Dania
Informacje turystyczne

Dania- Podstawowe informacje

Dania to kraj położony na Półwyspie Jutlandzkim oraz 443 wyspach. Ponad 70 z nich jest zamieszkanych, m.in. Zelandia, Fiona czy Lolland. Terytorium państwa jest nizinne. W zachodniej części kraju krajobrazowi towarzyszą pasy wydm, jeziora przybrzeżne oraz równiny sandrowe. We wschodniej części Danii można natomiast spotkać wzgórza morenowe. Północną część odcina cieśnina Limfjored, a najbardziej wysunięty jest piaszczysty cypel Skaw. W Danii występuje gęsta sieć rzeczna, kanały morskie oraz cieśniny.

Dobrze rozwinięty jest przemysł oraz rolnictwo. Tereny uprawne pokrywają ok. 30% powierzchni kraju. Wśród głównych upraw wymienia się: buraki cukrowe, jęczmień, żyto, ziemniaki oraz pszenicę. Znaczącą rolę odgrywa także rybołówstwo. Na terenie Danii występują niewielki pokłady surowców mineralnych, w tym głównie granit, glina, glinka kaolinitowa, kreda oraz ropa naftowa.

Wśród najlepiej rozwiniętych gałęzi przemysłu wymienia się: przemysł rybny, spożywczy, chemiczny, stoczniowy oraz elektromaszynowy. Popularne są elektrownie wiatrowe.

Danię corocznie odwiedza ok. 7 milionów turystów.

Atrakcje

Konsulat

Ambasada RP w Kopenhadze
Richelieus Allé 12
DK – 2900 Hellerup
Tel.: +45 39 46 77 00
Fax: +45 39 46 77 66
E-mail: copenhagen.info@msz.gov.pl
Strona www: https://kopenhaga.msz.gov.pl/pl/

Na granicy

W ramach Europejskiego Obszaru Gospodarczego Polacy mogą korzystać z prawa do swobodnego przepływu osób. Pobyt do 90 dni nie wymaga wizy. Dokumentem, który uprawnia do przekroczenia granicy, jest dowód osobisty lub paszport. Musi on być ważny co najmniej 3 miesiące dłużej niż planowana data powrotu do Polski.

Bez cła do Danii można wwieźć: 200 papierosów, 200 cygar lub 1 kg tytoniu, 10 l spirytusu, 20 l wina ze zwiększoną zawartością alkoholu, 90 l wina (w tym maksymalnie 60 l wina musującego) oraz 110 l piwa. 

Kultura

Wpływ na kulturę Danii miały tradycje europejskie oraz skandynawskie. Na terytorium kraju zlokalizowanych jest ponad 800 zamków, rezydencji i dworków szlacheckich. Nieodłącznym elementem duńskiego krajobrazu są również pola wiatraków. Dobrze rozwinięte jest zaplecze turystyczne oraz ścieżki rowerowe.

W Danii zauważalne są również wpływy przodków – Wikingów. Godne zobaczenia jest zrekonstruowane miasteczko Wikingów, które znajduje się w pobliżu Frederikssund.

W Danii wśród najważniejszych świąt wymienia się:

  • Boże Narodzenie i Wielkanoc – zazwyczaj obchodzone w gronie rodziny oraz przyjaciół,
  • Wieczór Świętojański (Wieczór Środka Lata) – powitanie lata, Duńczycy chętnie celebrują ten dzień z przyjaciółmi na plaży, paląc ogniska,  
  • Fastelavn – tradycyjne święto, kiedy to dzieci budzą rodziców smaganiem rózgami, a w zamian dostają ciasto o nazwie Fastelavnboller; następnie najmłodsi chodzą od domu do domu, prosząc o cukierki, pieniądze oraz ciasto.

Żywność

Kuchnia duńska uważana jest za bardzo urozmaiconą. Przebywając w Danii, warto spróbować:

  • ostrych parówek wieprzowych w warzywach,
  • plastrów wieprzowiny z czerwoną kapustą,
  • słodko-kwaśnej zupy z węgorza,
  • smorrebrod – niewielkie kanapki, które wyglądają niczym dzieło sztuki, z żytnim chlebem i przeróżnymi składnikami,
  • leverpostej – pasta ze zmielonej wątroby, słoniny oraz cebuli,
  • frikadelle – kotlety mielone serwowane najczęściej z ziemniakami, burakami oraz kwaszonymi ogórkami,
  • wybór alkoholu również jest bardzo duży – duńskim specjałem jest Akvavit, czyli wódka wyprodukowana z ziemniaków z dodatkiem przypraw oraz ziół, z zawartością alkoholu ok. 40%.

Bezpieczeństwo

Dania uważana jest za kraj bezpieczny. Mogą zdarzyć się kradzieże bagażu, dokumentów oraz portfela, dlatego warto zwracać na nie szczególną uwagę. Nie zaleca się również pozostawiania cennych przedmiotów w zaparkowanym samochodzie.

Wyrzucenie śmieci w miejscu niedozwolonym może grozić wysoką grzywną. Pomimo że w Danii uprawianie naturyzmu jest powszechne, pokazywanie nagiego ciała w miejscach niewyznaczonych do tego może skutkować karą aresztu.

Obowiązuje zakaz spożywania alkoholu w środkach transportu publicznego. Trunki alkoholowe można jednak spożywać w parkach oraz na ulicach.

Ważne numery alarmowe:

  • 112 – ogólny numer alarmowy.

Co zabrac ze sobą

Wybierając się w podróż do Danii warto zabrać ze sobą: okulary przeciwsłoneczne, krem z filtrem UV, parasol oraz odzież przeciwdeszczową. Należy również wyposażyć się w adapter do gniazdka elektrycznego.

Polskie prawo jazdy umożliwia prowadzenie samochodów. Konieczne jest posiadanie ubezpieczenia OC obowiązującego na terytorium Danii, jeżeli zdecydujemy się pojechać samochodem o polskich numerach rejestracyjnych.

Osoby, które zamierzają korzystać z gościny schronisk młodzieżowych, powinny zabrać ze sobą śpiwór oraz pościel. Spanie w samych śpiworach jest zabronione.

Walutą jest korona duńska (DKK). Nominały banknotów to: 1000, 500, 200, 100 i 50 koron duńskich, monet natomiast 20, 10, 5 i 1 koron duński oraz 50, 20 öre. Powszechnie akceptowane są karty płatnicze Visa, Master Card oraz American Express.

Kiedy jechac

Dania jest krajem deszczowym. Średnio przez 150 dni w roku występują opady atmosferyczne. Najbardziej suchymi miesiącami jest maj i czerwiec.

Jeżeli zamierzamy wybrać się do Dani na odpoczynek, najlepiej wyjechać w maju – lipcu. Najwyższe temperatury letnie odnotowuje się w lipcu – wrześniu. To idealna pora na zażywanie kąpieli w Morzu Północnym i Bałtyckim. Późną jesienią oraz zimą Danię nawiedzają sztormy.

Inne

Zdrowie. Niewymagane jest żadne szczepienie ochronne, o ile nie przyjeżdża się z kraju, w którym panuje epidemia jakiejś choroby. Dla własnego bezpieczeństwa zaleca się zaszczepić przeciwko tężcowi oraz wykupić prywatne ubezpieczenie zdrowotne.

Napiwki. Czasami opłata za usługę doliczona jest do ogólnej wartości rachunku. Jeżeli nie, a jesteśmy zadowoleni z obsługi, możemy doliczyć 10% do kwoty rachunku.


Akceptuje politykę prywatności i ciasteczka na stronie które zostały opisane w pod adresem https://triptime.pl/polityka-prywatnosci