Gruzja
Informacje turystyczne

Gruzja- Podstawowe informacje

Gruzja wyróżnia się górzystym ukształtowaniem terenu. Na jej obszarze znajduje się kilka pasm górskich, m.in. Pasmo Główne Wielkiego Kaukazu, Góry Kacheckie, Góry Raczyńskie, Góry Kodorskie, Góry Samarskie czy też Góry Lichskie. Pomiędzy Wielkim a Małym Kaukazem rozpościera się Nizina Kolchidzka. Linia brzegowa w północnej i południowej części kraju urozmaicona jest urwiskami, natomiast w środkowej części jest niska. Krajobrazowi towarzyszą oliwki, palmy, figi oraz rośliny śródziemnomorskie.

Gruzja jest krajem o charakterze przemysłowo-rolniczym. Na terenie państwa znajdują się złoża surowców mineralnych, w tym: ropy naftowej, rud manganu, węgla kamiennego, molibdenu, rtęci, złota oraz barytu. Wśród dobrze rozwiniętych gałęzi przemysłu wymienić można: przemysł elektrotechniczny, maszynowy, precyzyjny, chemiczny, metalurgiczny rafineryjny oraz środków transportu. Gruzja uważana jest za ważnego producenta win oraz koniaku.

Na terenie kraju użytki rolne pokrywają ok. 11% powierzchni, natomiast plantacje ok. 4% powierzchni. Uprawiane są m.in.: herbata, winorośl, zboża (kukurydza, pszenica), cytrusy oraz rośliny przemysłowe (buraki cukrowe, słoneczniki, tytoń). Hodowane są: bydło, kozy, owce, trzoda chlewna oraz jedwabniki. Istotne dla gospodarki jest również pszczelarstwo i drobiarstwo.

Gruzję corocznie odwiedza ok. 8 milionów turystów.

Atrakcje

Konsulat

Ambasada RP w Tbilisi
ul. Oniashvili 24, 0160 Tbilisi, Gruzja
Tel.: (+ 995 322) 92 03 98,
Fax: (+ 995 322) 92 03 97
E-mail: tbilisi.amb.sekretariat@msz.gov.pl
Strona www: https://tbilisi.msz.gov.pl/pl/

Na granicy

Polacy, którzy zamierzają przebywać w Gruzji krócej niż 365 dni, są zwolnieni z obowiązku wizowego. Dokumentem uprawniającym do przekroczenia granicy jest paszport lub dowód osobisty.

Bez cła do Gruzji można wwieźć maksymalnie 4 l alkoholu. Na terytorium kraju nie można wwozić niektórych leków. Warto zapoznać się z wykazem preparatów zawartych na stronie Ambasady RP w Tbilisi.

Kultura

Gruzja jest krajem wielonarodowościowym oraz wielowyznaniowym. Terytorium najliczniej zamieszkują wyznawcy prawosławia (ok. 65%), islamu (ok. 11%), wyznawcy kościoła ormiańskiego (ok. 8%), a także judaizmu. Niewielki odsetek stanowią katolicy. Podczas zwiedzania miejsc kultu religijnego zaleca się stosowny ubiór, czyli zakryte kolana i ramiona, a czasami konieczne jest także nakrycie głowy chustą przez kobiety. Publicznie nie powinno się okazywać uczuć, ponieważ jest to niemile widziane.

Niektóre regiony Gruzji zachowały swą dawną odrębność. Ludzie żyją tam w ten sam sposób od dziesiątek lat, co wpływa na oryginalną kulturę oraz zachowanie dawnych tradycji. W wielu takich miejscach niemile widziane są m.in. osoby w kostiumach kąpielowych czy w zbyt skąpym ubraniu.

Gruzja zaskakuje swoją różnorodnością na każdym kroku. Przenikają się tu różne wpływy, które dla turystów mogą być początkowo niezrozumiałe i zaskakujące.

Gruzini uważani są za naród dumny, lecz otwarty. Chętnie oddają się wielogodzinnym rozmowom o swojej kulturze oraz historii – zazwyczaj przy lampce domowego wina.

Żywność

Wśród tradycyjnych gruzińskich potraw wymienić można:

  • sulguni – delikatny ser,
  • dambazi chaczo – dojrzewający pleśniowy ser,
  • adżapsandali – duszone bakłażany z warzywami,
  • badridżani – roladki bakłażanowe z nadzieniem z pasty orzechowej,
  • sacwi – kurczak na zimno w sosie orzechowym,
  • lobio – przetarta fasola,
  • chaczapuri – placek serowy,
  • chinkali – rodzaj pieroga z mięsem z dodatkiem rosołu,
  • mcwadi – szaszłyki doprawione przyprawami,
  • kaszi – gulasz przyrządzany z flaków, 
  • churkchela – orzechy laskowe nawleczone na nitkę, zatopione w cieście z gęstego soku z winogron,
  • wśród alkoholi popularne są: wino, winiak czacza (ponad 20% alkoholu).

Bezpieczeństwo

Na obszarach górskich można bez obaw pić wodę z kranu. Z reguły jest ona pozyskiwana ze źródeł zlokalizowanych bezpośrednio w okolicznych górach. W większych miastach zaleca się korzystanie z wody butelkowanej.

Turyści mogą paść ofiarą kradzieży. Warto zwrócić szczególną uwagę na swój bagaż, portfel oraz dokumenty.

Ważne numery alarmowe:

  • 112 – ogólny numer ratunkowy.

Co zabrac ze sobą

Wybierając się do Gruzji, warto zabrać ze sobą: odzież bawełnianą, cieplejsze ubrania (wieczory i noce mogą być chłodne), specjalne obuwie na plażę (niektóre plaże są żwirowo-kamieniste), krem z wysokim filtrem UV, nakrycie głowy chroniące przed udarem słonecznym oraz płyn do dezynfekcji rąk.

Walutą jest lari (GEL). Nominały banknotów to: 5, 10, 20, 50, 100 i 200 lari, monet natomiast: 1, 2, 5, 10, 20 i 50 tetri oraz 1, 2 lari. W Gruzji system płatności kartą wciąż się rozwija. W niektórych miejscach bez problemu zapłacimy za pomocą karty, w innych może być to niemożliwe.

Kiedy jechac

Gruzja jest chętnie odwiedzana przez turystów od wiosny do jesieni. Wiosną i latem jest najlepszy okres na wędrówki po wyższych partiach gór, a także na spędzanie czasu na plażach. Jesień z kolei to najkorzystniejszy czas dla osób, które nie lubią upałów.

Inne

Zdrowie. Opieka zdrowotna jest odpłatna. Warto wykupić prywatne ubezpieczenie zdrowotne. W Gruzji nie ma zagrożeń epidemiologiczno-sanitarnych. Dla własnego bezpieczeństwa można zaszczepić się przeciwko żółtaczce oraz tężcowi.

Napiwki. Zazwyczaj do rachunku doliczana jest opłata serwisowa w wysokości 10%.


Akceptuje politykę prywatności i ciasteczka na stronie które zostały opisane w pod adresem https://triptime.pl/polityka-prywatnosci