Izrael to kraj wyżynno-górzysty. Niziny zlokalizowane są wyłącznie nad Morzem Śródziemnym. Północ kraju to Wyżyna Galilei, południe natomiast stanowi kamienista i pustynna Wyżyna Negew (zajmuje ona ok. 50% powierzchni Izraela). We wschodniej części kraju można spotkać liczne rowy tektoniczne. Największe bezodpływowe jezioro Izraela to Morze Martwe.
Ogromnym problemem w kraju jest zaopatrzenie w wodę – ze względu na niewielkie opady i okresowe susze. Konflikt arabsko-izraelski toczy się głównie o wodę.
Roślinność została silnie przekształcona przez człowieka. Na skutek wypasu zwierząt oraz uprawy ziemi wytrzebiony został wiecznie zielony las dębowy.
Nawadnianie umożliwiło zwiększenie areału gruntów ornych, tworząc rolnicze oazy. Większość gruntów należy do gospodarstw kolektywnych – kibuców. Wysoki poziom mechanizacji rolnictwa pozwolił podnieść wydajność produkcji rolniczej. Uprawiane są głównie: owoce cytrusowe, winorośle, oliwki oraz tytoń. Rozwinięte jest także sadownictwo. Hodowany jest drób oraz bydło. Istotną rolę w gospodarce odgrywa rybołówstwo.
Zasoby surowców mineralnych na terenie kraju są ograniczone. Wydobywane są głównie: sól potasowa i kamienna oraz fosforyty. Przemysł przetwórczy jest silnie rozwinięty. Najistotniejszymi gałęziami są: przemysł spożywczy, włókienniczy, elektroniczny, chemiczny i zbrojeniowy. Znaczenie ma również obróbka diamentów.
Izrael corocznie odwiedza ok. 4 miliony turystów.
Ambasada RP w Tel Awiwie
Wydział Konsularny, ul. Soutine 16, 64864 Tel Awiw, Izrael
Tel.: +972 3 725 3111
Fax: +972 3 527 4726
E-mail: telaviv.konsul@msz.gov.pl
Strona www: https://telawiw.msz.gov.pl/pl/
Wyjazd w celach turystycznych do 90 dni nie wymaga wizy. Dokumentem uprawniającym do przekroczenia granicy jest paszport, który musi być ważny co najmniej 1 rok dłużej niż data planowanego powrotu. Straż graniczna może odmówić pozwolenia na wjazd do Izraela bez podawania przyczyny.
Bez cła do Izraela można wwieźć: 2 l napojów alkoholowych o zawartości alkoholu poniżej 40% lub 1 l powyżej 40%, 400 szt. papierosów oraz 250 ml perfum. Łączna wartość przewożonych upominków nie powinna przekraczać 125 dolarów.
Wpływ na obecną kulturę Izraela miało jego położenie – pomiędzy Egiptem a Mezopotamią oraz Arabią i krajami Morza Śródziemnego. Społeczeństwo izraelskie jest mocno zróżnicowane. Państwo zamieszkują Żydzi, Chrześcijanie oraz Muzułmanie. Wyznaniem dominującym pozostaje jednak judaizm. Najbardziej pobożni Żydzi nazywani są chasydami. Noszą oni czarne kapelusze, długie chałaty, białe koszule oraz krótkie włosy z pejsami. W Izraelu można zaobserwować ogromne poszanowanie dla tradycji religijnych. Najważniejszym posiłkiem jest piątkowa kolacja, która rozpoczyna szabat. W okresie szabatu zabroniona jest praca.
Sztuka Izraela rozwinęła się na początku XX wieku, wraz z założeniem szkoły artystycznej Becalel (Jerozolima). Twórcy czerpali inspiracje z dawnej tradycji oraz rodzimych krajobrazów. W większych miastach można znaleźć wiele galerii sztuki, sal teatralnych oraz księgarni. Izrael może pochwalić się również wieloma orkiestrami na światowym poziomie. Izraelska tradycyjna muzyka taneczna to klezmer – ze skrzypcami w roli głównej.
Wśród tradycyjnych potraw izraelskich wyróżnić można:
Woda kranowa jest zdatna do spożycia, jednak zaleca się spożywanie wody butelkowanej.
Mieszkańcy Izraela są pozytywnie nastawieni do turystów, jednak należy liczyć się z tym, że w niektórych regionach kraju nadal dochodzi do potyczek zbrojnych. Nie są one jednak skierowane w stronę turystów. Należy zwrócić szczególną uwagę na kieszonkowców – zwłaszcza w zatłoczonych miejscach, np. na targach czy w popularnych miejscowościach turystycznych.
Obowiązuje zakaz fotografowania obiektów wojskowych. Jednak sami żołnierze chętnie pozują do zdjęć.
Ważne numery alarmowe:
Wybierając się do Izraela, warto zabrać ze sobą: okulary przeciwsłoneczne, krem z filtrem UV, nakrycie głowy chroniące przed udarem słonecznym oraz lekkie, przewiewne ubrania. Wieczory są chłodne, należy więc spakować cieplejszą odzież.
Ze względu na obowiązujące tu zasady zaleca się odpowiedni ubiór. Zakryte powinny być ramiona, nogi, dekolt – zarówno w podczas zwiedzania obiektów sakralnych, jak i podczas poruszania się po ulicy. W synagogach dodatkowo należy zatroszczyć się o nakrycie głowy.
Aby wynająć samochód, należy posiadać międzynarodowe prawo jazdy i mieć skończone 21 lat.
Walutą jest szekel (NIS). Nominały banknotów to: 20, 50, 100 i 200 szekli, natomiast monet: 10 agor, 0,5, 1, 2, 5 i 10 szekli. Powszechnie akceptowane są karty płatnicze Visa i Master Card.
Do Izraela można jechać przez cały rok – w zależności od celu podróży. Średnie temperatury powietrza zimą wynoszą 10 stopni Celsjusza, latem natomiast 33 stopnie Celsjusza.
Zdrowie. Niewymagane są żadne świadectwa szczepień. Opieka zdrowotna jest na bardzo dobrym poziomie. Wpływa to na wysokie koszty leczenia. Zaleca się wykupienie prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego.
Napiwki. Zazwyczaj jest to 10 – 12% wliczone już w wartość rachunku.