Irlandia
Informacje turystyczne

Irlandia- Podstawowe informacje

Irlandia to kraj wyspiarski, który jest bardzo urozmaicony pod względem krajobrazów. Centralną część stanowi rozległa Nizina Środkowoirlandzka z obszarami zatorfionymi i zabagnionymi. Z trzech stron otoczona jest ona wyżynami i pasmami górskimi. Masywy górskie są skaliste, strome – pomimo stosunkowo niewielkiej wysokości (najwyższy szczyt Corrán Tuáthail – 1041 m n.p.m.). Linię brzegową wyróżniają klifowe i skaliste wybrzeża, które porozcinane są przez liczne zatoki. Po epoce lodowcowej pozostały jeziora, torfowiska i bagna. Krajobraz Irlandii nierozerwalnie związany jest z wrzosowiskami, mchami, paprociami i trawami.

Kraj jest słabo uprzemysłowiony (głównie przemysł spożywczy, maszynowy), duże znaczenie odgrywa rolnictwo z hodowlą owiec i bydła na czele. Wśród głównych upraw można wymienić: jęczmień, owies, pszenicę, ziemniaki, buraki cukrowe oraz warzywa. Pewną rolę odgrywa również sadownictwo i rybołówstwo. Niewiele jest złóż mineralnych. Są to głównie: gaz ziemny, ołów, cynk, torf i srebro.

Irlandię corocznie odwiedza ok. 11 milionów turystów.

Atrakcje

Konsulat

Ambasada RP w Irlandii
5 Ailesbury Road, Ballsbridge, D04 W221, Dublin
Tel.: +353 1 2830855
Fax: +353 1 2698309
E-mail: dublin@msz.gov.pl
Strona www: https://dublin.msz.gov.pl/pl/ 

Na granicy

Polacy w ramach Europejskiego Obszaru Gospodarczego mają prawo do swobodnego przepływu osób. Wystarczy posiadać dowód osobisty lub paszport, aby bezwizowo przekroczyć granicę – o ile pobyt nie przekracza 90 dni. Dokument tożsamości powinien być ważny co najmniej 3 miesiące więcej niż planowana data powrotu.

Bez cła do Irlandii można wwieźć: 200 papierosów, 1 kg tytoniu, 200 cygar, 10 l spirytusu, 20 l wina ze zwiększoną zawartością alkoholu, 90 l wina oraz 110 l piwa.

Kultura

Mówiąc o kulturze Irlandii, nie sposób nie wspomnieć o muzyce. Tradycje muzyczne tego kraju są bardzo bogate. Niektóre melodie przekazywane są z pokolenia na pokolenia – podobnie jak baśnie i legendy. Wśród muzyki do tańca najbardziej znane są: hornpipes, jjgi oraz reele. W irlandzkich pubach tradycyjna muzyka grana jest podczas tzw. sesji.

W Irlandii puby to miejsce spotkań mieszkańców. Chętnie odwiedzają oni lokale, aby wymienić się z innymi osobami swoimi poglądami kulturalnymi i politycznymi. W pubie można również skosztować słynnego piwa Guinessa. Wśród sportów największą popularnością cieszy się futbol gaelicki oraz hurling (hokej na trawie).

Dominującą religią w Irlandii jest chrześcijaństwo. Około 10% populacji deklaruje, że nie wyznaje żadnej religii.

Żywność

Kuchnia irlandzka to duża różnorodność. Większość potraw opiera się na składnikach mięsnych, ziemniakach, rzepie, marchwi, pasternaku, a także rybach i owocach morza. Najważniejszym posiłkiem dnia jest śniadanie, które zazwyczaj jest obfite.

Wśród tradycyjnych dań można wyróżnić:

  • fish and chips – ryba z frytkami,
  • Irish stew – gulasz z baraniny lub jagnięciny z ziemniakami, cebulą i marchewką,
  • Coddle – potrawka z kiełbasą, boczkiem, ziemniakami i cebulą,
  • Champ – tłuczone ziemniaki z masłem i cebulą,
  • Boxty – ziemniaczany placek z wołowiną, surówkami i sosem,
  • wśród popularnych trunków jest wspomniane wyżej piwo Guiness, whiskey, likier Baileys Irish Cream.

Bezpieczeństwo

Irlandia jest uznawana za kraj bezpieczny. Należy jednak zwrócić szczególną uwagę na dokumenty i portfel w zatłoczonych miejscach – mogą one paść łupem kieszonkowców. Obowiązuje częściowy zakaz spożywania alkoholu w miejscach publicznych.

Ważne numery alarmowe:

  • 112 – ogólny numer ratunkowy.

Co zabrac ze sobą

Klimat Irlandii wymaga zabrania ze sobą odzieży przeciwdeszczowej, ciepłych ubrań oraz parasola. Pojazdy można prowadzić, okazując polskie prawo jazdy. Należy jednak pamiętać, że w tym kraju obowiązuje ruch lewostronny.

Powszechnie akceptowane są popularne karty płatnicze. Walutą w Irlandii jest euro. Konieczne jest zabranie ze sobą także adaptera do gniazdek elektrycznych.

Kiedy jechac

Cechą charakterystyczną klimatu Irlandii jest duża zmienność oraz częste opady deszczu. W tym kraju pada średnio 200 dni w roku. Najlepszą porą na podróż do Irlandii są miesiące letnie – wówczas dni są długie i ciepłe, a ryzyko opadów niższe. Warto także wspomnieć, że w okresie zimowym nie występują duże mrozy.

Inne

Zdrowie. Niewymagane są żadne szczepienia ochronne. Zaleca się wykupienie prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Napiwki. Czasami do rachunku doliczona jest opłata ze serwis (service charge). Ogólnie mile widziane jest pozostawienie niewielkich napiwków w wysokości 5 – 10% lub zaokrąglenie kwoty do pełnej płatności.


Akceptuje politykę prywatności i ciasteczka na stronie które zostały opisane w pod adresem https://triptime.pl/polityka-prywatnosci