Bułgaria
Informacje turystyczne

Bułgaria- Podstawowe informacje

Bułgaria jest krajem górzystym, góry pokrywają ok. 70% kraju. Północna część to pagórkowata Równina Naddunajska z Bałkanami. To pasmo górskie dzieli się na trzy różne części, które charakteryzują inne elementy. Dalej rozciąga się pas przejściowy z kotlinami oraz rozległą Niziną Górnotracką. Na terenie kraju znajduje się niewiele naturalnych jezior. Lasy porastają ok. 35% powierzchni Bułgarii. Można spotkać tu m.in. lasy typu śródziemnomorskiego z dębami krzewiastymi i wiecznie zielonymi roślinami.

Kraj ma charakter przemysłowo-rolniczy. Uprawiane są tu głównie zboża (pszenica, jęczmień, kukurydza), soja, buraki cukrowe i pastewne, tytoń, bawełna i słoneczniki. Dobrze rozwinięte jest warzywnictwo oraz sadownictwo. Istotną rolę odgrywa uprawa winorośli. Na terenie kraju hodowane są głównie owce oraz trzoda chlewna. Występują złoża surowców mineralnych, m.in. węgiel brunatny, ropa naftowa, ruda żelaza, gaz ziemny, miedź, mangan i chrom. Najlepiej rozwiniętymi gałęziami przemysłu są: włókienniczy, spożywczy i chemiczny.

Bułgarię corocznie odwiedza ok. 8 milionów turystów.

Atrakcje

Konsulat

Ambasada RP w Sofii
ul. Chan Krum 46, 1000 Sofia
Tel.: +359 2 902 34 00
Fax: +359 2 987 29 39
E-mail: sofia.amb.sekretariat@msz.gov.pl
Strona www: https://sofia.msz.gov.pl/pl/

Na granicy

W ramach Europejskiego Obszaru Gospodarczego obowiązuje prawo do swobodnego przepływu osób. Pobyty krótsze niż 90 dni nie wymagają posiadania wizy. Dokumentem uprawniającym do przekroczenia granicy jest paszport lub dowód osobisty. Dokument musi być ważny co najmniej 6 miesięcy dłużej niż data planowanego powrotu.

Bez cła do Bułgarii można wwieźć: 800 papierosów, 200 cygar, 1 kg tytoniu, 10 l spirytusu, 20 l wina ze zwiększoną zawartością alkohol, 90 l wina (w tym maksymalnie 60 l wina musującego) oraz 110 l piwa. Ponadto można wwozić oraz przywozić towary, które wskazują na ich przeznaczenie wyłącznie do użytku osobistego.

Kultura

Na kształt obecnej kultury bułgarskiej wpływ miały dawne wierzenia i zwyczaje słowiańskie. Niegdyś kult pogańskich bóstw był bardzo zróżnicowany – składano ofiary, wierzono w demony i inne istoty zamieszkujące lasy, rzeki, łąki. Odzwierciedleniem tego są liczne legendy.

Współcześnie istotną rolę odgrywa folklor. Muzykę ludową odznacza charakterystyczny rytm. Najpopularniejszymi instrumentami są: flet pasterski oraz kobza. Bułgarzy zakładają strój ludowy na obchody ważnych uroczystości. 

Religią dominującą jest prawosławie. W kraju mieszkają również liczni wyznawcy islamu oraz katolicy.

Naród ten jest przyjazny i gościnny. Zwyczajem jest wspólne picie piwa, stukanie się kielichami, wznoszenie toastów oraz śpiewanie pieśni. Niektóre dawne zwyczaje zachowały się do dziś. Obchodzone są m.in. święto uprawiających winorośl (Trifon Zarezan) w lutym, Narodowy Festiwal Surowakane z maskami i kostiumami oraz tradycyjnymi tańcami w drugiej połowie stycznia.

Żywność

Wśród tradycyjnych bułgarskich potraw wymienić należy:

  • banica – ciasto francuskie z nadzieniem z mięsa lub sera,
  • poniczki – bułki smażone na głębokim oleju, przypominają pączki,
  • kifla – bułka nadziewana marmoladą, serem lub kiełbasą,
  • pałaczninki – naleśniki (najczęściej serwowane z serem),
  • kiufte – klopsy,
  • imam bajali – bakłażany z farszem z mięsa, warzyw i ziół,
  • kebapczeta – roladki z mięsa mielonego podawane z chlebem,
  • kawarma – danie jednogarnkowe, połączenie duszonego mięsa z warzywami,
  • giuwecz – gulasz z duszonej papryki, fasoli, bakłażanów, mięsa oraz wywaru, 
  • bob – zupa fasolowa,
  • terator – chłodnik z ogórków i jogurtu,
  • bakława – deser z ciasta listkowego, orzechów włoskich, migdałów, cukru i miodu,
  • wśród alkoholi wymienić można: wino, rakiję i piwo.

Bezpieczeństwo

Woda z kranu jest zdatna do spożycia, jednak zaleca się spożywanie wody butelkowanej. Szczególną uwagę należy zwrócić na wszelkie próby naciągania. Ponadto turyści narażeni są na napaści i kradzieże. Dla własnego bezpieczeństwa lepiej nie przyjmować poczęstunków od nieznajomych osób.

Zdarzają się próby przekonania do wręczenia łapówki. Wówczas wystarczy poprosić o wystawienie rachunku, a nieuczciwy kierowca czy policjant zrezygnuje. 

Zakaz spożywania alkoholu obowiązuje w niektórych miejscach kultu i obiektach sportowych.

Ważne numery alarmowe:

  • 112 – ogólny numer ratunkowy,
  • 145 – pomoc drogowa,
  • 150 – pogotowie ratunkowe,
  • 160 – straż pożarna,
  • 166 – policja.

Co zabrac ze sobą

Wybierając się do Bułgarii, warto zabrać ze sobą: nakrycie głowy chroniące przed udarem słonecznym, krem z filtrem UV, okulary przeciwsłoneczne oraz lekkie, przewiewne ubrania. Jeżeli celem naszej podróży są tereny górskie, zabierzmy ze sobą odzież przeciwdeszczową, parasol oraz cieplejsze ubrania.

Polskie prawo jazdy uprawnia do prowadzenia pojazdów, jednak należy mieć skończone 21 lat.

Walutą jest lew (BGN). Nominały banknotów to: 2, 5, 10, 20, 50 i 100 lewów, natomiast monet: 1, 2, 5, 10, 20 i 50 stotinek oraz 1, 2 lewy. Płacenie kartą płatniczą jest rozpowszechnione.

Kiedy jechac

Najlepszym okresem na wyjazd do Bułgarii są miesiące od czerwca do września. Najwięcej turystów można spotkać w lipcu – sierpniu. Natomiast czasem najspokojniejszym i dogodnym do wypoczynku oraz zwiedzania jest wrzesień.

Inne

Zdrowie. Nie są wymagane żadne świadectwa szczepień, o ile nie przyjeżdża się z kraju objętego epidemią. Zaleca się wykonanie szczepienia ochronnego przeciwko tężcowi oraz wykupienie prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Napiwki. Przyjęta jest zasada wręczania napiwków w wysokości 10 – 15% wartości rachunku.


Akceptuje politykę prywatności i ciasteczka na stronie które zostały opisane w pod adresem https://triptime.pl/polityka-prywatnosci