Gwadelupa
Informacje turystyczne

Gwadelupa- Podstawowe informacje

Gwadelupa to wyspa leżąca w archipelagu Małych Antyli na Morzu Karaibskim. Terytorium to jest zależne od Francji i oficjalnie uznawane jest za część tego kraju – w związku z czym należy do Unii Europejskiej.

Gwadelupa to dwie wyspy, które znajdują się bardzo blisko siebie. Jedną z nich jest Grade-Terre, drugą natomiast Basse-Terre. Do terytorium należą również mniejsze wyspy, w tym m.in.: Les Saintes, Marie-Galante, Petite-Terre oraz La Desirade.

Gwadelupa to wyspy pochodzenia wulkanicznego oraz koralowego. Na terytorium tego obszaru zlokalizowany jest czynny wulkan La Soufiere. Lasy tropikalne porastają ok. 39% powierzchni regionu.

Podstawową gałęzią gospodarki jest turystyka. Ważne jest także rolnictwo. Uprawiane są głównie: trzcina cukrowa, melony, banany oraz ananasy. W przypadku hodowli znaczenie ma hodowla trzody chlewnej i bydła. Pewną rolę odgrywa także rybołówstwo. W przemyśle najlepiej rozwinięte są: produkcja rumu, cukru, cementu oraz mebli.

Gwadelupę corocznie odwiedza ok. 650 tysięcy turystów.

Atrakcje

Konsulat

Gwadelupa jest terytorium zależnym Francji. Na terenie wyspy nie ma polskiej placówki dyplomatycznej.

Ambasada RP w Paryżu
1 rue de Talleyrand, 75007 Paris
Tel.: +33 01 43 17 34 00
Fax: +33 143 17 34 01
Email: paryz.amb.sekretariat@msz.gov.pl
Strona www: www.paryz.msz.gov.pl 

Na granicy

W przypadku wyjazdu w celach turystycznych do 90 dni niewymagana jest wiza. Dokumentem uprawniającym do przekroczenia granicy jest paszport lub dowód osobisty. Przekraczając granicę Gwadelupy, turyści są traktowani tak samo, jak podczas przekraczania granicy Francji.

Bez cła do Gwadelupy można wwieźć: 10 l spirytusu lub innego mocnego alkoholu (pow. 22%), 20 l wina wzmocnionego (z większą zawartością alkoholu), 90 l wina (w tym maksymalnie 60 l wina musującego), 110 l piwa, 800 papierosów, 200 cygar oraz 1 kg tytoniu. Obowiązuje zakaz wwożenia świeżego mięsa, ryb, owoców oraz roślin.

Kultura

Terytorium Gwadelupy zamieszkują: Mulaci (ok. 65% populacji ogółem), ludność czarna (ok. 27%) oraz Kreole (ok. 8%). Religią dominującą jest katolicyzm (81%). Na terytorium wyspy można spotkać również protestantów oraz Świadków Jehowy. Popularny wśród niektórych mieszkańców jest także kult VooDoo.

Językiem urzędowym jest język francuski. W użyciu bardzo często spotykany jest także język kreolski. To połączenie języka hiszpańskiego, francuskiego, karaibskiego, portugalskiego oraz afrykańskich zwrotów.

Zanim Gwadelupa została odkryta przez Krzysztofa Kolumba, jej terytorium zamieszkiwał lud Arawaków, a także Karaibów. W tych czasach wyspa nazywana była Karukera, czyli Wyspa Pięknych Wód.

Ciekawym świętem celebrowanym w Gwadelupie jest Festiwal Kóz na La Desirade. Obchodzony jest on w kwietniu. Jego cechą wyróżniającą jest pokaz koziej mody.

Żywność

Wśród tradycyjnych gwadelupiańskich potraw wymienić można:

  • colombo – marynowany i smażony w przyprawach kurczak,
  • bokity – kanapki z różnymi dodatkami (np. serem, kurczakiem, szynką, rybą, jajkiem),
  • acras – niewielkie przekąski z rybami, krewetkami lub warzywami, smażone na głębokim tłuszczu,
  • accras de morue – kulki ze zmielonego mięsa ryby połączonego z warzywami i ziemniakami,
  • langusta,
  • sorbet kokosowy,
  • wśród alkoholi popularny jest ti’punch, czyli alkohol bazujący na rumie dostępny w różnych wersjach smakowych (np. kokosowy, bananowy) oraz sam rum.

Bezpieczeństwo

Woda kranowa na terenie Gwadelupy jest zdatna do spożycia, jednak nie jest smaczna. Zaleca się picie wody butelkowanej.

Wyspa uważana jest za bezpieczną. Występuje ryzyko wystąpienia zagrożeń naturalnych, w tym erupcja wulkanu, huragany, a także niebezpieczeństwo ze strony zwierząt. Warto również mieć na uwadze fakt, że w tutejszej dżungli można napotkać toksyczne gatunki roślin.

Występuje niewielkie ryzyko przestępczości pospolitej. Należy zwrócić szczególną uwagę na bagaż, dokumenty oraz portfel.

Ważne numery alarmowe:

  • 112 – ogólny numer ratunkowy.

Co zabrac ze sobą

Wybierając się na Gwadelupę, warto zabrać ze sobą: lekkie, bawełniane ubrania, krem z filtrem UV, nakrycie głowy chroniące przed udarem słonecznym, okulary przeciwsłoneczne oraz odzież przeciwdeszczową.

Walutą jest euro (EUR). W wielu miejscach można bez problemu zapłacić kartą płatniczą.

Kiedy jechac

Na Gwadelupie występują dwie pory – sucha i deszczowa. Pora sucha przypada na okres od stycznia do kwietnia. Pora deszczowa natomiast od czerwca do października.

Inne

Zdrowie. Niewymagane są żadne szczepienia ochronne. Dla własnego bezpieczeństwa można zaszczepić się przeciwko: zapaleniu wątroby typu A i B. Występuje ryzyko zarażenia dengą oraz gorączką czikunguni. Zaleca się wykupienie prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Napiwki. Zwyczajowo przyjęte są niewielkie napiwki w wysokości 5 – 10% wartości rachunku.


Akceptuje politykę prywatności i ciasteczka na stronie które zostały opisane w pod adresem https://triptime.pl/polityka-prywatnosci