Dominikana
Informacje turystyczne

Dominikana- Podstawowe informacje

Dominikana jest krajem zlokalizowanym we wschodniej części Haiti na Morzu Karaibskim. Należy do archipelagu Wielkich Antyli. Terytorium państwa charakteryzuje się zróżnicowaną rzeźbą terenu, z przewagą gór. Łańcuchy górskie rozdzielane są przez niziny. Na północy kraju znajduje się dolina Cibao, na zachodzie obniżenie tektoniczne Enriquillo z jeziorem o tej samej nazwie. Wschód państwa to Kordyliera Wschodnia oraz nizina Seibo. Dominikanę porastają lasy równikowe z mahoniem, hebanem oraz palmą królewską.

Podstawową gałęzią gospodarki kraju jest rolnictwo. Tereny uprawne zajmują ok. 40% powierzchni państwa. Uprawiane są głównie: trzcina cukrowa, kawa, tytoń i kakao, a także ryż i kukurydza, owoce i warzywa. Na terenie Dominikany znajdują się złoża surowców naturalnych, m.in. niklu, srebra, złota, boksytów i soli kamiennej. W gałęzi przemysłu rozwinięty jest głównie przemysł przetwórczy.

Dominikanę corocznie odwiedza ok. 6 milionów turystów.

Atrakcje

Konsulat

Konsulat RP w Puerto Plata
Calle Guayacanes 15, Puerto Plata 57000, 57000, Dominikana
Tel.: +1 809 974 6393
Fax: +1 809 970 7303
E-mail: konsul@dominikana.konsulat.gov.pl
Strona www: http://dominikana.konsulat.gov.pl

Na granicy

Po przekroczeniu granicy konieczne jest opłacenie karty podróży. Opłata wynosi 10 dolarów. Dzięki niej można przebywać na terenie Dominikany przez 90 dni. Pobyt, który nie przekracza 6 miesięcy, nie wymaga wizy. Dokumentem uprawniającym do przekroczenia granicy jest paszport. Musi być on ważny co najmniej 6 miesięcy dłużej niż data planowanego powrotu.

Bez cła na Dominikanę można wwieźć: 1 l alkoholu, 200 szt. papierosów oraz upominki, których wartość nie przekracza 100 dolarów.

Kultura

Taniec i muzyka to ważne składowe dominikańskiej kultury. To kraj tętniący życiem i zabawą. W lokalnych barach i knajpkach muzyka jest grana na żywo lub puszczane są przeboje jazzowe, rock’n’rollowe lub południowoamerykańskie.

Tradycyjnym tańcem jest merengue z nierównym krokiem oraz rytmem zachowanym na dwie czwarte. Luty to miesiąc, w którym w praktycznie wszystkich większych miastach, można spotkać kolorowe pochody karnawałowe. Najpopularniejsze odbywają się w Santiago, Santo Domingo oraz La Vega.

Z dominikańskim krajobrazem nierozerwalnie kojarzone są bohio, czyli wiejskie domy bez kominów, wykonane z desek i z dachem pokrytym strzechą z palmy.

Językiem używanym na Dominikanie jest hiszpański. Religią dominującą jest chrześcijaństwo.

Żywność

Wśród tradycyjnych dominikańskich potraw wyróżnić można:

  • sancocho – danie jednogarnkowe składające się z mięsa, warzyw oraz manioku,
  • bandera dominicana – ryż z czerwoną fasolą oraz wieprzowiną,
  • lorico – karaibska wersja paelii (szafran został zastąpiony buku),
  • moro – dania na bazie ryżu,
  • asopao – rosół z kurczaka lub innego mięsa,
  • empanada – dominikański pieróg z nadzieniem np. z mięsa, jajek, warzyw,
  • fritura – smażone kawałki mięsa, które najczęściej można kupić w ulicznych budkach z jedzeniem,
  • mleczko orzechowe pite bezpośrednio z orzecha,
  • wśród alkoholi popularne są: mamajuana (czerwone wino, miód, rum, kawałek drewna, kory i liści), rum oraz piwa.

Bezpieczeństwo

Woda z kranu jest niezdatna do spożycia. Konieczne jest spożywanie wody butelkowanej.

Turyści narażeni są na kradzieże kieszonkowców. Należy zwrócić szczególną uwagę na bagaż, portfel oraz dokumenty – zwłaszcza w zatłoczonych miejscach.

Na drogach należy zachować szczególną ostrożność. Kierowcy nie przestrzegają praktycznie żadnych zasad ruchu drogowego.

Chcąc skorzystać z usług przewodnika, najbezpieczniej jest odwiedzić lokalne biuro podróży i uzyskać pomoc licencjonowanego przewodnika. Osoby oferujące tego typu usługi na ulicy, mogą być oszustami.

Ważne numery alarmowe:

  • 911 lub 112 – pogotowie ratunkowe, straż pożarna, policja.

Co zabrac ze sobą

Wybierając się na Dominikanę, warto zabrać ze sobą: środki przeciwko owadom, lekkie, przewiewne ubrania, odzież przeciwdeszczową, nakrycie głowy chroniące przed udarem słonecznym, okulary przeciwsłoneczne oraz krem z filtrem UV. Konieczne jest zabranie ze sobą adaptera do gniazdek elektrycznych.

Należy pamiętać o odpowiednim ubiorze podczas zwiedzania miejsc kultu – zakrytych ramionach i kolanach.

Walutą jest peso (DOP). Nominały banknotów to: 5, 10, 20, 50, 100, 500 i 1000 peso, monet natomiast: 1 peso, 1, 5, 10, 25 i 50 centavos. Większość lokali akceptuje karty płatnicze. Powszechne są: Master Card, Visa oraz American Express.

Kiedy jechac

Najlepszą porą na podróż jest styczeń – kwiecień. W styczniu należy jednak liczyć się z występowaniem deszczy. Latem oraz jesienią istnieje natomiast ryzyko huraganów.

Inne

Zdrowie. Niewymagane są żadne świadectwa szczepień. Zaleca się wykupienie prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Napiwki. W wysokość rachunku wliczana jest opłata serwisowa w wysokości 10%. Pozostawienie napiwku jest dobrą wolą osoby obsługiwanej.


Akceptuje politykę prywatności i ciasteczka na stronie które zostały opisane w pod adresem https://triptime.pl/polityka-prywatnosci