Chorwacja
Informacje turystyczne

Chorwacja- Podstawowe informacje

W Chorwacji dominują tereny górzyste na czele z Górami Dynarskimi. Morze Adriatyckie zatopiło północno-zachodnią część gór. Szczyty, które wystają ponad wodę, tworzą ponad 1100 wysp Dalmacji. Największą z nich jest Krk. Północno-wschodnia część Chorwacji to ogromne zapadlisko śródgórskie będące częścią Kotliny Panońskiej. ,

Roślinność jest zróżnicowana. Można spotkać tutaj wiecznie zielone lasy, kolczaste krzewy śródziemnomorskie, palmy, kaktusy, agawy, cyprysy, lasy dębowe oraz iglaste. W Chorwacji można zaobserwować wiele form krasowych. Częścią krajobrazu chorwackiego są wąwozy, jaskinie, jeziora krasowe oraz wodospady.

Wojna sprawiła, że Chorwacja straciła gospodarczo na swym znaczeniu. Kraj ten nadal zmaga się z bezrobociem oraz nieefektywnymi reformami ekonomicznymi. Recesja z 1998 roku również pozostawiła po sobie pewne ślady. Współcześnie Chorwacja chce odzyskać utraconą pozycję, inwestując m.in. w rozwój turystyki.

W przemyśle znaczenie odgrywa przemysł stoczniowy. Ważną gałęzią gospodarki jest rybołówstwo ukierunkowane na połów makreli, tuńczyków oraz sardynek. Krajobrazowi Chorwacji towarzyszą uprawy winorośli, oliwek, pomarańczy oraz fig.

Chorwację corocznie odwiedza ok. 18,4 milionów turystów.

Atrakcje

Konsulat

Ambasada RP w Zagrzebiu
Miramarska 23, 10000 Zagreb
Tel.: (00385-1) 48-99-444
Fax: (00385-1) 48-99-420
E-mail: hrzagamb@msz.gov.pl, veleposlanstvo.poljske@msz.gov.pl
Strona www: https://zagrzeb.msz.gov.pl/pl/ 

Na granicy

W ramach Europejskiego Obszaru Gospodarczego Polacy mogą korzystać z prawa do swobodnego przepływu osób. Dokumentem uprawniającym do przekroczenia granicy jest dowód osobisty lub paszport. Bez wizy na terytorium kraju można przebywać maksymalnie 3 miesiące. Warto pamiętać, że cudzoziemcy w Chorwacji podlegają obowiązkowi meldunkowemu. Odpowiedzialne za zgłoszenie pobytu do właściwych organów są podmioty zajmujące się świadczeniem usług kwaterunkowym.

Bez cła do Chorwacji można wwieźć: 200 szt. papierosów, 1 butelkę alkoholu, 1 kg kawy lub herbaty na osobę.

Kultura

Chorwację zamieszkuje ok. 78% Chorwatów oraz 12% Serbów. Religią dominującą jest chrześcijaństwo. Przed wojną mieszkańcy kraju posługiwali się językiem serbsko-chorwackim, aktualnie uważa się go za dwa odrębne języki. Różnią się one od siebie głównie pisownią.

W Chorwacji kultywowana jest tradycyjna kultura ludowa. Jej wyróżnikami są przede wszystkim taniec oraz muzyka. Najbardziej znanym tańcem jest kolo – korowodowy w parach. We wschodniej części kraju nadal popularne są ozdobne kożuchy. Ślady kultury austro-węgierskiej widoczne są m.in. w zachowanym budownictwie.

Żywność

Wśród chorwackich przysmaków wyróżnić można:

  • paski sir – ser o twardej konsystencji produkowany z mleka owczego,
  • prsut – szynka wędzona na słońcu i wietrze,
  • cevapcici – grillowane mięso mielone w formie podłużnych ruloników, może być podawane z warzywami lub w bułce,
  • slani i marinairi incuni – słone i marynowane sardele,
  • riba gradele i blitva – grillowana ryba z burakiem liściowym,
  • crni rizot – czarne risotto,
  • marenda – lekkie danie z ryby, sera i chleba,
  • wśród popularnych alkoholi wymienia się: rakija (40-60% alkoholu, np. ze śliwek, orzechów, z ziołami), wino oraz piwo.

Bezpieczeństwo

Woda kranowa jest zdatna do spożycia, jednak zaleca się stosowanie wody butelkowanej. Należy uważać na kieszonkowców oraz próby naciągania na wyższe ceny, np. na targowiskach.

W Chorwacji obowiązuje częściowy zakaz spożywania alkoholu. Nie wolno spożywać trunków alkoholowych m.in. w środkach komunikacji publicznej oraz na niektórych ulicach i w parkach. Obowiązuje zakaz wzniecania ognia ze względu na duże ryzyko wystąpienia pożarów.

Ważne numery alarmowe:

  • 92 – policja,
  • 93 – straż pożarna,
  • 94 – pogotowie ratunkowe,
  • 112 – ogólny numer ratunkowy.

Co zabrac ze sobą

Chorwacja przyciąga turystów licznymi plażami. Warto więc zabrać ze sobą m.in.: okulary przeciwsłoneczne, krem z filtrem UV, nakrycie głowy chroniące przed udarem, a także maskę i rurkę do nurkowania.

Walutą jest kuna (HRK). Nominały banknotów to: 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 oraz 1000 kun, monet natomiast: 1, 2, 5 kun i 1, 2, 5, 10, 20, 50 lip. Powszechnie akceptowane są karty płatnicze Master Card, Visa, American Express oraz Dinners Club.

Konieczne jest zabranie ze sobą adaptera do gniazdek elektrycznych.

Kiedy jechac

Turyści najchętniej wybierają okres letni (czerwiec-wrzesień) na wycieczkę do Chorwacji. W lipcu-sierpniu temperatury mogą wynosić powyżej 30 stopni Celsjusza. Natomiast w czerwcu oraz wrześniu 25-26 stopni Celsjusza.

Inne

Zdrowie. Niewymagane są żadne świadectwa szczepień. Zaleca się wykupienie prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego na czas wyjazdu.

Napiwki. W Chorwacji napiwki najczęściej wliczane są w wartość rachunku.


Akceptuje politykę prywatności i ciasteczka na stronie które zostały opisane w pod adresem https://triptime.pl/polityka-prywatnosci