Japonia
Informacje turystyczne

Japonia- Podstawowe informacje

Japonia nazywana jest Krajem Kwitnącej Wiśni oraz Krajem Wschodzącego Słońca.

Japonia to wyspy położone na zachodnim Pacyfiku. Główne wyspy to: Honsiu, Hokkaido, Sikoku oraz Kiusiu (ok. 95% powierzchni całego państwa). Linia brzegowa kraju należy do najdłuższych na świecie (ok. 30 tysięcy kilometrów). Archipelag wysp jest nadwodnym fragmentem potężnego łańcuch górskiego, który wznosi się od dna oceanu.

Japonia jest krajem, który osiągnął szybki wzrost gospodarczy. Pod koniec lat 60. ubiegłego wieku była trzecią z największych światowych gospodarek. Kryzys finansowy w latach 90. XX wieku spowodował stagnację kraju, co wiązało się m.in. ze wzrostem bezrobocia. Współcześnie Japonia nadal zmaga się z problemami ekonomicznymi, a jej pozycję wśród największych gospodarek świata przejęły Chiny. Aktualnie ten nowoczesny kraj stawia przede wszystkim na rozwój nowych technologii oraz urządzeń elektronicznych.

Japonia to głównie teren górzysty. 85% obszaru zajmują góry oraz wyżyny. To jeden z najaktywniejszych sejsmicznie regionów globu. Znajduje się tu aż 265 wulkanów. Niziny występują wyłącznie na wybrzeżach. Na terytorium kraju znajduje się ponad 600 jezior. Japonia znana jest z licznych uzdrowisk (ponad 1800), źródeł mineralnych oraz gejzerów.

Japonię corocznie odwiedza ok. 28 milionów turystów.

Atrakcje

Konsulat

Ambasada RP
2-13-5 Mita, Meguro-ku, Tokyo 153-0062.
Tel. dyżurny: +81 08046107020
Tel.: +813 57947020
Fax: +813 57947024
Email: tokio.amb.sekretariat@msz.gov.pl
strona www: https://tokio.msz.gov.pl/pl/

Na granicy

Wyjazd do Japonii w celach turystycznych, służbowych lub osobistych nie wymaga posiadania wizy. Pobyt nie może jednak przekraczać 90 dni. Konieczne jest posiadanie paszportu.

Do Japonii bez cła można wwieźć: 3 butelki alkoholu (1 butelka ok. 0,75 l), 400 papierosów lub 100 cygar albo 500 g innych wyrobów tytoniowych, 2 uncje perfum (ok. 55 ml), przedmioty użytku osobistego oraz prezenty, których wartość nie przekracza 200 tysięcy JPY (ich ilość nie może również wskazywać na to, że mogą być one przeznaczone na sprzedaż).

Kultura

Kultura japońska kształtowana była w pewnej izolacji, czerpiąc inspirację ze zwyczajów Korei oraz Chin. Spotykani są tu głównie wyznawcy trzech religii: buddyzmu, sinto oraz konfucjanizmu.

Do kulturowych pereł Japonii zalicza się m.in. drewniane budownictwo pałacowe, świątynne zespoły buddyjskie oraz japońskie ogrody.

Charakterystyczne święta obchodzone w Japonii:

  • Hanai – Okres Kwitnących Kwiatów,
  • Golden Week (Złoty Tydzień) – japońska „majówka”,
  • O-bon (święto zmarłych) – na rzekach, jeziorach oraz morzu Japończycy puszczają liczne lampiony, które mają symbolizować dusze zmarłych osób,
  • Kioto Gion Maturami – parada z ozdobnymi wozami w roli głównej.

Udając się do Japonii, warto pamiętać o przestrzeganiu pewnych zasad. Wymaga się również tego od obcokrajowców. Do podstawowych reguł zalicza się:

  • zdejmowanie obuwia przed wejściem do japońskich domów, świątyń oraz niektórych hoteli,
  • sushi można jeść rękoma, jedną porcję należy zjeść w całości, nie wolno jej rozdzielać na kawałki pałeczkami, ani wbijać w nie pałeczek,
  • siorbanie mile widziane – żaden Japończyk nie obrazi się za to, że siorbiemy w jego obecności,
  • gdy Japończyk coś nam podaje, należy przyjąć to dwoma rękoma,
  • za niegrzeczne uważa się wydmuchiwanie nosa w miejscu publicznym,
  • w środkach komunikacji publicznej nie powinno się jeść ani rozmawiać przez telefon,
  • w publicznych łaźniach należy być nago – można mieć niewielki ręcznik osłaniający intymne części ciała, jednak nie wolno go moczyć podczas kąpieli,
  • mile widziany jest lekki ukłon podczas powitania z Japończykim,
  • nie ma tu zasady ustępowania kobietom miejsca w komunikacji publicznej czy też przepuszczania ich w drzwiach.

Żywność

Japonia znana jest przede wszystkim z sushi, sukiyaki oraz tempury. Jest tu wiele restauracji, które specjalizują się w przyrządzaniu jednego rodzaju kuchni. Dla przykładu w nomijaki należy na wstępie wybrać składniki potrawy (np. owoce morza, kawałki mięsa, warzywa), które następnie zostaną przygotowane w kuchni. W robotayaki potrawy przyrządzane są na grillu. W topanyaki dania przygotowywane są na rozgrzanej płycie obok stolika. Nabemono to natomiast samoobsługowe smażalnie.

Tradycyjnym japońskim napojem jest sake, czyli mocne wino ryżowe. Może być ono serwowane na zimno, ale także jako grzaniec. Dużą popularnością w Japonii cieszy się także piwo oraz zielona herbata.

Bezpieczeństwo

W Japonii panuje wysoki poziom bezpieczeństwa. Zaleca się jednak przestrzeganie zasad ostrożności.

W Japonii stosunkowo często występują trzęsienia ziemi (ok. 5000 rocznie – nie wszystkie są wyczuwalne przez ludzi). Przebywając w Japonii, warto systematycznie odwiedzać stronę www Japońskiej Agencji Meteorologicznej – znajdują się tam m.in. ostrzeżenia o trzęsieniach ziemi. Sposób postępowania w przypadku ich wystąpienia opisany jest na stronie Narodowej Agencji Turystycznej Japonii (w języku angielskim).

Woda jest zdatna do spożycia. Zaleca się jednak jej wcześniejsze przegotowanie lub używanie wody butelkowanej.

W Japonii picie alkoholu w miejscach publicznych jest dozwolone.

Ważne numery alarmowe:

  • 110 – policja,
  • 119 – pogotowie ratunkowe, straż pożarna.

Co zabrac ze sobą

Międzynarodowe prawo jazdy, które zostało wydane w Polsce, nie jest uznawane przez japońską policję. Niemożliwe jest także wypożyczenie samochodu na jego okazanie.

Japońską walutą jest jen (JPY). Nominały banknotów to: 1000, 2000, 5000 oraz 10000 JPY. Monety mają natomiast wartość: 1, 5, 10, 50, 100 oraz 500 senów.

W Japonii jest inne napięcie oraz inne gniazdka elektryczne. Konieczne jest zaopatrzenie się w specjalny adapter. Napięcie wynosi 100 V – większość urządzeń (takich jak np. używana przez nas w Polsce suszarka do włosów), może nie działać w Japonii.

Powszechnie akceptowane są międzynarodowe karty płatnicze. W celu uniknięcia wysokiej prowizji podczas wypłat z bankomatów oraz płacenia kartą zaleca się założenie konta w banku, który ma swoją siedzibę również w Japonii. Czeki podróżne oraz pieniądze w innej walucie można bez problemu wymienić w większych hotelach i domach handlowych.

Jeżeli zamierzamy korzystać z urządzeń, które będą łączyły się z Internetem, powinniśmy zabrać ze sobą również własny modem Mi-Fi lub telefon 4-zakresowy (konieczne będzie dokupienie japońskiej karty SIM).

Kiedy jechac

Kiedy najlepiej odwiedzić Japonię?

  • Wiosna – najpiękniejsza pora roku w Japonii. Można zobaczyć na własne oczy m.in. kwitnący kwiat wiśni.
  • Lato – niekoniecznie jest właściwym momentem na wizytę w Japonii. Panuje tu wówczas wysoka temperatura (może przekraczać nawet 35°C) oraz dla niektórych rejonów jest to pora deszczowa. Czas ten sprzyja wylęganiu się cykad i komarów.
  • Jesień – wrzesień jest okresem tajfunów, warto więc w tym miesiącu zrezygnować z wyjazdu do Japonii. W pozostałe miesiące na turystów czeka przyjemna pogoda oraz widoki czerwonych liści japońskiego klonu.
  • Zima – dominują niskie temperatury oraz intensywne opady śniegu. Nie jest więc to idealna pora na zwiedzanie Japonii.

Inne

Zdrowie. Niewymagane jest żadne świadectwo szczepień. Zaleca się wykupienie ubezpieczenia od kosztów leczenia (w Japonii leczenie jest bardzo drogie).

Napiwki. W Japonii nie ma zwyczaju dawania napiwków.


Akceptuje politykę prywatności i ciasteczka na stronie które zostały opisane w pod adresem https://triptime.pl/polityka-prywatnosci