Honduras leży nad Oceanem Spokojnym oraz Morzem Karaibskim. Należą do niego Wyspy Bahia. Kraj ma charakter wyżynno-górzysty. Niektóre z pasm górskich odznaczają się pochodzeniem wulkanicznym. Pas równin rozciąga się u wybrzeży Pacyfiku. Północno-wschodnie wybrzeże jest miejscowo zabagnione. Lasy porastają ok. 45% powierzchni kraju. Są to głównie: wiecznie zielone wilgotne lasy równikowe, lasy mieszane oraz lasy okresowo zrzucające liście. Na terenie państwa występuje także roślinność sawannowa, namorzyny oraz kserofilne zarośla.
Na terytorium Hondurasu zlokalizowane są złoża surowców naturalnych, w tym: srebra, ołowiu, rud rynku, miedzi oraz żelaza. Przemysł jest słabo rozwinięty, dominuje przemysł spożywczy, drzewny, włókienniczy, skórzany, obuwniczy, cementowy oraz rafineria ropy naftowej.
Grunty uprawne zajmują ok. 14% powierzchni kraju. Uprawiane są głównie: banany, trzcina cukrowa, kukurydza, ryż, kakaowiec, pomarańcze, sorgo, bawełna, bataty, tytoń i ziemniaki. Pewne znaczenie odgrywa rybołówstwo oraz eksploatacja lasów.
Honduras corocznie odwiedza ok. 1 milion turystów.
Honduras podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Panamie.
Ambasada RP w Panamie
Edificio BICSA Financial Center, biuro 3202, Avenida Balboa y Aquilino De La Guardia, 0816 Panama
Tel.: +507 368 0250
Fax: +507 368 0266
E-mail: panama.amb.wk@msz.gov.pl
Storna www: https://panama.msz.gov.pl/pl/p/panama_pan_a_pl/
W przypadku pobytu w celach turystycznych, który nie przekracza 90 dni, nie trzeba mieć wizy. Dokumentem uprawniającym do przekroczenia granicy jest paszport, który musi być ważny co najmniej 6 miesięcy dłużej niż data planowanego powrotu. Konieczne jest okazanie biletu powrotnego oraz pieniędzy na pokrycie kosztów pobytu (minimum 25 dolarów na dzień). Obowiązuje opłata lotniskowa w wysokości 25 dolarów.
Ludność zamieszkująca Honduras to w większości Metysi (ok. 90% populacji). W kraju mieszkają również Indianie (ok. 7%), ludność czarna oraz ludność biała. Religią dominującą jest katolicyzm (ok. 50% populacji). Można się spotkać również z wyznawcami protestantyzmu. Językiem urzędowym jest język hiszpański. W użyciu powszechny jest język angielski.
Miejscowa ludność jest przyjaźnie nastawiona do turystów. Należy jednak zachowywać szacunek do tutejszych zwyczajów oraz kultury i religii. W Hondurasie bardzo ważna jest ochrona środowiska.
Kraj odzyskał niepodległość w 1821 roku. W 1997 roku w stolicy – Tegucigalpie – powstała 32-metrowa figura Chrystusa.
Wśród tradycyjnych honduraskich potraw wyróżnić można:
Wodę kranową należy przegotowywać przed spożyciem. Zaleca się jednak picie wody butelkowanej.
Występuje zagrożenie przestępczością pospolitą. Należy zwrócić szczególną uwagę na swój bagaż, portfel oraz dokumenty. Odradza się samotnego podróżowania oraz spacerowania po zmroku. Zdarzają się napady na turystów na stacjach benzynowych.
Ważne numery alarmowe:
Wybierając się do Hondurasu, warto zabrać ze sobą: lekkie, przewiewne ubrania, koszulę z długim rękawem i długie spodnie (do ochrony przed owadami), środki przeciwko owadom, odzież przeciwdeszczową, okulary przeciwsłoneczne, nakrycie głowy chroniące przed udarem słonecznym oraz krem z filtrem UV. Konieczne jest także spakowanie adaptera do gniazdek elektrycznych.
Polskie prawo jazdy nie jest honorowane. Aby móc poruszać się samochodami, należy mieć międzynarodowe prawo jazdy.
Walutą jest lempira (HNL). Nominały banknotów to: 1, 2, 5, 10, 20, 100 i 500 lempir, monet natomiast: 1, 2, 5, 10, 20 i 50 centavos oraz 1 lempira. Powszechnie akceptowane są karty płatnicze, w tym głównie Master Card, Visa i American Express.
Honduras jest kierunkiem całorocznym. Na obszarach przybrzeżnych jest wilgotno i gorąco, natomiast na terenach wyżynnych nieco chłodniej i sucho.
Zdrowie. Niewymagane są żadne świadectwa szczepień. W kraju nie występują zagrożenia epidemiologiczne. W niektórych regionach istnieje możliwość zarażenia się wirusem dengi oraz malarią.
Napiwki. Zwyczajowo przyjęte jest wręczanie napiwków w wysokości ok. 5 – 10% wartości rachunku.