Czarnogóra
Informacje turystyczne

Czarnogóra- Podstawowe informacje

Czarnogóra powstała po rozpadzie Jugosławii. Jest to kraj o charakterze wyżynno-górzystym. Głównym pasmem górskim są Góry Dynarskie. Na południu kraju, a także na wybrzeżu i w kotlinie Jeziora Szkoderskiego znajdują się niewielkie obszary nizinne. Szata roślinna to głównie makia, dęby, buki, jesiony, sosna oraz świerk.

Czarnogóra jest krajem o charakterze przemysłowo-rolniczym. Na jego terenie znajdują się nieliczne złoża surowców mineralnych, w tym: węgiel brunatny, boksyty, rudy żelaza, cynku i ołowiu. Pozyskiwana jest sól morska. Wśród najlepiej rozwiniętych gałęzi przemysłu wymienia się: hutnictwo aluminium, żelaza, cynku, ołowiu, a także przemysł drzewny, papierniczy, elektromaszynowy i spożywczy.

Grunty orne pokrywają ok. 5% powierzchni kraju. Uprawiane są: pszenica, kukurydza, ziemniaki, tytoń, warzywa, oliwki, figi, winorośle i cytrusy. Hodowane są: owce, bydło, kozy, osły i drób.

Czarnogórę corocznie odwiedza ok. 2 miliony turystów.

Atrakcje

Konsulat

Ambasada RP w Podgoricy
ul. Kozaračka 79, 81 000 Podgorica, Czarnogóra
Tel.: +382 20 608 320
Fax: +382 20 658 581
E-mail: podgorica.amb.sekretariat@msz.gov.pl
Strona www: https://podgorica.msz.gov.pl/pl/

Na granicy

Niewymagane jest posiadanie wizy na pobyt do 30 dni. Dokumentem uprawniającym do przekroczenia granicy jest dowód osobisty. Osoby niepełnoletnie powinny okazać paszport.

Bez cła do Czarnogóry można wwieźć: 1 l alkoholu, 200 szt. papierosów lub 50 cygar, lub 250 g tytoniu.

Obowiązuje zakaz wwozu: artykułów mięsnych (w tym wędlin i konserw), produktów mlecznych, ryb i innych owoców morza.

Kultura

Czarnogórę zamieszkują głównie Czarnogórcy (ok. 43%), Serbowie (ok. 32%), Bośniacy (ok. 8%) oraz Albańczycy (ok. 5%). Blisko 75% ludności deklaruje przynależność do prawosławia. Można tu również spotkać wyznawców islamu (ok. 17%) oraz katolicyzmu (ok. 4%). Czarnogóra jest państwem wieloetnicznym. Ze względu na związek pomiędzy tym krajem a Serbią, kultury obu państw są ze sobą powiązane. Językiem urzędowym jest język czarnogórski.

W północnej części Czarnogóry można spotkać liczne skupiska muzułmanów. Ma to swoje odzwierciedlenie w nieco innej miejscowej architekturze. W innych częściach kraju zauważalne są wpływy włoskie.

Nieodłącznym elementem czarnogórskiej kultury jest muzyka i śpiew. Zwyczajowe pieśni śpiewane były przez kobiety w czasie pogrzebów. Teksty opisywały zmarłą osobę. Popularnymi tradycyjnymi instrumentami są flet i skrzypce.

Żywność

Wśród tradycyjnych czarnogórskich potraw wymienić można:

  • cevapi – pałeczki z wołowiny lub wieprzowiny pieczone na grillu, pikantnie doprawione,
  • pljeskavice – mięso podawane w formie hamburgera,
  • vjesalica – wieprzowina z grilla,
  • razjici – szaszłyk z grilla,
  • prebranac – zapiekana fasola z papryką, cebulą i przyprawami, podawana w glinianych naczyniach,
  • karmenadla na zaru – kotlet schabowy,
  • podgoricki nacin – rolada mięsna z farszem z szynki i sera,
  • musaka – ziemniaki i mielone mięso z cebulą zapiekane w sosie z jajek i mleka,
  • punjene paprike – faszerowana papryka,
  • sopska – sałatka z pomidorów i sera feta, z dodatkiem octu i czosnku,
  • baklava – francuskie ciasto z orzechami włoskimi,
  • wśród alkoholi popularne są: piwo, wino, rakija oraz absynt.

Bezpieczeństwo

Wodę kranową można spożywać w miejscowościach na terenach górskich. Dla własnego bezpieczeństwa zaleca się jednak korzystanie z wody butelkowanej. Konieczne jest przestrzeganie podstawowych zasad higieny – należy dokładnie myć warzywa i owoce przed zjedzeniem.

Na terenie Czarnogóry występuje niewielkie zagrożenie przestępczością pospolitą. Należy zwrócić szczególną uwagę na bagaż, dokumenty oraz portfele.

Ważne numery alarmowe:

  • 122 – policja,
  • 123 – straż pożarna,
  • 124 – pogotowie ratunkowe,
  • 112 – ogólny numer ratunkowy.

Co zabrac ze sobą

Wybierając się do Czarnogóry, warto zabrać ze sobą: lekką, bawełnianą odzież, okulary przeciwsłoneczne, nakrycie głowy chroniące przed udarem, krem z filtrem UV, środek przeciwko owadom, odzież przeciwdeszczową, środki przeciwbólowe oraz przeciwbiegunkowe.

Można poruszać się samochodem na podstawie polskiego prawo jazdy. Konieczne jest posiadanie Zielonej Karty.

Walutą jest euro (EUR). Powszechnie akceptowane są karty płatnicze. Należy jednak upewnić się, czy dany sklep obsługuje płatności bezgotówkowe.

Kiedy jechac

Najlepszym okresem na podróż do Czarnogóry jest czerwiec – wrzesień.

Inne

Zdrowie. Niewymagane są żadne świadectwa szczepień. Dla własnego bezpieczeństwa zaleca się zaszczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, błonicy i tężcowi. Konieczne jest wykupienie prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Napiwki. Zwyczajowo przyjęte jest wręczanie napiwków w wysokości 10 – 15% wartości rachunku.


Akceptuje politykę prywatności i ciasteczka na stronie które zostały opisane w pod adresem https://triptime.pl/polityka-prywatnosci