Filipiny
Informacje turystyczne

Filipiny- Podstawowe informacje

Filipiny to państwo wyspiarskie otoczone Oceanem Spokojnym. Około 860 z 7100 filipińskich wysp jest zamieszkane. Na północy największe z nich to Luzon, Mindoro oraz Visayas. Na południu natomiast Mindanao. Występują liczne zatoki, skaliste wybrzeża, rafy koralowe oraz podwodne skały.

Na terytorium Filipin znajdują się liczne złoża surowców naturalnych, m.in. rudy miedzi, niklu, chromu, żelaza, złota, ołowiu, cynku, srebra, kobaltu oraz rtęci. Dobrze rozwinięte gałęzie przemysłu to: przemysł spożywczy (przede wszystkim cukrowniczy), drzewny, chemiczny, cementowy, środków transportu oraz elektroniczny

Uprawy zajmują ok. 30% powierzchni kraju. W rolnictwie dominują wielcy właściciele ziemscy. Największy udział w uprawach mają: rośliny przemysłowe, trzcina cukrowa, tytoń, kauczukowiec, kawa, kakao, banan manilski, ryż, kukurydza, maniok oraz bataty. Ważną rolę odgrywa rybołówstwo.

Filipiny corocznie odwiedza ok. 6,6 milionów turystów.

Atrakcje

Konsulat

Ambasada RP w Manila
9th Floor, Del Rosario Law Centre, 21st Drive corner 20th Drive, Bonifacio Global City, 1630 Taguig, Metro Manila
E-mail: manila.amb.sekretariat@msz.gov.pl
Strona www: https://www.msz.gov.pl/pl/p/manila_ph_a_pl/

Na granicy

Jeżeli pobyt nie przekracza 30 dni, niewymagana jest wiza. Konieczny jest paszport, który powinien być ważny co najmniej 6 miesięcy. Podczas odprawy na lotnisku należy okazać bilet powrotny (lub do innego kraju).

Bez cła na Filipiny można wwieźć: 200 papierosów, 50 cygar lub 250 g tytoniu, 1 l alkoholu, 1 l wina, 250 ml wody toaletowej lub perfum oraz urządzenie elektryczne do własnego użytku. Pod żadnym pozorem nie wolno wwozić broni, materiałów erotycznych oraz narkotyków.

Kultura

Wpływ na kulturę Filipin miały oddziaływania wschodnie i zachodnie. Dominującą religią jest chrześcijaństwo. Praktycznie wszędzie można porozumieć się w języku angielskim. Filipińczycy uznawani są za naród otwarty na innych oraz optymistyczny. Święta oraz tradycyjne obrzędy obchodzone są hucznie, z czcią. Najważniejszym wydarzeniem są obchody Wielkiego Tygodnia przed Wielkanocą.

Powszechnie uważa się, że północ kraju zamieszkiwana jest przez skromnych mieszkańców o mocnych charakterach. Południe natomiast przez beztroskich ludzi żyjących z dnia na dzień. Centralną część kraju zamieszkują sumienni i pracowici Filipińczycy. Na Filipinach można spotkać się z różnymi dialektami, grupami etnicznymi oraz regionalnymi tradycjami.

Żywność

Wpływ na obecny kształt kuchni filipińskiej miały różne oddziaływania, w tym te z Hiszpanii, Stanów Zjednoczonych oraz Azji. Wśród wyróżniających się tradycyjnych potraw można wyróżnić:

  • adobo – danie narodowe, jest to mięso, owoce morza, ryby i warzywa marynowane w occie, sosie sojowym i czosnku,
  • sinigang – potrawka o kwaśnym, pikantnym smaku z dodatkiem mięsa duszonego w czosnku, pomidorach i cebuli,
  • pancit – danie z makaronem z sosem z wieprzowiny, jajek, krewetek oraz skwarek,
  • Kare-Kare – gulasz z ogona wołu, golonki, flaków oraz świńskich nóżek w sosie z orzeszków ziemnych,
  • bibingka – ciasto ryżowe przykryte liśćmi bananowca,
  • lechon – wieprzowina w zaprawie ziołowej,
  • wśród alkoholi popularne są: brandy, whisky, wódka, rum, piwo oraz wino (tuby – wino palmowe).  

Bezpieczeństwo

Filipiny to kraj, który nawiedzany jest m.in. przez trzęsienia ziemi, tajfuny, wybuchy wulkanów, tsunami oraz powodzie. Warto więc śledzić prognozy pogody przed wyjazdem. Problemem są również owady, które przenoszą dengę oraz malarię. Woda z kranu jest niezdatna do spożycia, zaleca się picie wody butelkowanej.

Występuje zagrożenie drobną przestępczością, dlatego też należy zwrócić szczególną uwagę na dokumenty, pieniądze i inne kosztowności. Za najbardziej niebezpieczne rejony uważa się południowo-zachodnią część wyspy Mindanao oraz archipelag Sulu.

Ważne numery alarmowe:

  • 117 – ogólny numer ratunkowy,
  • 166 – policja,
  • 7575 – pogotowie ratunkowe oraz straż pożarna.

Co zabrac ze sobą

Warto zabrać ze sobą: moskitierę chroniącą przed owadami, środki przeciwko komarom, letnie przewiewne ubrania oraz adapter do gniazdek elektrycznych.

Walutą na Filipinach jest peso filipińskie (PHP). Nominały banknotów to: 20, 50, 100, 200, 500 i 1000 pesos, monet natomiast: 1, 5 i 10 pesos oraz 1, 5, 10, 25 centymów.

Kiedy jechac

Na Filipinach wysokie temperatury panują przez cały rok. Najlepszym okresem jest grudzień-luty – wówczas jest pora sucha, a temperatury nie są bardzo uciążliwe. Najgorszą porą jest nasze lato oraz jesień – aż do października. W tym czasie Filipiny mogą nawiedzać tajfuny.

Inne

Zdrowie. Zaleca się wykonanie szczepień przeciwko błonicy, tężcowi, durowi brzusznemu oraz wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B. Konieczne jest wykupienie prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego, aby uniknąć ewentualnych opłat za leczenie.

Napiwki. W niektórych miejscach napiwek wliczony jest w rachunek. W innych natomiast można wręczyć tip w wysokości 10% wartości rachunku, jeżeli jesteśmy zadowoleni z obsługi.


Akceptuje politykę prywatności i ciasteczka na stronie które zostały opisane w pod adresem https://triptime.pl/polityka-prywatnosci