Chiny
Informacje turystyczne

Chiny- Podstawowe informacje

Chiny nazywane są Państwem Środka. Są to głównie tereny wyżynne oraz górskie. Ponad 25% kraju położone jest na wysokości powyżej 3000 m n.p.m. Obszar południowo-zachodni to Wyżyna Tybetańska z Himalajami, Kunlun, Górami Sino-Tybetańskimi oraz Karakorum. Region północno-zachodni to góry Tien-Szan z kotlinami oraz pustyniami Gobi i Ałaszan. Wschód kraju to niziny. Jest to typowo rolniczy teren kraju.

W Chinach panuje gospodarka centralnie sterowana. Ważną rolę odgrywa rolnictwo (m.in. uprawa ryżu, batatów, ziemniaków, bawełny, pszenicy, lnu, tytoniu, jabłek, orzeszków ziemnych). Kraj słynie z hodowli jedwabnika morwowego, umożliwiającego produkcję jedwabiu. Na terytorium Chin występują liczne surowce mineralne, w tym rudy wolframu, antymonu, węgla kamiennego, gaz ziemny, ropa naftowa, rudy cyny i żelaza.

W przemyśle znaczącą rolę odgrywa przemysł maszynowy, hutniczy oraz włókienniczy. Dynamicznie rozwija się gałąź elektroniczna i chemiczna.

Chiny corocznie odwiedza ok. 56,9 milionów turystów.

Atrakcje

Konsulat

Ambasada RP w Chinach
Pekin, 1 Ritan Lu, Jianguomenwai, 100600
Tel.: +86 10 653 21 235
Fax: +86 10 653 21 745
E-mail: pekin.amb.sekretariat@msz.gov.pl
Strona www: https://pekin.msz.gov.pl/pl/

Konsulat Generalny RP w Kantonie 
Kanton, Shamian Dajie nr 63, 510130
Tel.: +86 20 812 19 993
Fax: +86 20 812 19 995
E-mail: kanton.kg.sekretariat@msz.gov.pl
Strona www: https://kanton.msz.gov.pl/pl/

Konsulat Generalny RP w Szanghaju 
Szanghaj, 618 Jianguo Xi Road, 200031
Tel: +86 21 643 39 288
Fax: +86 21 643 30 417
E-mail:  szanghaj.kg.sekretariat@msz.gov.pl
Strona www: https://szanghaj.msz.gov.pl

Na granicy

Wjazd do Chin wymaga posiadania wizy. Turystyczna wiza jest ważna przez 3 miesiące. W tym kraju należy przestrzegać obowiązku meldunkowego. W przypadku hoteli to administracja dokonuje zgłoszenia cudzoziemca, natomiast pobyt prywatny wymaga samodzielnej rejestracji na najbliższym posterunku policji.

Bez cła do Chin można wwieźć: 400 papierosów, 2 l napojów alkoholowych oraz perfumy wyłącznie na własny użytek.

Kultura

Jedną z najstarszych kultur świata jest kultura chińska. Zawdzięczamy jej liczne wynalazki znane na całym świecie (np. sejsmograf, kompas). Na terytorium kraju występuje duże zróżnicowanie pod względem wyznawanej religii. Ponad połowa mieszkańców nie wyznaje żadnej religii. Najwięcej spośród wierzących wyznaje tradycyjne chińskie kulty ludowe. Na obecną kulturę Chin wpływ wywarł konfucjanizm oraz taoizm.

Chińczycy wyznają kult przodków. W każdym chińskim domu znajduje się specjalny ołtarz ku czci zmarłych krewnych. Jego zadaniem jest ochrona od złych duchów i nieszczęść. Kultura chińska jest mocno związana ze światem przyrody. Wyrazem tego jest m.in. chińska medycyna ludowa.

Najważniejsze święta w Chinach to:

  • Nowy Rok, będący Świętem Wiosny,
  • Święto Smoka,
  • Festiwal Oing Ming,
  • Międzynarodowe Święto Latawców w Weifang,
  • Święto Lodu i Śniegu w Harbinie,
  • Święto Jesieni,
  • liczne święta kwiatów (najbardziej rozpowszechnione w Kunmingu i Kantonie).

Żywność

W Chinach zasadą jest wspólne spożywanie posiłków. Potrawy spożywa się za pomocą pałeczek. Kuchnia chińska jest zróżnicowana, jednak podstawę stanowią warzywa. Najpopularniejszymi chińskimi potrawami są: sajgonki, pierożki, kaczka po pekińsku, kociołek z baraniny, makaron ryżowy, zupa bun (podawana wewnątrz bułki), płetwy rekina oraz Dim Sum, czyli tradycyjne chińskie przekąski. W Chinach chętnie pita jest herbata.

Bezpieczeństwo

Woda jest niezdatna do spożycia. Należy używać wody butelkowanej nawet do mycia zębów. Nie wolno myć się w wolno płynących rzekach ani stojących wodach – grozi to zarażeniem bilharcjozą. Przed jedzeniem konieczne jest dokładne umycie rąk. Nie zaleca się spożywania posiłków w lokalach o wątpliwej czystości.

Rozmawiając z Chińczykami, nie należy okazywać gniewu – może to być źle odczytane. Ponadto w rozmowach należy używać pełnej nazwy kraju, czyli Chińska Republika Ludowa. Przedstawiając się, najpierw podajemy nazwisko, a następnie imię.

Należy uważać na złodziei, zwłaszcza w miejscach zatłoczonych. Nie wolno fotografować obiektów rządkowych, wojskowych, lotnisk oraz mostów. Za posiadanie lub sprzedaż narkotyków grozi surowa kara – nawet kara śmierci.

W Chinach nie ma zakazu spożywania alkoholu w miejscach publicznych.

Ważne numery alarmowe:

  • 120 – pogotowie,
  • 119 – straż pożarna,
  • 110 – policja,
  • 122 – policja drogowa.

Co zabrac ze sobą

Wybierając się do Chin, należy zabrać ze sobą środki przeciwko owadom, preparaty antyseptyczne oraz moskitierę. Klimat tego kraju jest dość zróżnicowany, warto więc przygotować ubrania na różną pogodę. Źle widziane jest noszenie zbyt wyzywającej odzieży. W Chinach są różne rodzaje gniazdek elektrycznych, warto zabrać ze sobą adapter.

Walutą jest yuan (CNY). 1 yuan to 10 jiao, 1 jiao to 10 fenów. W obiegu najczęściej można spotkać yuan oraz fen. Nominały banknotów to: 1, 2, 5, 10, 50 i 100 yuanów oraz 1, 2, 5 jiao, monet natomiast 1, 2 i 5 fenów. Płacenie kartą nie jest wszędzie rozpowszechnione, jednak w większych miastach można bez problemu płacić najpopularniejszymi z nich.

Mile odbierane jest wręczanie Chińczykom niewielkich upominków z naszego kraju. Najlepiej zdecydować się na coś, czego nie można kupić w Chinach.

Kiedy jechac

Najlepszymi miesiącami na odwiedzenie Chin są: marzec, kwiecień oraz maj. Wówczas w kraju temperatury są umiarkowane, a opady stosunkowo niewielkie. Dobrym czasem na wyjazd jest także okres od września do października. Za najgorszy moment na wycieczkę do Chin uważa się maj – wrzesień – w wielu regionach pada intensywny deszcz.

Inne

Zdrowie. Niewymagane są szczepienia ochronne. Wyjątek stanowią podróżni przybywający z kraju, w którym panuje epidemia żółtej febry. Zaleca się jednak, aby dla własnego bezpieczeństwa zaszczepić się przeciwko: cholerze, polio, tężcowi, durowi brzusznemu, błonicy, zapaleniu wątroby typu A, B, E oraz przyjmować preparaty antymalaryczne. Opieka zdrowotna w Chinach jest na niewielkim poziomie. Zaleca się zaopatrzenie we własną apteczkę z podstawowym zapasem leków.

Napiwki. W Chinach nie ma zwyczaju dawania napiwków. W niektórych sytuacjach może to być odebrane jako niegrzeczne.


Akceptuje politykę prywatności i ciasteczka na stronie które zostały opisane w pod adresem https://triptime.pl/polityka-prywatnosci