Francja
Informacje turystyczne

Francja- Podstawowe informacje

Francja jest jednym z najbardziej rozwiniętych  państw na świecie. Istotnymi gałęziami gospodarki są: rolnictwo, hodowla bydła i owiec oraz leśnictwo. Francja znana jest z produkcji artykułów luksusowych, m.in. kosmetyków, perfum czy odzieży. Ciekawostką jest to, że ok. 75% energii elektrycznej produkują elektrownie atomowe.

Francja znana jest także z dużej różnorodności krajobrazowej. Południowo-zachodnią część kraju stanowią góry, północno-zachodnią natomiast tereny nizinne. Niektóre ze szczytów (np. Puy de Sancy) to wygasłe wulkany. Francuskie góry to Pireneje i Alpy.

Francję corocznie odwiedza ok. 90 milionów turystów.

Atrakcje

Konsulat

Ambasada RP
1 rue de Talleyrand,
75007 Paris
Tel.: +33 01 43 17 34 00
Fax: +33 143 17 34 01
Email: paryz.amb.sekretariat@msz.gov.pl
strona www: www.paryz.msz.gov.pl 

Konsulat Generalny RP w Lyonie
79 rue Crillon
69006 Lyon, Cédex 06
Tel.: +33 1 70 39 10 00
Fax +33 478 93 56 37
Email: lyon.kg.sekretariat@msz.gov.pl
strona www: www.lyon.msz.gov.pl 

Na granicy

W ramach Europejskiego Obszaru Gospodarczego Polacy mogą korzystać z prawa do swobodnego przepływu osób. Dokumentem, który należy mieć przy sobie (i powinien być on ważny co najmniej 3 miesiące dłużej niż planowana data powrotu) jest dowód osobisty lub paszport.

Bez cła do Francji można wwieźć: 10 l spirytusu lub innego mocnego alkoholu (pow. 22%), 20 l wina wzmocnionego (z większą zawartością alkoholu), 90 l wina (w tym maksymalnie 60 l wina musującego), 110 l piwa, 800 papierosów, 200 cygar oraz 1 kg tytoniu.

Kultura

We Francji jest dość widoczna różnica w obyczajach oraz dialektach języka francuskiego – w zależności od regionu kraju. Współcześnie całkowitą odrębność kulturowo-językową zachowali: Alzatczycy, Baskowie, Bretończycy, Flamandowie i Korsykanie. Francja zmaga się z problemem narastającego rasizmu – przede wszystkim wobec imigrantów z dawnych kolonii.

Francja od czasów średniowiecza uważana była za intelektualne i artystyczne centrum Europy. Paryż jest nie tylko stolicą kraju, ale także światową stolicą mody. Kultura francuska od dawien dawna wywierała wpływ na kulturę europejską oraz światową.

Popularne święta obchodzone we Francji to m.in.:

 • rocznica zburzenia Bastylii – towarzyszą temu liczne koncerty, festyny i pokazy sztucznych ogni (14 lipca),
 • Festiwal Filmowy w Cannes,
 • karnawał w Nicei,
 • Światowy Festiwal Teatrów Lalkowych w Charlesville-Meziere.

Żywność

Wbrew pozorom to nie żabie udka i ślimaki stanowią najpopularniejsze potrawy. Są one raczej uważane za rarytas niż za tradycyjne dania. Każdy region Francji wyróżnia inna kuchnia. Dla przykładu w Alzacji serwowane są gęsie wątróbki, Burgundii – wołowina duszona w czerwonym winie i musztardzie Dijon, Sabaudii – zapiekanki z ziemniaków, cebuli, boczków i sera, w Prowansji – zupa rybna oraz popularna potrawa warzywna, czyli Ratatouille. Francuzi znani są również z miłości do bagietek i serów. W całym kraju produkowanych jest ok. 500 rodzajów serów.

W większości restauracji śniadania serwowane są w godzinach 8 – 9, obiady pomiędzy godziną 12 a 14, kolacje zaś od godziny 19.

Jeżeli Francja, to i wina. Kraj słynie z produkcji tych trunków.

We Francji często można spotkać się z określeniem aperitif. Jest to przekąska podawana przed posiłkiem. Zazwyczaj w towarzystwie alkoholu (do 40%).

Bezpieczeństwo

Woda z kranu jest zdatna do spożycia po wcześniejszym przegotowaniu.

Francja to kraj bezpieczny, jednak należy uważać na kieszonkowców – zwłaszcza w większych miastach oraz wzdłuż Lazurowego Wybrzeża. Nie należy zostawiać żadnych cennych przedmiotów w samochodach. Na niektórych ulicach można spotkać koczowiska bezdomnych.

Rodowici Francuzi mają w zwyczaju przyglądanie się kobietom, które panie mogą odebrać jako namolne. Towarzyszyć temu mogą różnego typu komentarze.

Picie alkoholu w miejscach publicznych regulują przepisy lokalne. W niektórych miastach wprowadzony jest zakaz spożywania alkohol po godzinie 16.

Ważne numery alarmowe:

 • 15 – pogotowie,
 • 17 – policja,
 • 18 – straż pożarna,
 • 112 – ogólny numer ratunkowy.

Co zabrac ze sobą

Podstawowym wyposażeniem każdego turysty jadącego do Francji są: okulary przeciwsłoneczne, nakrycie głowy oraz krem z filtrem. Warto także zabrać ze sobą parasol i odzież przeciwdeszczową.

Powszechnie akceptowane karty to Master Card, Visa, Cirrus, Maestro oraz American Express. Bez problemu można realizować czeki podróżne. Walutą obowiązującą we Francji jest euro.

Na zniżki mogą liczyć m.in. studenci z legitymacją ISIC oraz członkowie Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych.

Kiedy jechac

Francja to kraj, po którym można podróżować przez cały rok. Latem dech w piersiach zapierają słoneczne plaże i pola lawendy w Prowansji. Zimą zbocza ośnieżonych Alp. Kiedy zatem najlepiej wyjechać do Francji:

 • wybrzeże zachodnie i północne – latem,
 • Lazurowe Wybrzeże – wiosną i jesienią,
 • Prowansja – cały rok,
 • Alpy – zimą,
 • pozostałe części kraju – wiosną, latem, jesienią (w zależności od preferowanej temperatury).

Inne

Zdrowie. Szczepienia ochronne nie są wymagane, o ile nie przyjeżdża się z miejsc, które zostały objęte epidemią. Zaleca się jednak zaszczepienie się przeciwko tężcowi. Darmowa karta EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego) zapewnia podstawową opiekę medyczną. Jeżeli podczas podróży zamierzamy uprawiać sporty ekstremalne najlepiej wykupić dodatkowe, prywatne ubezpieczenie.

Napiwki. We Francji napiwki zazwyczaj wliczane są w cenę posiłku. Przyjęło się także, iż rachunek zaokrągla się w górę i resztę pozostawia na stoliku.


Akceptuje politykę prywatności i ciasteczka na stronie które zostały opisane w pod adresem https://triptime.pl/polityka-prywatnosci