Egipt
Informacje turystyczne

Egipt- Podstawowe informacje

Większość terytorium Egiptu znajduje się w Kotlinie Libijskiej, która jest otoczona wyżynami. Północ kraju to Wyżyna Libijska, południowy zachód masyw Uweinat, wschód to natomiast Próg Czerwonomorski. Dolina i delta Nilu zajmują ok. 3% powierzchni państwa. Obszar ten zamieszkuje blisko 98% mieszkańców Egiptu. Na zachód od Nilu zlokalizowana jest Pustynia Zachodnia, będąca częścią Sahary. Pokrywa ona ok. 60% kraju. Na wschód od Nilu położona jest Pustynia Wschodnia, zajmująca ok. 25% powierzchni państwa. Wybrzeża Egiptu są stosunkowo słabo rozwinięte. Towarzyszą im mielizny, skaliste brzegi oraz rafy koralowe.

W kraju bardzo ważną rolę odgrywa rolnictwo. Delta i dolina Nilu skupiają ok. 90% gruntów ornych i plantacji ogółem. Uprawia się głównie: bawełnę, kukurydzę, trzcinę cukrową, pszenicę, ryż, jęczmień, proso, fasolę oraz daktyle.

Na terenie kraju zlokalizowane są złoża surowców naturalnych, m.in. ropy naftowej, gazu ziemnego oraz rud żelaza. Przemysł przetwórczy to głównie włókiennictwo, przemysł odzieżowy, obuwniczy, spożywczy, materiałów budowlanych oraz wyrób dywanów.

Egipt corocznie odwiedza ok. 8 milionów turystów.

Atrakcje

Konsulat

Ambasada RP w Kairze
5, El-Aziz Osman St., Zamalek, Kair
Tel.: +20 227355416
Fax: +20 227352718
E-mail: cairo.consul@msz.gov.pl
Strona www: https://kair.msz.gov.pl/pl/ 

Na granicy

Konieczne jest posiadanie wizy. Można ją kupić na miejscu po przylocie do Egiptu. Ważność wizy turystycznej wynosi 30 dni. Dokumentem uprawniającym do przekroczenia granicy jest paszport. Musi być on ważny co najmniej 6 miesięcy dłużej niż data planowanego powrotu.

Bez cła do Egiptu można wwieźć: 250 papierosów, 50 cygar lub 250 g tytoniu, 1 l alkoholu z wysoką zawartością alkoholu (powyżej 22%), 2 l wina lub 5 l piwa.

Kultura

Egipskiemu krajobrazowi towarzyszą liczne pojazdy – samochody, rowery, motorowery, zaprzęgi z osłami oraz zamęt, tłum i hałas. Nieodłącznym elementem są często także śmieci. W Egipcie nie obowiązują żadne zasady ruchu drogowego. Przechodząc przez ulicę, należy uważnie się rozglądać.  

To kraj kontrastów, gdzie na jednej ulicy można podziwiać piękne, historyczne budowle, nowoczesne wieżowce oraz budynki z farbą łuszczącą się na ścianach. Różnorodność widać także w ubiorze mieszkańców – niektórzy przejmują nowoczesne wzorce, inni pozostają przy tradycjach. Egipcjanie są narodem życzliwym i pogodnym.

Mężczyźni często przebywają w kawiarniach, paląc sziszę, grając w domino lub oglądając telewizor. W niektórych miejscach obowiązują dwa rodzaje cen – dla turystów oraz dla Egipcjan. Najlepiej robić zakupy na sukach, czyli lokalnych targach. Są one pełne kolorów, zapachów i smaków – można tu kupić praktycznie wszystko.

Poza hotelem oraz plażą powinno się ubierać skromnie. Dotyczy to przede wszystkim zwiedzania świątyń oraz innych miejsc świętych. Należy zakryć ramiona, nogi, a także głowę w przypadku kobiet. Piątek jest dniem wolnym od pracy. Urzędy, banki i biura są więc zamknięte.

Żywność

Wśród tradycyjnych egipskich potraw wyróżnić można:

  • kofta egipska – danie z mielonego mięsa wołowego lub jagnięciny, cebuli, jajek, natki pietruszki, mocno doprawione przyprawami, potrawa podawana z sosem i ryżem lub kuskusem,
  • ful – duża, brązowa fasola przygotowywana na wiele sposobów,
  • shoarma – chlebek pita z kawałkami mięsa (jagnięciny) i sałatką,
  • harisa – sos z pomidorów, jajek, cebuli i przypraw,
  • hummus – sos z sezamu i grochu,
  • batingan – marynowane i smażone bakłażany,
  • kushari – połączenie ryżu, makaronu, soczewicy i cebuli polane sosem,
  • falafel – kotleciki z ciecierzycy lub bobu,
  • molochija – zupa o smaku zbliżonym do zupy szczawiowej lub szpinakowej, o gęstej, kleistej konsystencji,
  • mahallabiyya – pudding ryżowy z pistacjami,
  • wśród alkoholi popularne są: piwo, wino oraz zibib, czyli egipska wódka.

Bezpieczeństwo

Woda kranowa nie nadaje się do spożycia. Zaleca się korzystanie z wody butelkowanej, nawet do mycia zębów. Owoce oraz warzywa przed spożyciem należy dokładnie umyć. Aby uniknąć zatrucia pokarmowego, należy unikać jedzenia surówek – przynajmniej na początku pobytu.

Nie wolno kąpać się w wolno płynących oraz stojących wodach – ze względu na występujące ryzyko zarażenia schistosomatozą.

Poważnym zagrożeniem dla turystów są konflikty pomiędzy islamskimi ekstremistami a rządem. Bezpieczeństwa podróżnych strzegą uzbrojeni żołnierze. Lepiej unikać podróżowania na własną rękę wynajętym samochodem. Należy zachować szczególną ostrożność w większych skupiskach – z uwagi na drobne kradzieże.

W okresie Ramadanu należy powstrzymać się od spożywania alkoholu oraz palenia papierosów w miejscach publicznych. Ogólnie oficjalnie picie mocnego alkoholu w miejscach publicznych jest zakazane.

Obowiązuje także zakaz fotografowania obiektów wojskowych, rezydencji państwowych, muzeów historycznych, meczetów i kościołów.

Ważne numery alarmowe:

  • 122 – policja,
  • 123 – pogotowie ratunkowe,
  • 125 – straż pożarna.

Co zabrac ze sobą

Wybierając się do Egiptu, warto zabrać ze sobą: nakrycie głowy chroniące przed udarem słonecznym, okulary przeciwsłoneczne, lekkie, przewiewne ubrania oraz krem z filtrem UV. Dobrze jest wyposażyć się w lekarstwa, które pomogą w razie zatrucia pokarmowego.

Jeżeli chcemy oglądać rafę koralową, zabierzmy ze sobą maskę do nurkowania oraz aparat, który umożliwi wykonywanie zdjęć pod wodą.

Walutą jest funt egipski (EGP). Nominały banknotów to: 1, 5, 10, 20, 50 i 100 funtów egipskich, natomiast monet: 5, 10, 20, 25 i 50 piastrów. Powszechnie akceptowane są karty płatnicze: Visa, Master Card oraz American Express.

Kiedy jechac

W Egipcie przez cały rok panują bardzo dobre warunki do wypoczynku i kąpieli. Temperatura wody nie spada poniżej 20 stopni Celsjusza (latem dochodzi nawet do 30 stopni Celsjusza). W głębi kraju panują wyższe temperatury powietrza niż na wybrzeżach. Na terenach nadmorskich wiatr przyjemnie chłodzi, obniżając temperaturę.

Inne

Zdrowie. Niewymagane są żadne świadectwa szczepień. Wyjątek stanowi przyjazd z kraju, w którym panuje epidemia jakiejś choroby. Zaleca się jednak zaszczepić przeciwko: wirusowemu zapaleniu wątroby typu A, tężcowi i błonicy, durowi brzusznemu, malarii, żółtej febrze oraz cholerze. Warto wykupić prywatne ubezpieczenie zdrowotne.

Napiwki. Mile widziane są napiwki w wysokości 10 – 15%. Za drobną usługę można wręczyć tip w wysokości 0,5 – 1,5 dolara.


Akceptuje politykę prywatności i ciasteczka na stronie które zostały opisane w pod adresem https://triptime.pl/polityka-prywatnosci