Ekwador graniczy z Oceanem Spokojnym, Peru oraz Kolumbią. Nabrzeżna część kraju jest nizinna. Centralny region to obszar górski z Andami i Kordylierami. Pasma górskie rozdzielone są Wielką Centralną Doliną. Wschodnia część kraju jest natomiast wyżynna. W Andach znajdują się liczne szczyty wulkaniczne. Linia brzegowa Ekwadoru jest słabo rozwinięta. Do państwa należą wyspy Galapagos.
Gospodarka kraju opiera się głównie na rolnictwie oraz wydobyciu ropy naftowej i gazu ziemnego. Na terytorium Ekwadoru znajdują się również złoża innych surowców mineralnych: złota, srebra, ołowiu, cynku i rud miedzi. Uprawniane są głównie: banany, kakao, kawa, trzcina cukrowa, drzewa cytrusowe, pszenica, kukurydza, ryż, jęczmień, maniok, bawełna i soja. Hodowane są: kozy, bydło, trzoda chlewna i owce. W gospodarce pewną rolę odgrywa także eksploatacja lasów i rybołówstwo.
Wśród dobrze rozwiniętych gałęzi przemysłu wymienia się: przemysł włókienniczy, spożywczy, cementowy i chemiczny. Pewne znaczenie ma również rzemiosło.
Ekwador corocznie odwiedza ok. 1 milion turystów.
Brak placówki dyplomatycznej w Ekwadorze. Państwo podlega Ambasadzie RP w Limie (Peru).
Ambasada RP w Limie
Av. Salaverry 1978, Jesús María – Lima 11, PERU
Tel.: (00-51-1) 471 3920
Fax: (00-51-1) 470 0242
E-mail: lima.amb.wk@msz.gov.pl
Strona www: https://lima.msz.gov.pl/pl/
W przypadku wyjazdu w celach turystycznych do 90 dni niewymagana jest wiza. Dokumentem uprawniającym do przekroczenia granicy jest paszport, który musi być ważny co najmniej 6 miesięcy dłużej niż data planowanego powrotu.
Bez cła do Ekwadoru można wwieźć: 3 l napojów alkoholowych, 400 szt. papierosów, 450 g tytoniu, 25 szt. cygar lub cygaretek oraz 300 mililitrów perfum na pasażera.
Ekwadorczycy uważani są za naród miły i gościnny. Ważna jest dla nich religia, tradycja i kultura. Największą wartością jest rodzina.
W Ekwadorze dominują wyznawcy religii chrześcijańskiej (ok. 80% populacji kraju). Wśród innych znaczących wyznań wymienić można: protestantyzm, judaizm oraz islam.
Ludność zamieszkująca kraj jest zróżnicowana pod względem rasowym. Największą grupą etniczną są Metysi (ok. 65% całej populacji). Mieszkańcami Ekwadoru są również Indianie (ok. 25%), Kreole (ok. 7%) oraz mniejszość pochodzenia afrykańskiego.
Językiem urzędowym jest hiszpański. To również w tym języku najczęściej porozumiewają się Ekwadorczycy.
Wśród tradycyjnych ekwadorskich potraw wymienia się:
Ekwador uważany jest za kraj bezpieczny. Zagrożenie przestępczością pospolitą występuje w większych skupiskach. Zaleca się zwrócenie szczególnej uwagi na bagaż, dokumenty oraz portfel. Odradzane jest podróżowanie na tereny graniczące z Peru w Kordylierze Kondora z uwagi na możliwość natrafienia na miny przeciwpiechotne. W północnej części kraju w rejonach graniczących z Kolumbią istnieje ryzyko napadów rabunkowych oraz porwań.
Ważne numery alarmowe:
Wybierając się do Ekwadoru, warto zabrać ze sobą: środek przeciwko owadom, okulary przeciwsłoneczne, krem z filtrem UV, nakrycie głowy chroniące przed udarem słonecznym oraz podstawowe lekarstwa. Jeżeli celem podróży są tereny górskie, spakujmy ciepłą odzież. Konieczne jest zabranie ze sobą adaptera do gniazdek elektrycznych.
Walutą jest dolar amerykański (USD).
Najlepszym okresem na podróż jest czerwiec – listopad. Wyspy Galapagos najlepiej odwiedzić od stycznia do czerwca.
Zdrowie. Zagrożenie chorobami tropikalnymi występuje w dżungli na wschodzie kraju i na wybrzeżu. Zaleca się wykonanie szczepień przeciwko: żółtej febrze i cholerze. Występuje ryzyko zagrożenia wirusem Zika. Zaleca się przyjmowanie środków antymalarycznych. Koszty leczenia są wysokie. Najlepiej wykupić prywatne ubezpieczenie zdrowotne.