Iran
Informacje turystyczne

Iran- Podstawowe informacje

Iran znajduje się nad Morzem Kaspijskim, Zatoką Perską i Zatoką Omańską. Centralna część kraju to wyżyny oraz góry. Niziny znajdują się na południowym zachodzie państwa oraz nad Morzem Kaspijskim. Środkowa i wschodnia część Iranu to Wyżyna Irańska. Znajdują się tu kamieniste pustynie oraz okresowo słone jeziora. Sprzyjający klimat pozwolił ludności na osiedlenie się na terenach górskich. Wybrzeże Morza Kaspijskiego jest wąskie, piaszczyste i nizinne, Zatoki Perskiej – bagniste i nizinne, natomiast Zatoki Omańskiej – w dużej mierze klifowe. Szata roślinna Iranu to przede wszystkim lasy liściaste, suche lasy dębowe oraz roślinność typu pustynnego, półpustynnego i bagiennego.

Na terytorium Iranu znajdują się liczne złoża ropy naftowej, a także gazu ziemnego, węgla kamiennego, rud metali oraz turkusów. Rozwiniętymi gałęziami przemysłu są: przemysł rafineryjny, cementowy, maszynowy oraz spożywczy. Pewne znaczenie ma tradycyjne rękodzieło, w tym produkcja dywanów.

Użytki rolne pokrywają ok. 35% powierzchni kraju. Powszechne jest nawadnianie upraw, chociaż nadal przeważają prymitywne metody upraw. Uprawiane są: pszenica, jęczmień, ryż, kukurydza, ziemniaki, buraki cukrowe, bawełna, tytoń oraz herbata. Rozwinięte jest sadownictwo. Na plantacjach można spotkać: palmy daktylowe, drzewa cytrusowe, oliwki, winorośle, figi, migdały i pistacje. Hodowane są: owce, kozy i bydło. Pewne znaczenie ma rybołówstwo, w tym połów ryb, krewetek i pereł.

Iran corocznie odwiedza ok. 5 milionów turystów.

Atrakcje

Konsulat

Ambasada RP w Teheranie
No. 2, Pirouz Alley, Nelson Mandela Boulevard (Africa Blv.), Tehran, Iran, Postal code: 1917663113
Tel.: +98 21 88 78 72 62/ 63/ 64
Fax: +98 21 88 78 87 74
E-mail: teheran.amb.sekretariat@msz.gov.pl
Strona www: https://teheran.msz.gov.pl/pl/

Na granicy

Aby móc przekroczyć granicę, konieczne jest posiadanie wizy – zarówno na pobyt, jak i przejazd przez kraj. Na terytorium Iranu można przebywać maksymalnie do 30 dni. Dokumentem uprawniającym do przekroczenia granicy jest paszport, który musi być ważny co najmniej 6 miesięcy dłużej niż data planowanego powrotu.

Obowiązuje zakaz wwozu: alkoholu, narkotyków, materiałów pornograficznych, wieprzowiny, towarów wyprodukowanych w Izraelu, czasami konfiskowane są płyty DVD oraz CD. Do Iranu mogą być wwożone perfumy i papierosy.

Kultura

Religią dominującą jest islam szyicki. Obowiązujące prawo opiera się na prawie koranicznym (szariacie). Odbiega ono od międzynarodowych standardów. Na terenie kraju funkcjonuje policja religijna oraz sądy religijne. Odejście od wiary, homoseksualizm oraz cudzołóstwo są karane śmiercią. Dziewczęta od 9. roku życia muszą nosić hidżab. Jako wyznawcy islamu Irańczycy obchodzą ramadan. Jest to 30-dniowy post, podczas którego mieszkańcy modlą się oraz nie spożywają posiłków od świtu do zachodu słońca.

Kobiety w miejscach publicznych powinny nosić chusty osłaniające włosy. Zakazane jest noszenie odzieży z dużymi dekoltami, krótkimi rękawami, krótkich spódnic i sukienek. Nie wolno nosić odkrytych butów. W niektórych świątyniach podczas zwiedzania wymagane jest założenie czadoru. Mężczyźni natomiast muszą nosić odzież zasłaniającą ramiona i długie spodnie. Niemile widziane są koszule z krótkim rękawem w miejscach kultu religijnego. 

Językiem urzędowym jest perski. W użyciu powszechnie spotykane są również: turecki, arabski, kurdyjski i angielski.

Żywność

Wśród tradycyjnych irańskich potraw wyróżnić można:

  • różne rodzaje kebabów,
  • kufteh – niewielkie kotleciki z mięsa mielonego (głównie jagnięcego), z dodatkiem ziół i ryżu,
  • khoresz ghaimeh – danie z jagnięciny, soczewicy i pomidorów,
  • mirza-gasemi – smażony miąższ z bakłażana z dodatkiem pomidorów,
  • baqala qatoq – duszony bób z czosnkiem, jajkami i szczypiorkiem,
  • goosh-e fil – smażone ciasto polane syropem,
  • nan-e barbarii – pieczywo,
  • doogh – słony jogurt z dodatkiem ziół,
  • solona ikra,
  • ryż stanowi dodatek do większości posiłków,
  • w wielu daniach wykorzystywany jest syrop z płatków róży damasceńskiej (perskiej),
  • wśród alkoholi popularne są: wódka i piwo.

Bezpieczeństwo

Woda z kranu nadaje się do spożycia wyłącznie przed wcześniejszym przegotowaniem. Zaleca się jednak korzystanie z wody butelkowanej. Ponadto należy unikać picia napojów z lodem, ponieważ może to grozić zatruciem pokarmowym.

W Iranie odnotowuje się nieliczne przypadki przestępczości pospolitej. Zazwyczaj są to kradzieże torebek, często za napadami stoją motocykliści, którzy mogą przemieszczać się po chodnikach.

Dla własnego bezpieczeństwa należy unikać podróżowania wzdłuż granicy z Afganistanem, Pakistanem oraz Irakiem.

Na terenie Iranu występuje zagrożenie trzęsieniami ziemi.

W okresie ramadanu obowiązuje zakaz spożywania alkoholu i palenia papierosów w miejscach publicznych.

Ważne numery alarmowe:

  • 115 – pogotowie ratunkowe,
  • 125 – straż pożarna,
  • 110 – policja,
  • 141 – policja drogowa.

Co zabrac ze sobą

Wybierając się do Iranu, warto zabrać ze sobą: wygodne obuwie, lekką, przewiewną odzież, cieplejszą odzież (na chłodne wieczory i noce), ubranie przeciwdeszczowe, nakrycie głowy chroniące przed słońcem, chustę lub szal do okrycia ramion i głowy podczas zwiedzania oraz krem z filtrem UV. Dobrze jest także zabrać ze sobą niewielką apteczkę z podstawowymi środkami medycznymi.

Jeżeli chcemy przemieszczać się samochodem, powinniśmy posiadać międzynarodowe prawo jazdy.

Walutą jest rial irański (IRR). Nominały banknotów to: 100, 200, 500, 1000, 2000, 5000, 10000, 20000, 50000, 100000 riali, monet natomiast to: 50, 100, 250, 500, 1000, 2000 i 5000 riali. W większych miastach można płacić kartą płatniczą.

Kiedy jechac

Najlepszym okresem na wyjazd do Iranu jest wiosna (od marca do maja), a także jesień (od września do listopada). W tym czasie w całym kraju panuje najprzyjemniejszy do podróży klimat. 

Inne

Zdrowie. Nie ma obowiązku posiadania świadectwa szczepień. Dla własnego bezpieczeństwa można zaszczepić się przeciwko: wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, polio oraz tężcowi. Zaleca się wykupienie prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Napiwki. Często w lokalach doliczona jest opłata za obsługę serwisową. W Iranie niekiedy trzeba upierać się, aby zapłacić, np. za przejazd taksówką. Wiąże się to ze zwyczajem ta’arof oraz uprzejmością mieszkańców. Przystanie na brak zapłaty jest niekulturalne.


Akceptuje politykę prywatności i ciasteczka na stronie które zostały opisane w pod adresem https://triptime.pl/polityka-prywatnosci