Belize
Informacje turystyczne

Belize- Podstawowe informacje

Belize to kraj, który położony jest na półwyspie Jukatan nad Morzem Karaibskim. Terytorium państwa jest w większości nizinne. Wyłącznie w południowo-zachodniej części zlokalizowane są Góry Maya. Lasy porastają ok. 44% powierzchni Belize. Są to wilgotne lasy równikowe oraz roślinność sawannowa i namorzyny. U wybrzeży znajdują się rafy koralowe, które zostały umieszczone na światowej liście dziedzictwa UNESCO. Wybrzeżom towarzyszą również laguny oraz wysepki koralowe.

Podstawę gospodarki stanowi eksport surowców rolnych. Użytki rolne zajmują 10% powierzchni kraju. Uprawiane są głównie: trzcina cukrowa, kukurydza, ryż, pomarańcze i grejpfruty. Nielegalnie uprawiana jest także marihuana. Hodowane są: bydło i trzoda chlewna. Pewną rolę odgrywa również rybołówstwo (m.in. krewetek, homarów) oraz eksploatacja lasów, w tym głównie mahoniu, sosny i palisandru. Wśród rozwiniętych gałęzi przemysłu wymienić można: przemysł spożywczy oraz drzewny.

Na terenie Belize zlokalizowane są złoża surowców mineralnych, w tym: dolomity, kasyteryt, boksyty, złoto oraz ropa naftowa.

Belize corocznie odwiedza ok. 1,2 miliona turystów.

Atrakcje

Konsulat

Belize podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Panamie.

Ambasada RP w Panamie
Edificio BICSA Financial Center, biuro 3202, Avenida Balboa y Aquilino De La Guardia, 0816 Panama
Tel.: +507 368 0250
Fax: +507 368 0266
E-mail: panama.amb.wk@msz.gov.pl
Storna www: https://panama.msz.gov.pl/pl/p/panama_pan_a_pl/

Na granicy

Pobyty do 30 dni nie wymagają posiadania wizy. Dokumentem uprawniającym do przekroczenia granicy jest paszport, który musi być ważny co najmniej 6 miesięcy dłużej niż data planowanego powrotu. Wymagane jest posiadanie biletu powrotnego. Turyści przylatujący do Belize samolotem muszą liczyć się z opłatą lotniskową w wysokości 20 dolarów. Osoby podróżujące samochodem muszą natomiast uiścić opłatę klimatyczną (4 dolary) oraz graniczną (10 dolarów) – przed opuszczeniem granicy.

Kultura

Ludność Belize to Metysi (ok. 44%), Mulaci (ok. 30%), Indianie (ok. 21%) oraz ludność biała (ok. 4%). Religią dominującą jest katolicyzm (ok. 50%) oraz protestantyzm (ok. 35%). Ok. 9% populacji nie czuje przynależności do żadnego wyznania. Językiem urzędowym jest angielski. W użyciu są: hiszpański, mayan, kreolski i garifuna.

W centralnej części kraju można spotkać potomków Majów, południowe wybrzeże jest miejscem zamieszkania czarnych Karaibów. Ci drudzy to potomkowie afrykańskich niewolników, którzy zbiegli z jednego ze statków na początku XVII wieku. Co roku 19 listopada obchodzona jest rocznica lądowania na wyspie. W niektórych regionach plemiona Indian zachowały swoje tradycje, łącząc je z chrześcijaństwem.

W Belize miejsce zamieszkania znaleźli uchodźcy z państw, w których toczyły się wojny i przewroty. Kraj ten najczęściej odwiedzany jest przez turystów, którzy przebywają w sąsiednim Meksyku lub Gwatemali.

Żywność

Wśród tradycyjnych belizeńskich potraw wymienić można:

 • frijoles – smażona czerwona fasola,
 • tortilla – placek z mąki kukurydzianej,
 • platanos – zapiekane banany,
 • chuchitos – danie z masy kukurydzianej, z pomidorami i kawałkami mięsa, zawijane w liście kukurydzy,
 • catrachitas – tortilla obsmażana na tłuszczu z nadzieniem z sera i czerwonej fasoli,
 • enchilados – tortilla obsmażana na tłuszczu z nadzieniem z mięsa mielonego, kapusty i jajek na twardo,
 • grillowane ryby i owoce morza,
 • zupa z mlekiem kokosowym i świeżą bazylią,
 • wśród alkoholi popularne są: rum i piwo.

Bezpieczeństwo

Wodę kranową można pić wyłącznie po wcześniejszym przegotowaniu. Zaleca się spożywanie wody butelkowanej.

Występuje niewielkie zagrożenie przestępczością pospolitą. Należy zwrócić szczególną uwagę na swój bagaż, dokumenty oraz portfel. Lepiej unikać podróżowania samochodem nocą. Powinno się unikać udzielania pomocy kierowcom, których pojazdy stoją przy drodze. Stacje benzynowe w Belize mogą być oddalone od siebie o znaczną odległość.

Ważne numery alarmowe:

 • 911 – policja,
 • 99 – pogotowie ratunkowe,
 • 90 – straż pożarna.

Co zabrac ze sobą

Wybierając się do Belize, warto zabrać ze sobą: przewiewne, bawełniane ubrania, nakrycie głowy chroniące przed udarem słonecznym, krem z filtrem UV, okulary przeciwsłoneczne oraz środki przeciwko owadom. Konieczne jest także spakowanie adaptera do gniazdka elektrycznego.

Uznawane jest międzynarodowe prawo jazdy.

Walutą jest dolar belizeński (BZD). Nominały banknotów to: 2, 5, 10, 20, 50 i 100 dolarów, nominały monet to: 1, 5, 10, 25 i 50 centów oraz 1 dolar. W niektórych miejscach można bez problemu zapłacić kartą płatniczą.

Kiedy jechac

Najlepszym czasem na podróż do Belize jest pora sucha, czyli od grudnia do maja.

Inne

Zdrowie. Brak zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych. Niewymagane są żadne świadectwa szczepień. Dla własnego bezpieczeństwa warto zaszczepić się przeciwko żółtaczce typu A oraz żółtej febrze. Zaleca się wykupienie prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Napiwki. Praktykowany jest zwyczaj wręczania niewielkich napiwków, np. w wysokości 5 dolarów.


Akceptuje politykę prywatności i ciasteczka na stronie które zostały opisane w pod adresem https://triptime.pl/polityka-prywatnosci