Jamajka to kraj wyspiarski o charakterze wyżynno- górzystym. Na wschodzie znajdują się Góry Błękitne, na północnym-zachodzie zlokalizowane są formy krasowe, natomiast samo wybrzeże jest nizinne. Występuje ryzyko trzęsień ziemi oraz cyklonów. Dwa katastrofalne w skutkach trzęsienia ziemi zanotowano w roku 1692 oraz 1907. Na terenie kraju znajdują się gorące źródła mineralne. Wschód porastają lasy, które zrzucają liście w okresie susz. Miejscami można spotkać wilgotne lasy równikowe. Zachód kraju to roślinność sawannowa. Wybrzeżom towarzyszą rafy koralowe.
Na terenie Jamajki znajdują się złoża surowców mineralnych, w tym: boksytów, gipsu oraz marmurów. Ważnymi gałęziami przemysłu są: przemysł spożywczy (produkcja rumu, cukru, wyrobów tytoniowych), cementowy oraz odzieżowy. Grunty orne pokrywają ok. 26% powierzchni kraju. Uprawiane są głównie: trzcina cukrowa, banany, drzewa cytrusowe, kawa, kakaowiec, kukurydza, palma kokosowa oraz ryż. Hodowane są: kozy, bydło i trzoda chlewna.
Jamajkę corocznie odwiedza ok. 4,5 miliona turystów.
Brak placówki dyplomatycznej na Jamajce. Kraj podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Wenezueli.
Ambasada RP w Caracas
Quinta Ambar, Av. Nicolas Copernico, Sector Valle Arriba, Urbanizacion Las Mercedes, Caracas 1060
Tel: (00-58 212) 991 14 61, 991 61 67
Fax: (00-58 212) 992 21 64
E-mail: ambcarac@cantv.net lub konsul@ambasada.org.ve
Strona www: https://caracas.msz.gov.pl/pl/
Wyjazd na Jamajkę wymaga posiadania wizy pobytowej. Jej koszt to ok. 25 dolarów. Możliwe jest uzyskanie wizy na granicy. Dokumentem uprawniającym do przekroczenia granicy jest paszport. Musi być on ważny co najmniej 6 miesięcy dłużej niż data planowanego powrotu. Należy również posiadać bilet powrotny.
Na Jamajkę nie wolno wwozić: narkotyków, materiałów wybuchowych, broni palnej, wydawnictw pornograficznych i okultystycznych, kawy, kwiatów, roślin oraz żywności.
Około 60% mieszkańców Jamajki to protestanci, a 12% to katolicy. Blisko 75% populacji to ludzie czarni, ok. 15% - Mulaci, pozostałą część stanowią m.in. Hindusi, Arabowie, Chińczycy oraz ludność pochodzenia europejskiego. Językami powszechnie używanymi są: angielski oraz kreolski jamajski.
Z Jamajką kojarzony jest reggae, a także jego odmiany, np. blue beat czy ska. Ikoną kraju jest Bob Marley. Z jego wizerunkami można się spotkać praktycznie wszędzie. Z państwem tym nierozerwalnie wiąże się rastafarianizm, czyli ruch religijno-społeczny. Jego głównym założeniem była walka o prawa ludności czarnoskórej. Większość rastafarianów jest wegetarianami.
Nieodłącznym elementem kultury jamajskiej jest marihuana. Popularna jest zarówno wśród rastafarianów, jak i pozostałych Jamajczyków. Pomimo swej powszechności roślina ta jest nielegalna.
W niektórych miejscowościach popularne są imprezy plenerowe, znane pod nazwą Street Party. Z głośników płyną wówczas dźwięki reggae, a wszyscy sąsiedzi bawią się na ulicy.
Wśród tradycyjnych jamajskich potraw wyróżnić można:
Zalecane jest spożywanie wody butelkowanej. Ze względu na ryzyko zarażenia leptospirozą należy unikać kąpieli w otwartych zbiornikach wody oraz spożywania nieprzetworzonej żywności.
Występuje niewielkie zagrożenie przestępczością pospolitą – rabunki, napady i kradzieże. Należy zwrócić szczególną uwagę na swój bagaż, dokumenty oraz portfel. Większość Jamajczyków jest nietolerancyjna w przypadku homoseksualistów.
Na terenie Jamajki obowiązuje ruch lewostronny.
Ważne numery alarmowe:
Wyjeżdżając na Jamajkę, warto zabrać ze sobą: okulary przeciwsłoneczne, krem z filtrem ochronnym UV, nakrycie głowy chroniące przed udarem słonecznym, lekkie, bawełniane ubrania oraz środek przeciwko komarom. Konieczne jest wyposażenie się w adapter do gniazdka elektrycznego.
Wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy, aby móc kierować samochodami.
Walutą jest dolar jamajski (JMD). Nominały banknotów to: 50,100, 500, 1000 i 5000 dolarów, monet natomiast: 1, 10, 25 centów oraz 1, 5, 10, 20 dolarów.
Na Jamajkę można wyjechać przez cały rok. Od maja do listopada na wschodnim wybrzeżu oraz w Górach Niebieskich trwa pora deszczowa. Szczyt sezonu turystycznego przypada na grudzień – kwiecień.
Zdrowie. Turyści przyjeżdżający z Polski nie muszą okazywać świadectwa szczepień. Podróżni z Ameryki Południowej lub Afryki muszą mieć dokument potwierdzający szczepienie przeciwko żółtej febrze. Dla własnego bezpieczeństwa zaleca się zaszczepić przeciwko żółtaczce, malarii oraz dendze. Opieka medyczna dla turystów jest płatna. Warto wykupić prywatne ubezpieczenie zdrowotne.
Napiwki. W niektórych lokalach dolicza się opłatę serwisową do rachunku. W innych sytuacjach mile widziany jest niewielki napiwek.