Finlandia
Informacje turystyczne

Finlandia- Podstawowe informacje

Finlandia, zwana krainą tysiąca jezior, zlokalizowana jest we wschodniej części Półwyspu Skandynawskiego. Charakterystyczne wybrzeża urozmaicone są niewielkimi skalistymi wysepkami nazywanych szkierami. Do kraju należy ok. 180 tysięcy wysp i wysepek. Największym archipelagiem są Wyspy Alandzkie.

Obszar Finlandii to przede wszystkim tereny nizinne. Towarzyszą im skaliste pagórki o niewielkiej wysokości. Nieodłącznym elementem fińskiego krajobrazu są torfowiska i bagna, a także lasy i jeziora o błękitnych wodach (jest ich ok. 190 tysięcy). Północna część Finlandii to Laponia. Teren ten porasta tundra.

Występuje tu zjawisko dni i nocy polarnych. Zimą dni są bardzo krótkie i mroźne. Ta pora roku może trwać nawet od października do kwietnia.

Finlandia jest krajem wysokorozwiniętym gospodarczo. Pomimo niekorzystnych warunków do rozwoju rolnictwa, zaspakaja ono potrzeby żywnościowe mieszkańców. W kraju na dużą skalę produkowane jest m.in. mleko, masło i ser. W środkowej i wschodniej części Finlandii hodowana jest trzoda chlewna oraz bydło. A Laponii hodowane są natomiast renifery.

Istotną rolę w gospodarce odgrywa leśnictwo. Blisko 70% kraju pokrywają lasy. Państwo to znane jest na całym świecie z racjonalnej gospodarki leśnej. Naturalne zasoby tego surowca są stale pomnażane. Ważnym działem gospodarki jest rybołówstwo.

Na terenie kraju znajduje się niewiele złóż surowców mineralnych. Wydobywana jest głównie miedź, złoto, srebro i kobalt. W przemyśle przetwórczym na przód wysuwa się przemysł drzewny oraz papierniczy.

Finlandię corocznie odwiedza ok. 6,7 miliona turystów.

Atrakcje

Konsulat

Ambasada RP w Helsinkach
Armas Lindegrenin tie 21, 00570 Helsinki
Tel.: +3589 618 280
Fax: +3589 684 74 77
E-mail: helsinki.amb.info@msz.gov.pl
Strona www: https://helsinki.msz.gov.pl/pl/ 

Na granicy

W ramach Europejskiego Obszaru Gospodarczego Polacy mogą korzystać z prawa do swobodnego przepływu osób. Dokumentem uprawniającym do przekroczenia granicy jest paszport lub dowód osobisty. Muszą być one ważne co najmniej 3 miesiące dłużej niż data planowanego powrotu. Niewymagana jest wiza.

Bez cła do Finlandii można wwieźć: 200 papierosów, 200 cygar, 1 kg tytoniu, 10 l spirytusu, 20 l wina ze zwiększoną zawartością alkoholu, 90 l wina (w tym maksymalnie 60 l wina musującego) oraz 110 l piwa.

Kultura

Finlandia jest krajem zróżnicowanym pod względem kulturowym. Niemniej jednak zdecydowana większość mieszkańców to Finowie. Szwedzi zamieszkują głównie autonomię Ahvenanmaa.

Ciekawą pod względem kulturowym grupę stanowią Lapończycy. To koczowniczy lud, który od lat zajmuje się hodowlą reniferów i rybołówstwem. Współcześnie większość Lapończyków prowadzi osiadły tryb życia.

Odwiedziny w domach Finów wiążą się z pewnymi zwyczajami. Zawsze należy przynieść kwiaty. Często gospodarze zapraszają swoich gości do sauny. Obowiązkowym elementem jest skok z gorącej sauny do zimnej wody pobliskiego jeziora.

Istotnym elementem fińskiej kultury jest muzyka. Przebywając w tym kraju, można usłyszeć tradycyjne runiczne pieśni. Na uwagę zasługują również wyroby ze szkła i tkaniny Marimekko oraz tradycyjna fińska szkoła wzornictwa.

Żywność

Wśród tradycyjnych fińskich potraw wyróżnić można:

  • dziczyzna – często spożywane są dania z łosia, jelenia, kaczki lub zająca,
  • Kaalikaaryleet – ruloniki z kapusty,
  • Viili – jogurt ze sfermentowanego mleka,
  • Hernekeitto – zupa z zielonego groszku,
  • Perunamuusi – puree ziemniaczane,
  • Leipajuusto – podpiekany ser krowi,
  • Lihapullat – klopsiki z sosem,
  • Palvikinkku – wędzona wieprzowina,
  • Palviliha – wędzona wołowina,
  • Pulla – słodki chleb spożywany jako deser,
  • Vispipuuro – słodki deser z owsianki i jagód, podawany z cukrem i mlekiem,
  • w Norwegii alkohol jest trudno dostępny, zazwyczaj są to napoje o niskiej zawartości alkoholu.

Bezpieczeństwo

W Finlandii zdarzają się kradzieże kieszonkowe – m.in. na dworcach, w dużych centrach handlowych, podczas imprez masowych oraz w miejscach większych zgromadzeń.

Podróżując samochodem, należy zachować szczególną uwagę na pojawiające się na drogach renifery  i łosie.

Obowiązuje całkowity zakaz spożywania alkoholu w środkach komunikacji publicznej. Częściowy zakaz obejmuje parki, ulice oraz teren zabudowany (tzw. taajama).

Ważne numery alarmowe:

  • 112 – ogólny numer ratunkowy.

Co zabrac ze sobą

Dobrze jest zabrać ze sobą namiot – zwłaszcza gdy liczymy na tańsze noclegi. Hotele są drogie, natomiast system pól namiotowych doskonale rozwinięty. Warto wyposażyć się w latarkę, środki ochrony przeciwko owadom, płaszcz przeciwdeszczowy, ciepłą odzież, wygodne buty oraz krem antyseptyczny. Chcąc podróżować samochodem, można posługiwać się polskim prawo jazdy.

Walutą jest euro (EUR). W większości miejsc można płacić kartą.

Kiedy jechac

Najlepszy okres na podróż do Finlandii to:

  • grudzień – kwiecień dla amatorów sportów zimowych,
  • czerwiec – sierpień dla amatorów pieszej turystyki.

Inne

Zdrowie. Niewymagane są żadne świadectwa szczepień. Zaleca się wykupienie prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego. Ceny usług medycznych są wysokie.

Napiwki. W większości lokali napiwki wliczone są w wartość rachunku.


Akceptuje politykę prywatności i ciasteczka na stronie które zostały opisane w pod adresem https://triptime.pl/polityka-prywatnosci