Indie
Informacje turystyczne

Indie- Podstawowe informacje

Indie to kraj, którego ponad 60% powierzchni zajmuje Wyżyna Dekan. Podstawową gałęzią gospodarki jest rolnictwo. Najczęściej uprawiane są: ryż, pszenica, herbata, kawa, guma, liczne przyprawy oraz orzechy kokosowe.

Na terytorium Indii występują złoża minerałów: węgla kamiennego, żelaza, tytanu, manganu oraz magnezytów. Do największych ośrodków przemysłowych zalicza się Bombaj oraz Kalkutę. W przypadku przemysłu dominuje gałąź przemysłu włókienniczego, odzieżowego, metalowego oraz hutniczego. Ok. 40% populacji żyje na granicy ubóstwa.

Indie corocznie odwiedza ok. 10 milionów turystów.

Atrakcje

Konsulat

Ambasada RP w New Delhi
Indie, New Delhi, 50-M Shantipath, Chanakyapuri, 110 021
Tel.: +91 11 414 96 900
Fax: +91 11 268 71 914
E-mail: newdelhi.polemb.info@msz.gov.pl
Strona www: https://newdelhi.msz.gov.pl/pl/

Konsulat Generalny RP w Mumbaju
Indie, Mumbaj, Nirmal Building, 11A, 11th Floor, 241/242 Backbay Reclamation, Nariman Point, 400021
Tel.: + 91 22 22852631
Fax: + 91 22 22852638
E-mail: mumbaj.kg.info@msz.gov.pl
Strona www: https://mumbaj.msz.gov.pl/

Na granicy

Wjazd do Indii wymaga wizy. W kraju istnieje obowiązek meldunkowy, jednak nie jest on bardzo rygorystycznie przestrzegany. Teoretycznie zgłaszać należy pobyt przekraczający 14 dni.

Bez cła do Indii można wwieźć: 200 szt. papierosów, 1 l mocnego alkoholu oraz upominki, które nie przekraczają wartości 100 dolarów.

Kultura

Religia odgrywa ważną część kultury Indii. Podstawowe wyznanie to hinduizm, które praktykuje ponad 80% ludności. Ważną religią jest także buddyzm.

W Indiach funkcjonuje system kastowy. Pierwotnie dzielił on społeczeństwo na cztery kasty: bramini, ksztrije, wajśjowie oraz śiudrowie. Z czasem wykształciła się piąta kasta – „nietykalnych”. Nie ma jednego języka w kraju. Najczęściej można spotkać się z hindi, jednak to wciąż język angielski pozostaje łącznikiem pomiędzy różnymi częściami kraju.

Nierozerwalnie związane z religią są poszczególne elementy kultury, w tym: architektura, rzeźba, taniec oraz muzyka.

Najpopularniejsze święta w Indiach to:

  • Święto Niepodległości w sierpniu,
  • Dzień Republiki w styczniu – z paradą, pokazującą zróżnicowanie indyjskiej kultury i potencjał militarny,
  • Święto Gandhi Dźajanti w październiku – wspólne modlitwy i śpiewanie pieśni, składanie kwiatów i zapalanie świec przed pomnikami Mahatmy Gandhiego.

Obchodzonych jest wiele świąt hinduskich, buddyjskich oraz sikhijskich.

Żywność

Kuchnia indyjska jest zróżnicowana. Północ kraju zdominowana jest przez potrawy mięsne. Na wschodzie natomiast zauważalny jest wpływ kultury islamskiej, a sama kuchnia zbliżona jest do bliskowschodniej. Z indyjskiej tradycji wywodzi się wegetarianizm. Jest on najbardziej rozpowszechniony na południu kraju.

Tradycyjne indyjskie potrawy to:

  • butter chicken – kurczak z sosem na bazie pomidorów, masła i śmietany,
  • korma – słony, jogurtowy sos curry,
  • balti – potrawa z jagnięciny, pomidorów i papryki,
  • biryani – warstwowa potrawa zapiekana z ryżem, mięsem i warzywami,
  • vindaloo – ostre danie na bazie wieprzowiny, czerwonego wina, chili, czosnku oraz kminu.

Bezpieczeństwo

W większych miastach woda jest chlorowana. Należy ją jednak przegotować przed spożyciem. Mimo wszystko zaleca się picie wody butelkowanej. W Indiach kradzieże są częste. Należy pilnować zarówno swoich dokumentów, jak i toreb i bagażu.

W Indiach istnieje zakaz spożywania alkoholu w miejscach publicznych.

Ważne numery alarmowe:

  • 100 – policja,
  • 101 – straż pożarna,
  • 102 – pogotowie ratunkowe,
  • 103 – policja drogowa,
  • 112 – numer ratunkowy.

Co zabrac ze sobą

Podczas zimowej wyprawy do Indii należy zabrać ze sobą ciepłą odzież. Konieczne jest wyposażenie się w środki przeciwko owadom, preparaty antyseptyczne oraz moskitierę.

Walutą jest rupia indyjska (INR). Nominały banknotów to 5, 10, 20, 50, 100 i 500 rupii, monet natomiast 1, 2 i 5 rupii oraz 10, 25 i 50 paisów. Sieć bankomatów jest słabo rozwinięta. Tylko w większych miastach i ośrodkach turystycznych można zapłacić kartą.

Prowadzenie pojazdów wymaga posiadania Międzynarodowego Prawo Jazdy. Należy pamiętać, że w Indiach obowiązuje ruch lewostronny. Stan dróg jest bardzo zły.

W Indiach są inne gniazdka elektryczne (na trzy bolce), jednak zazwyczaj adapter nie jest konieczny, ponieważ nasze wtyczki do nich pasują.

Kiedy jechac

Najlepszym okresem na wyjazd do Indii jest listopad – marzec. Wówczas odnotowuje się niewiele opadów, a temperatury przekraczają 25 stopni Celsjusza. W przypadku wyjazdu w góry należy wybrać termin od kwietnia do września. Dla Polaków indyjskie upały są najbardziej uciążliwe w kwietniu i maju.

Inne

Zdrowie. Niewymagane są żadne szczepienia. Dla własnego bezpieczeństwa najlepiej zaszczepić się przeciwko tężcowi oraz żółtaczce typu A i B.

Napiwki. W restauracjach mile widziane jest pozostawienie napiwku w wysokości 7 – 10% wartości rachunku, w hotelach natomiast 5 – 7%.


Akceptuje politykę prywatności i ciasteczka na stronie które zostały opisane w pod adresem https://triptime.pl/polityka-prywatnosci