Hiszpania
Informacje turystyczne

Hiszpania- Podstawowe informacje

Hiszpania zajmuje ok. 85% powierzchni Półwyspu Iberyjskiego. Ponad połowa kraju znajduje się powyżej 600 m n.pm. – obszar Hiszpanii w większości stanowią wyżyny i góry. Centralną częścią kraju jest płaskowyż Meseta Iberyjska z licznymi, głębokimi dolinami rzecznymi. Pireneje to góry o charakterze alpejskim, które znajdują się na pograniczu Hiszpanii i Francji. Niziny znajdują się wyłącznie wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego i na zachodzie Andaluzji.

Hiszpania położona jest w strefie klimatu podzwrotnikowego. W niektórych rejonach kraju temperatury latem przekraczają 40°C, zimą natomiast sięgają nawet -20°C.

Podstawę hiszpańskiej gospodarki stanowi rolnictwo, zwłaszcza uprawa zbóż, owoców, warzyw, ryżu i bawełny. Hiszpania produkuje oliwę z oliwek, zajmując pierwsze miejsce na świecie w tej kategorii. Ponadto jest także znaczącym producentem win i truskawek. Dużą rolę przypisuje się również hodowli bydła, kóz i owiec. Pastwiska stanowią ok. 20% powierzchni całego kraju.

Hiszpania specjalizuje się w przemyśle mineralnym (m.in. ceramika budowlana), produkcji statków, maszyn, sprzętu transportowego, a także kotłów grzewczych i reaktorów jądrowych.

Hiszpanię corocznie odwiedza ok. 82,8 miliony turystów.

Atrakcje

Konsulat

Ambasada RP
c. Guisando 23 bis
28035 Madrid, Espańa
Tel.: (+34) 913 736 605
Fax: (+34) 913 736 624
Email: madryt.amb.sekretariat@msz.gov.pl 
Strona www: www.madryt.msz.gov.pl

Konsulat Generalny RP w Barcelonie
Avda. Diagonal 593-595
08014 Barcelona
Tel.: (+34) 933 220 542
Fax: (+34) 933 222 907
E-mail: barcelona.kg.sekretariat@msz.gov.pl
Strona www: www.barcelona.msz.gov.pl 

Na granicy

W ramach Europejskiego Obszaru Gospodarczego Polacy mają prawdo do swobodnego przepływu osób. Dokumentem, który uprawnia do wjazdu do kraju na 90 dni, jest dowód osobisty  lub paszport. Dokumenty muszą być ważne co najmniej 3 miesiące dłużej niż planowana data powrotu.

Bez cła do Hiszpanii można wwieźć: 10 l spirytusu lub innego mocnego alkoholu (pow. 22%), 20 l wina wzmocnionego (z większą zawartością alkoholu), 90 l wina (w tym maksymalnie 60 l wina musującego), 110 l piwa, 800 papierosów, 200 cygar oraz 1 kg tytoniu.

Kultura

Hiszpania jest krajem o dużej różnorodności kulturowej. Największą odmiennością charakteryzują się Baskowie. Zamieszkują oni północą część Półwyspu Iberyjskiego. Zarówno Baskowie, jak i inne grupy (np. Katalończycy, Galicjanie) mają swój własny język. Język powszechnie uważany za hiszpański to język kastylijski z Kastylii.

Na kulturę Hiszpanii wpłynęło nie tylko chrześcijaństwo, ale również judaizm i islam.

Wśród najważniejszych świąt obchodzonych w Hiszpanii wyróżnia się:

 • Fiesty – święta ludowe,
 • Semana Santa w Sewilli – obchody Wielkiego Tygodnia z procesjami,
 • El Rocio w maju (pielgrzymka do Matki Boskiej),
 • Las Fallas de San Jose w Walencji w marcu – towarzyszą temu pokazy ognia,
 • Fiesta w dzień św. Jakuba (patrona Hiszpanii) – 25 lipca,
 • Virgen del Carmen (święto żeglarzy i rybaków) – 16 lipca,
 • La Tomatina (święto pomidorów) – wielka bitwa na pomidory w Bunol (Walencja) w sierpniu.

Częścią kultury Hiszpanii jest corrida, czyli walki byków. W lipcu ulicami Pampeluny odbywa się wielka gonitwa byków, w maju zaś w Madrycie (z okazji święta San Isidro).

Mówiąc o hiszpańskiej kulturze, nie należy zapominać o flamenco. To tradycyjny taniec pochodzący z Andaluzji.

Hiszpanie znani są również ze swego uwielbienia dla nocnego życia, zabawy i rozrywek. Dodatkowo codziennie pomiędzy godziną 14 a 17 jest sjesta, czyli czas na odpoczynek. Wówczas wszystkie sklepy, restauracje i urzędy są nieczynne.

Żywność

Hiszpanie przywiązują ogromną wagę do jedzenia. Hiszpańska kuchnia bogata jest w owoce morza, ryby, jagnięcinę oraz wieprzowinę. Pasta z oliwy z oliwek i czosnku wykorzystywana jest przez nich jako smarowidło do pieczywa.  

Typową hiszpańską przekąską na zimno lub gorąco jest tapas. Mogą to być pieczarki z czosnkiem, hiszpański omlet, owoce morza, smażona ryba czy też smażone ziemniaki z ostrym sosem.

Wśród tradycyjnych hiszpańskich potraw wymienia się:

 • paella – ryż z dodatkiem mięsa i warzyw,
 • gazpacho – zupa krem, podobna do chłodnika (najczęściej z pomidorów),
 • tortilla – omlet z ziemniaków, jajek, warzyw, grzybów lub kiełbasy,
 • churros – słodkie, kruche, smażone paluszki,
 • horchata de chufa – zimny napój z migdałów ziemnych.

Kraj ten słynie także z win. Najpopularniejszym trunkiem jest vino de Jerez. Jest to tradycyjne wino z regionu Andaluzji popularnie nazywane sherry.

Bezpieczeństwo

Woda z kranu jest zdatna do spożycia i można pić ją bez obaw. Hiszpania jest ogólnie bezpiecznym krajem, mogą zdarzyć się drobne kradzieże. Z tego też względu dokumenty oraz większe sumy pieniędzy lepiej pozostawić w hotelu.

W Hiszpanii często  dochodzi do włamań do samochodów – zwłaszcza tych z obcą rejestracją. Łupem złodziejów może paść cenne wyposażenie auta lub bagaż turystów.

W Hiszpanii obowiązuje zakaz spożywania alkoholu w miejscach publicznych. Dodatkowo po godzinie 22 w sklepach nie można kupić alkoholu.

Ważne numery alarmowe:

 • 061 – pogotowie ratunkowe,
 • 112 – ogólny numer alarmowy.

Co zabrac ze sobą

Ze względu na klimat warto zabrać ze sobą nakrycie głowy, krem z filtrem UV i okulary przeciwsłoneczne. Jeżeli zamierzamy przebywać w rejonach górskich, nie zapomnijmy o cieplejszej odzieży oraz ubraniu przeciwdeszczowym.

Powszechnie akceptowanymi kartami są: Master Card, Visa, Maestro, American Express i Cirrus. Wymiana czeków podróżnych nie stanowi problemu.

Na zniżki mogą liczyć posiadacze międzynarodowej legitymacji studenckiej (ISIC) oraz Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych. Samochód wynająć mogą osoby, które ukończyły 21 lat i mają polskie lub międzynarodowe prawo jazdy.

Gniazdka elektryczne są takie same jak w Polsce – zbędny jest więc adapter.

Kiedy jechac

Najlepsza pora wyjazdu do Hiszpanii uzależniona jest od celu wizyty:

 • lato – wybrzeża Morza Śródziemnego oraz Oceanu Atlantyckiego zachęcają do kąpania się w ciepłej wodzie i wygrzewania na plaży,
 • wiosna i jesień – idealna pora na krajoznawcze zwiedzanie kraju,
 • zima – doskonała pora dla miłośników śnieżnego szaleństwa w Pirenejach.

Inne

Zdrowie. Niewymagane są żadne szczepienia ochronne. Z bezpłatnej opieki medycznej mogą skorzystać posiadacze karty EKUZ lub osoby, które wykupiły dodatkowe ubezpieczenie.


Akceptuje politykę prywatności i ciasteczka na stronie które zostały opisane w pod adresem https://triptime.pl/polityka-prywatnosci