Grecja
Informacje turystyczne

Grecja- Podstawowe informacje

Grecja położona jest w strefie klimatu śródziemnomorskiego, co przekłada się na długość sezonu ciepłego. Duża część kraju to górzysty Półwysep Bałkański. Niewiele jest nizin. Największą z nich jest Nizina Salonicka oraz Nizina Tesalska. Krajobraz grecki zdominowany jest także przez wyspy. Jest ich ok. 2500, z czego blisko 170 jest zamieszkanych. Najbardziej znane to: Rodos, Kreta, Cyklady, Lesbos oraz Santorini.

Grecja postrzegana jest jako kraj zacofany gospodarczo ze względu na brak wykorzystania nowych technologii. Stosunkowo dobrze rozwinięty jest przemysł stoczniowy, hutnictwo stali i aluminium, przemysł chemiczny oraz elektroniczny. Tereny uprawne w kraju zajmują ok. 30% jego powierzchni. Wśród towarów eksportowanych wymienia się odzież, tekstylia, owoce cytrusowe, warzywa, oliwę z oliwek, bawełnę, produkty petrochemiczne, a także tytoń.

Grecję corocznie odwiedza ok. 32 miliony turystów.

Atrakcje

Konsulat

Ambasada RP w Grecji
22 Chrysanthemon Str. Paleo Psychico, 152-24 Athens
Tel.: +30 210 6797 700 
Fax: +30 210 6797 711
E-mail: ateny.amb.sekretariat@msz.gov.pl
Strona www: www.ateny.msz.gov.pl

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Heraklionie
ul. 1821 39, 712 01 Heraklion - Kreta
Tel.: +30 2810 221786
E-mail: konsulat.rp@gmail.com
 
Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Pireusie
ul. Akti Miaouli 57, 185 36 Pireus
Tel.: +30 210 4292 344
Fax: +30 210 4292 345
E-mail: info@polishconsulate.gr
 
Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Salonikach
ul. Tsimiski 78, 546 22 Saloniki
Tel.: +30 2310 288205
Fax: +30 2310 234153
E-mail: prx1@otenet.gr 

Na granicy

W ramach Europejskiego Obszaru Gospodarczego Polacy mają prawo do swobodnego przepływu osób i bezwizowego wjazdu na terytorium Grecji na pobyt do 90 dni. Konieczne jest posiadanie paszportu lub dowodu osobistego.

Bez cła do Grecji można wwieźć: 800 papierosów, 200 cygar, 1 kg tytoniu, 20 l wina ze zwiększoną zawartością alkoholu, 10 l spirytusu, 90 l wina oraz 110 l piwa.

Kultura

Na grecką kulturę wpływ miało oddziaływanie różnych kultur, które przenikały się ze sobą na terytorium kraju. Spuścizną po ludach osiedlonych na obszarze państwa są liczne kościoły, klasztory, fortece oraz zamki.

Kultura grecka jest dwoista. Z jednej strony wykształciła się przez historię i naukę. Z drugiej strony natomiast mamy do czynienia z kulturą stworzoną przez rybaków, pasterzy i chłopów. To z tej prostej kultury wywodzą się między innymi charakterystyczne białe greckie domki.

Nieodłącznym elementem kultury greckiej jest muzyka oraz tańce. Grecy to naród roztańczony i rozśpiewany. Na terenie tego kraju znanych jest ok. 150 regionalnych tańców. Obchodzone święta mają przede wszystkim charakter religijny. Święta kościelna to dni wolne od pracy, poświęcone czczeniu Boga. Jedną z najhuczniej obchodzonych uroczystości jest karnawał w ostatni tydzień przed Wielkim Piątkiem. Wówczas w wielu miastach organizowane są zabawy taneczne oraz parady karnawałowe.

Żywność

Zamiłowanie do ucztowania i świętowania to coś, co łączy wszystkich Greków. Wspólne spożywanie posiłków to nie tylko zaspakajanie głodu, ale również okazja do spotkań towarzyskich. W Grecji głównym posiłkiem jest ten spożywany wieczorem. Często zjadany jest on poza domem – w lokalu.

Tradycyjne greckie potrawy to:

  • souvlakia – kawałki mięsa wieprzowego lub kurczaka, zazwyczaj podawane z plackiem pszennym,
  • mousaka – danie zapiekane w piecu z bakłażanami, pomidorami, mięsem mielonym oraz żółtym serem,
  • filo – ciasto podobne do francuskiego,
  • owoce morza pod każdą postacią – smażone, panierowane, grillowane, zapiekane,
  • wśród trunków alkoholowych najpopularniejsze są: uozo – grecka wódka oraz retsina – wino aromatyzowane żywicą.

Bezpieczeństwo

Woda z kranu jest zdatna do spożycia po przegotowaniu. Zaleca się jednak spożywanie wody butelkowanej. Policja grecka dba o bezpieczeństwo turystów, jednak nadal występuje ryzyko drobnej przestępczości. Należy zwracać szczególną uwagę na bagaż oraz dokumenty.

Podczas kąpieli w morzu należy uważać na meduzy, jeżowce, smoczniki (kolczaste ryby z jadem) oraz trygony (ryby z jadem w ogonie). Podczas jazdy po greckich drogach należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ w niektórych miejscach drogi są wąskie, a asfalt zmienia się w drogę polną. 

Ważne numery alarmowe:

  • 100 – policja,
  • 166 – pogotowie ratunkowe,
  • 112 – ogólny numer alarmowy.

Co zabrac ze sobą

Wybierając się do Grecji, należy zabrać ze sobą: okulary przeciwsłoneczne, krem ochronny z filtrem UV, nakrycie głowy chroniące przed udarem słonecznym oraz środki przeciwko owadom.

Walutą w Grecji jest euro (EUR). Powszechnie akceptowane są karty kredytowe: Visa, Master Card, Cirrus oraz American Express.

Kiedy jechac

Najlepszą porą na wycieczkę do Grecji jest wiosna oraz jesień. Jest to stosunkowo ciepły okres z niewielkimi opadami. Nie jest to szczyt sezonu, więc turystów jest niewielu. Miesiącem, którego lepiej unikać jest sierpień. Wówczas plaże są przeludnione, a temperatury sięgają nawet 40 stopni Celsjusza.

Inne

Zdrowie. Niewymagane są żadne szczepienia ochronne, o ile nie przyjeżdża się z kraju, w którym panuje epidemia jakiejś choroby. Zaleca się jednak wykonanie szczepień ochronnych przeciwko polio i tężcowi.

Dobrze jest wyrobić sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dzięki niej można skorzystać z podstawowych usług w ramach ubezpieczenia. Ponadto zaleca się wykupienie dodatkowego ubezpieczenia prywatnego.

Napiwki. W Grecji nie ma obowiązku dawania napiwków, jednak jest to mile widziane. Standardowo jest to ok. 10% wartości rachunku.


Akceptuje politykę prywatności i ciasteczka na stronie które zostały opisane w pod adresem https://triptime.pl/polityka-prywatnosci