Brazylia
Informacje turystyczne

Brazylia- Podstawowe informacje

Brazylia to państwo położone w Ameryce Południowej. To kraj słońca, nawet w zimę temperatury powietrza są wysokie. Brazylia słynie m.in. z amazońskiej dżungli oraz puszczy tropikalnych.

To kraj wyżynny – największym obszarem jest Wyżyna Brazylijska, która zajmuje ok. 60% powierzchni Brazylii. Popularnym wyróżnikiem krajobrazu są liczne wodospady. Przez kraj przepływa najdłuższa rzeka świata – Amazonka.

W Brazylii dominuje rolnictwo, przemysł dopiero się rozwija. Kraj ten znany jest m.in. z dużych dysproporcji pomiędzy uzyskiwanymi dochodami obywateli. To największy producent żywności na świecie. Brazylia słynie z produkcji: kawy, koncentratu pomarańczowego, trzciny cukrowej, kakao, bananów, ryżu oraz hodowli bydła.

Na terenie kraju znajdują się liczne złoża surowców mineralnych, w tym: rud żelazu, manganu, miedzi, boksytów, niklu, cyny, diamentów, złota, gazu ziemnego oraz ropy naftowej. Ok. 90% energii elektrycznej produkowanej w kraju jest generowane przez elektrownie wodne.

Brazylię corocznie odwiedza ok. 6,6 milionów turystów.

Atrakcje

Konsulat

Ambasada RP w Brazylii
Av. das Naçoes, Qd. 809, Lt. 33, 70.423-900, Brasilia-DF
Tel.: +55 61 32128000
Fax: +55 61 32428543
E-mail: brasilia.amb.sekretariat@msz.gov.pl; brbraamb@msz.gov.pl
Strona www: https:// brasilia.msz.gov.pl
  
Konsulat Generalny w Kurytybie
Av. Agostinho Leao Junior, 234, 80030-110 Curitiba - PR
Tel.: +55 41 3019 4662
Tel: +55 41 3019 7909
E-mail: kurytyba.kg.sekretariat@msz.gov.pl
Strona www: https:// kurytyba.msz.gov.pl 

Na granicy

Turyści z Polski, którzy przybywają do Brazylii na pobyt krótszy niż 90 dni, nie muszą mieć wiz. Podczas przekraczania granicy podróżny musi wypełnić dwa egzemplarze karty turystycznej. Jeden z nich należy zachować i okazać podczas wyjazdu. Bez tego dokumentu mogą wystąpić problemy podczas powrotu do kraju.

Bez cła do Brazylii można wwieźć taką ilość artykułów spożywczych, która nie wskazuje na to, że są one przeznaczone do sprzedaży. Ponadto możliwe jest przywiezienie ze sobą wyłącznie jednego aparatu fotograficznego, sprzętu audio-video itp.

Kultura

Wpływ na kształtowanie się kultury Brazylii miało oddziaływanie trzech różnych kultur: europejskiej, afrykańskiej oraz indiańskiej. Ślady indiańskich tradycji widoczne są m.in. w brazylijskich tańcach, legendach, muzyce, a także napojach znanych na całym świecie – guaranie oraz yerba mate. Wpływ kultury europejskiej widoczny jest w religii – Brazylię zamieszkuje głównie społeczność katolicka. W kraju tym jednak istnieje wiele różnorodnych sekt i grup religijnych. Oddziaływanie kultury afrykańskiej widoczne jest natomiast w muzyce, kuchni i po części religii. W niektórych regionach kraju wciąż żywe są tradycje składania ofiar ze zwierząt, zażywanie środków halucynogennych oraz uprawianie tzw. czarnej magii. Język brazylijski jest wynikiem połączenia dialektów afrykańskich i indiańskich z językiem portugalskim.

Brazylijczycy znani są ze swego zamiłowania do zabawy. Ma to odzwierciedlenie w wielu świętach, także o charakterze religijnym. Najpopularniejszymi imprezami są:

 • Wielki Tydzień – liczne procesje i widowiska o charakterze religijnym w całym kraju,
 • Drama de Paixao de Cristo – przedstawienie Drogi Krzyżowej w Pernambuco,
 • karnawał w Rio de Janeiro – tłumne kolorowe pochody, liczne parady, konkursy taneczne i pokazy,
 • rodeo w Natalu,
 • wyścigi konne w Caete oraz Pirenopolis,
 • czerwone regaty w Fortalez.

W Brazylii popularne są kulty maryjne, a także obrzędy, które nawiązują do dawnych wierzeń o charakterze pogańskim.

Żywność

Kuchnia brazylijska jest zróżnicowana. To połączenie smaków z Portugalii, Hiszpani oraz Afryki. Najpopularniejszymi tradycyjnymi potrawami są:

 • feijoada – czarna fasola połączona z suszonym i solonym mięsem,
 • acaraje – kulki z ciasta fasolowego smażone na głębokim oleju (wewnątrz farsz z krewetek, okry, pomidorów i kolendry),
 • pao de queijo – bułka serowa,
 • churrasco – potrawy z grilla,
 • salgadinhos – paszteciki z kurczakiem, krewetkami i serem,
 • moqueca – rybny gulasz z cebulą, pomidorami, kolendrą,
 • brigadeiros – czekoladowe kuleczki.

Popularnym alkoholem w Brazylii jest cachaca (rum z trzciny cukrowej).

Bezpieczeństwo

Woda z kranu jest niezdatna do spożycia. Zaleca się spożywanie wody butelkowanej. W Brazylii należy zwrócić szczególną uwagę na spożywane posiłki. Przed jedzeniem koniecznie trzeba dokładnie umyć ręce i nie jeść w miejscach, które wzbudzają nasze wątpliwości.

Brazylia to dość niebezpieczny kraj. Zdarzają się kradzieże, nawet w ciągu dnia. Lepiej unikać miejsc o wątpliwej reputacji i nie zapuszczać się w nieznane rewiry samotnie. Niebezpieczne są plaże w Rio de Janeiro oraz w północno-wschodniej części kraju. Można na nich spotkać uzbrojonych złodziei. Nie wolno przyjmować jedzenia od nieznajomych. Nieobce są przypadki, gdy w pożywieniu zawarte były środki usypiające.

W Brazylii rozwinięty jest handel narkotykami. Za ich posiadanie grożą surowe kary. Zdarzają się przypadki podrzucania narkotyków turystom i późniejsze zawiadamianie policji o tym, że dana osoba posiada substancje odurzające.

Spożywanie alkoholu w miejscach publicznych jest dozwolone.

Ważne numery alarmowe:

 • 190 – policja,
 • 192 – pogotowie ratunkowe,
 • 193 – straż pożarna.

Co zabrac ze sobą

W podróż do Brazylii należy zabrać ze sobą letnie ubrania, płaszcz przeciwdeszczowy, nakrycie głowy chroniące przed udarem oraz krem z filtrem UV. Ponadto zaleca się zakupienie środków ochrony przed owadami oraz odkażających. Korzystając z tańszych noclegów, dobrze jest wyposażyć się w cienki śpiwór. W przypadku wycieczki wzdłuż Amazonki z pewnością przyda się moskitiera oraz hamak.

Walutą w Brazylii jest real (BRC). Nominały banknotów to 1, 5, 10, 50 i 100 BRC, monet natomiast 1 BRC, 1, 5, 10, 25 i 50 centavos. Powszechnie uznawaną kartą jest Visa. Z American Express i Master Card nie wszędzie można korzystać. Wiele sklepów nadal nie oferuje możliwości płacenia kartą.

Warto wspomnieć, że w Brazylii nie ma ujednoliconej sieci elektrycznej. Ze względu na różne napięcia i częstotliwości prądu konieczne jest wyposażenie się w specjalny zasilacz.

Kiedy jechac

W Brazylii obowiązuje podział na porę suchą i deszczową. W dorzeczu Amazonki panuje klimat wilgotny przez cały rok. Podróżowanie łodzią po rzece możliwe jest od grudnia do czerwca – wówczas poziom wód jest najwyższy. W Brazylii nie ma typowej zimy. Ceny noclegów od czerwca do września mogą być nawet o połowę niższe.

Inne

Zdrowie. Niewymagane są żadne szczepienia. Ze względu na duże ryzyko zakażenia chorobami przed podróżą do Brazylii zaleca się zaszczepienie przeciwko: durowi brzusznemu, żółtej febrze, błonicy, polio, gruźlicy i tężcowi. Dobrze jest także przyjmować środki antymalaryczne. Opieka zdrowotna w Brazylii jest bezpłatna, jednak jest ona na niskim poziomie. Prywatna służba zdrowia jest droga. Zaleca się wykupienie polisy ubezpieczeniowej.

Napiwki. W Brazylii napiwki zazwyczaj wliczone są już w wartość rachunku. Podczas podróży po Amazonce mile widziane jest wręczenie napiwku sternikowi. 


Akceptuje politykę prywatności i ciasteczka na stronie które zostały opisane w pod adresem https://triptime.pl/polityka-prywatnosci