Białoruś
Informacje turystyczne

Białoruś- Podstawowe informacje

Białoruś nie ma dostępu do morza. W ukształtowaniu terenu przeważają tereny nizinne. W południowej części kraju zlokalizowane są tereny bagienne, które pokrywają ok. 20% powierzchni państwa. Najwyższe wzniesienie to Góra Dzierżyńska o wysokości 346 m n.p.m. Wschód oraz północny-wschód kraju to Wyżyna Białoruska, natomiast południe to Polesie z rozległymi równinami. Na terenie Białorusi zlokalizowanych jest ponad 10 tysięcy jezior. Największe skupisko znajduje się na Pojezierzu Brasławskim. Lasy porastają ok. 30% powierzchni kraju. Najczęściej są to gatunki iglaste, rzadziej lasy dębowo-gradowo-lipowe, olszyny czy dąbrowy.

Białoruś jest państwem o charakterze przemysłowo-rolniczym. Na terenie kraju znajdują się nieliczne złoża surowców mineralnych, w tym głównie: sole potasowe, łupki bitumiczne, torf, ropa naftowa i gaz ziemny. Najlepiej rozwiniętymi gałęziami przemysłu są: przemysł środków transportu, przemysł maszynowy, przemysł elektrotechniczny, elektroniczny, chemiczny, spożywczy, drzewny i materiałów budowlanych.

Użytki rolne pokrywają ok. 45% powierzchni kraju. Uprawiane są: jęczmień, żyto, pszenica, owiec, gryka, ziemniaki, len, buraki pastewne oraz warzywa. Hodowane są: bydło, trzoda chlewna i drób.

Białoruś corocznie odwiedza ok. 2 miliony turystów.

Atrakcje

Konsulat

Ambasada RP w Mińsku
220034 Mińsk, ul. Rumiancewa 6
Tel.: (00375-17) 288-21-14, 288-23-13
Fax: 236-49-92, 233-97-50
E-mail: ambminsk@nsys.by
Strona www: https://minsk.msz.gov.pl/pl/

Na granicy

Konieczne jest posiadanie wizy, której koszt w zależności od rodzaju i wynosi 6 – 30 dolarów. Dokumentem uprawniającym do przekroczenia granicy jest paszport.

Od stycznia 2017 roku można odwiedzić Białoruś na 5 dni bez konieczności posiadania wizy. Możliwe jest to wyłącznie przez lotnisko w Mińsku. Uprawnieni do skorzystania z tego są obywatele 80 państw, którzy dodatkowo posiadają ubezpieczenie medyczne.

Bez cła na Białoruś można wwieźć: 200 szt. papierosów oraz 3 l alkoholu (w tym piwa).

Kultura

Religią dominującą jest prawosławie (ok. 60% populacji). Blisko 30% mieszkańców kraju nie utożsamia się z żadną wiarą. Ludność to głównie Białorusini (ok. 80%), Rosjanie (ok. 12%), Polacy, Ukraińcy, Żydzi oraz Litwini. Językiem urzędowym jest białoruski. Powszechnie stosowany jest także język rosyjski.

Swobodny rozwój kultury białoruskiej jest ograniczony ze względu na działania władzy. Niektóre z uniwersytetów zamknięto. Media propagują kulturę zgodną z oczekiwaniami rządu. 

Elementem świadczącym o tożsamości kulturowej Białorusi jest przede wszystkim język białoruski. Do tej pory zachowały się pieśni ludowe, które chętnie wykorzystywane są jako inspiracja przez twórców współczesnych. Społeczeństwo Białorusi jest w znacznej mierze zrusyfikowane.

Na białoruskich wsiach można spotkać tradycyjny układ wsi, drewniane domy oraz przydrożne krzyże bogato, ręcznie zdobione. Powszechnie w użyciu można spotkać tradycyjne wyroby z gliny, drewna i słomy. Elementem nierozerwalnie związanym z kulturą Białorusi są zdobione ręczniki, które niegdyś wieszane były w każdym domu.

Żywność

Wśród tradycyjnych białoruskich potraw wymienić można:

  • placki ziemniaczane (draniki),
  • kapuśniak,
  • babka ziemniaczana,
  • bigos,
  • pieczona gęś nadziewana jabłkami,
  • pieczeń z całego kawałka mięsa,
  • zrazy,
  • gałki rybne,
  • czebureki – duże pierogi z nadzieniem mięsnym,
  • kołduny – małe pierożki z nadzieniem mięsnym,
  • chłodnik z młodych buraków ćwikłowych,
  • żur,
  • zupa grzybowa,
  • garuzok z dyni na serwatce,
  • polewka z ziemniakami i kaszą gryczaną, na bazie kwasu chlebowego i serwatki,
  • kaługa – deser z borówek leśnych lub malin i sfermentowanego ciasta gryczanego,
  • sok brzozowy,
  • kwas chlebowy,
  • wśród alkoholi popularne są: wódka, koniaki, piwo i wino.

Bezpieczeństwo

Zaleca się spożywanie wody butelkowanej. Ponadto dla własnego bezpieczeństwa należy unikać zakupów mięsa oraz innych produktów spożywczych na targowiskach. Często nieprzestrzegane są tam podstawowe zasady higieny.

Występuje zagrożenie przestępczością pospolitą. Zdarzają się kradzieże dokumentów, portfeli, bagaży, a także włamania do samochodów. Na ulicach często można spotkać patrole milicji. Podczas kontroli samochodów funkcjonariusze skrupulatnie sprawdzają m.in. podstawowe wyposażenie pojazdu. Należy zwrócić szczególną uwagę na kierowców innych samochodów, ponieważ nie zawsze stosują się oni do obowiązujących przepisów drogowych.

Za spożywanie alkoholu w miejscach publicznych grozi kara grzywny, a nawet kara kilkudniowego więzienia.

Ważne numery alarmowe:

  • 101 – straż pożarna,
  • 102 – policja,
  • 103 – pogotowie ratunkowe.

Co zabrac ze sobą

Wybierając się na Białoruś, warto zabrać ze sobą: letnią, przewiewną odzież, cieplejsze ubrania, nakrycie głowy chroniące przed udarem słonecznym, apteczkę z podstawowymi środkami medycznymi oraz odzież przeciwdeszczową.

Walutą jest rubel białoruski (BYR). Nominały banknotów to: 5, 10, 20, 50, 100, 200 i 500 rubli, monet natomiast: 1, 2, 5, 10, 20, 50 kopiejek oraz 1, 2 ruble. W wielu miejscach można zapłacić kartą płatniczą.

Kiedy jechac

Najlepszym okresem na podróż na Białoruś jest maj – październik.

Inne

Zdrowie. Niewymagane są żadne świadectwa szczepień. Dla własnego bezpieczeństwa warto zaszczepić się przeciwko: wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, tężcowi, błonicy oraz japońskiemu zapaleniu mózgu. Opieka medyczna jest na średnim poziomie. Zaleca się wykupienie prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego oraz korzystanie z prywatnych placówek medycznych.

Napiwki. Zwyczaj wręczania napiwków nie jest powszechny, jeżeli jednak jesteśmy zadowoleni z obsługi, możemy zaokrąglić rachunek do pełnej kwoty.


Akceptuje politykę prywatności i ciasteczka na stronie które zostały opisane w pod adresem https://triptime.pl/polityka-prywatnosci