Chile
Informacje turystyczne

Chile- Podstawowe informacje

Chile jest najdłuższym państwem świata (rozciągliwość południkowa to ok. 4300 km). Północ kraju jest wyżynna i górska. Południkowo przebiegają łańcuchy górskie, pomiędzy którymi znajduje się tektoniczne obniżenie w postaci Doliny Środkowochilijskiej z pustynią Atacama. Na południu znajduje się wybrzeże chilijskie o silnie urozmaiconej linii brzegowej. Atrakcjami przyrodniczymi są gorące źródła, których temperatura osiąga 36-85 stopni Celsjusza.

Najbardziej na południu Chile znajduje się Ziemia Ognista. Nazwa ta bezpośrednio wiąże się z mieszkańcami tego terenu – Indianami, którzy palili na brzegu ogniska. Dostrzeli je pierwsi żeglarze w tym regionie i nadali mu nazwę Ziemi Ogni.

Na początku XX wieku rozwinęło się górnictwo rud metali (miedzi i żelaza), złota, srebra oraz molibdenu. Na terenie kraju znajdują się również złoża saletry, węgla kamiennego, ropy naftowej oraz gazu ziemnego.

Aktualnie dobrze rozwinięte jest rybołówstwo oraz przemysł rybny. Niesprzyjające warunki przyrodnicze nie pozwoliły rozwinąć się rolnictwu. Uprawiane są głównie: owoce, zboża, winorośl oraz przyprawy. W Chile produkowane jest jedno z najlepszych win na świecie.

Chile corocznie odwiedza ok. 5,6 milionów turystów.

Atrakcje

Konsulat

Ambasada RP w Santiago de Chile
Mar del Plata 2055, Providencia, Santiago de Chile
Tel.: +56 22 82 45 000
Fax: +56 22 82 45 001
E-mail: santiago.embajada@msz.gov.pl
Strona www: https://santiagodechile.msz.gov.pl/pl/

Na granicy

Wyjazd w celach turystycznych do 3 miesięcy nie wymaga posiadania wizy. Dokumentem uprawniającym do przekroczenia granicy jest paszport oraz dowód osobisty.

Bez cła do Chile można wwieźć: 400 szt. papierosów oraz 1,5 l alkoholu.

Kultura

Ok. 65% ogółu ludności w Chile stanowią Metysi, ok. 30% to ludność biała pochodzenia europejskiego. Ludność indiańska to ok. 5% ogółu społeczeństwa. Najliczniejszymi grupami są Araukanie, Keczua oraz Aymara. W Chile Indianie nie budowali okazałych budowli, jak miało to miejsce w innych krajach. Związane jest to z występowaniem trzęsień ziemi oraz powodzi, które wielokrotnie niszczyły budynki i nie zachęcały do projektowania okazałych budowli architektonicznych.

Oficjalnym językiem w Chile jest hiszpański, który brzmi nieco inaczej niż jego europejska odmiana. Religią dominującą jest chrześcijaństwo. Wśród ważniejszych świąt chilijskich wymienić można:

 • obchody Wielkiego Tygodnia,
 • rocznica bitwy morskiej pod Iquique (21 maja),
 • dzień św. Piotra i Pawła (29 czerwca),
 • Dzień Jedności Narodowej (pierwszy poniedziałek września),
 • Święto Niepodległości (18 września),
 • Święto Wojska Chilijskiego (19 września),
 • rocznica odkrycia Ameryki (12 października).

Żywność

Wśród tradycyjnych potraw chilijskich wymienić można:

 • pastel de choclo – ciasto z kukurydzy zapieczone w piekarniku, z mięsem, rodzynkami, jajkiem lub oliwkami,
 • pastel de jaiva – ciasto z kukurydzy z kawałkami kraba i parmezanu,
 • humitas – masa kukurydziana zawinięta w liście kukurydzy, podana z sałatką z pomidorów,
 • sopaipilla – mały placek z mąki i dyni smażony na głębokim oleju,
 • palta reina – awokado nadziewane tuńczykiem,
 • paila marina – zupa z owocami morza,
 • porotos granados – gulasz z dyni, fasoli i kukurydzy,
 • chorrillana – frytki, wołowina, jajko sadzone i smażona cebula,
 • cazuela – chilijski rosół.

Bezpieczeństwo

Woda kranowa nadaje się do spożycia, konieczne jest jednak jej wcześniejsze przegotowanie. Osoby obawiające się problemów żołądkowych powinny pić wodę butelkowaną. Nie należy spożywać surowych owoców.

W Chile w ostatnim czasie odnotowano wzrost przestępczości. Zaleca się zwrócenie szczególnej uwagi na dokumenty, pieniądze oraz bagaż.

W kraju dochodzi do wybuchów wulkanów, szczególnie w Puconie, leżącym u stóp Villarrica.

Ważne numery alarmowe:

 • 131 – pogotowie ratunkowe,
 • 132 – straż pożarna,
 • 133 – policja.

Co zabrac ze sobą

Klimat Chile jest zróżnicowany. Na północy kraju niezbędne są lekkie i przewiewne ubrania, okulary przeciwsłoneczne, krem z filtrem UV oraz nakrycie głowy chroniące przed udarem, na południu natomiast cieplejsza odzież przeciwdeszczowa. Osoby, które zamierzają zwiedzać bardziej odludne miejsca, powinny zabrać ze sobą m.in. latarkę, kompas oraz scyzoryk. Konieczne jest wyposażenie się w adapter do gniazdek elektrycznych.

Aby móc prowadzić samochód, wymagane jest Międzynarodowe Prawo Jazdy.

Walutą jest peso (CLP). Nominały banknotów to: 500, 1000, 2000, 5000, 10000 i 20000 peso, natomiast monet: 1, 5, 10, 50 oraz 100 peso. Powszechnie akceptowane są międzynarodowe karty płatnicze.

Kiedy jechac

Szczyt sezonu w Chile przypada na grudzień-marzec. Wiąże się to z wyższymi cenami oraz tłumami podróżnych. Północne Chile może być zwiedzane przez cały rok. Do środkowego Chile oraz Santiago warto wybrać się podczas zbiorów winogron we wrześniu-kwietniu.

Inne

Zdrowie. Żadne szczepienia nie są obowiązkowe. Występuje ryzyko zachowania na żółtaczkę, dlatego warto wykonać szczepienie ochronne przeciwko tej chorobie. Zaleca się wykupienie prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Napiwki. Wystarczy zaokrąglić wartość rachunku do pełnej kwoty.


Akceptuje politykę prywatności i ciasteczka na stronie które zostały opisane w pod adresem https://triptime.pl/polityka-prywatnosci