Bahamy są krajem wyspiarskim, który znajduje się na Ocenie Atlantyckim. Powierzchnia państwa wznosi się niewiele ponad poziom morza. Najwyższym punktem wysp jest Mount Alvernia na Cat Island (o wysokości 63 m n.p.m.). Do kraju należy ok. 700 wysp, z czego zaledwie 26 jest zamieszkanych. Bahamy mają charakter równinny. Wybrzeżom towarzyszą słone bagna, które są porośnięte namorzynem. Wyspy zbudowane są z wapieni koralowych. Krajobraz urozmaicają zjawiska krasowe. Na terenie Bahamów występują lasy zwrotnikowe oraz sawanny.
W gospodarce znaczenie odgrywają usługi, w tym głównie usługi bankowe oraz rejestracja statków handlowych. Kraj ten jest jednym z głównych państw taniej bandery. Na terenie Bahamów wydobywana jest ropa naftowa, a także pozyskiwana jest sól z wody morskiej. Wśród dobrze rozwiniętych gałęzi przemysłu wyróżnić można: przemysł spożywczy, cementowy oraz farmaceutyczny.
Użytki rolne pokrywają zaledwie 0,7% powierzchni kraju. Uprawiane są głównie: kukurydza, pomidory, cebula, trzcina cukrowa oraz banany. Hodowane są: bydło, trzoda chlewna, owce i kozy. Pewne znaczenie odgrywa rybołówstwo. Zyski czerpane są również z eksploatacji lasów.
Bahamy corocznie odwiedza ok. 6 milionów turystów.
Konsulat Honorowy RP w Nassau
Bahamy, Nassau, #9 Devonshire Drive, Coral Harbour, 30 Ludlow Streer, PO BOX 4225
Tel.: (00-12-42) 328-72-38
Fax: (00-12-42) 326-24-91
E-mail: pmms@batelnet.bs lub edith_powell@hotmail.com
Akredytowana placówka Ambasady RP znajduje się w Waszyngtonie.
Ambasada RP w Waszyngtonie
Waszyngton, 2640 16th Street, N.W., 20009
Tel. dyżurny: +1 202 368 4102
Tel.: +1 202 499 1700
Email: waszyngton.amb.sekretariat@msz.gov.pl
Strona www: https://waszyngton.msz.gov.pl/pl/
Pobyt w celach turystycznych do 90 dni nie wymaga posiadania wizy. Dokumentem uprawniającym do przekroczenia granicy jest paszport, który musi być ważny co najmniej 6 miesięcy dłużej niż data planowanego powrotu. Konieczne jest okazanie biletu powrotnego, czasami również należy okazać środki finansowe na pokrycie kosztów pobytu. Przy wjeździe pobierana jest opłata wjazdowa, której wysokość wynosi 15 dolarów.
Bez cła na Bahamy można wwieźć: 50 cygar, 200 szt. papierosów, 453 g tytoniu oraz 1 l napoju alkoholowego.
Religią dominującą jest chrześcijaństwo (ok. 96% populacji). Wśród mieszkańców występują również wyznawcy islamu, tradycyjnych religii plemiennych, baptyści oraz anglikanie. W niektórych miejscach nadal praktykuje się Voodoo. Językiem używanym na wyspie jest język angielski. Większość ludności to: ludność czarna, Mulaci oraz Metysi. Państwo zamieszkują również Latynosi i Azjaci.
Mieszkańcy przywiązują bardzo dużą wagę do religii. To jeden z najbardziej religijnych krajów na całym świecie. Codzienność ma dużo wspólnego ze strefą duchową. W kraju znajduje się wiele świątyń. Na Bahamach wciąż w wielu domach panuje tradycyjny podział ról, uwzględniający mężczyznę jako głowę domu.
W kraju hucznie obchodzona jest parada Junkanoo, która przypada na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia oraz w Nowy Rok. To nierozerwalna część bahamskiej tradycji. W maju – czerwcu odbywa się Caribbean Musi Feat – muzyczne święto reggae oraz soca.
Wśród tradycyjnych bahamski potraw wyróżnić można:
Bahamy uważane są za bezpieczny kraj. Należy zachować szczególną ostrożność w Nassau. Występuje zagrożenie pospolitą przestępczością.
Na Bahamach obowiązuje ruch lewostronny.
Ważne numery alarmowe:
Wybierając się na Bahamy, warto zabrać ze sobą: lekkie, przewiewne ubrania, okulary przeciwsłoneczne, krem z filtrem ochronnym UV oraz nakrycie głowy chroniące przed udarem słonecznym. Konieczne jest spakowanie adaptera do gniazdka elektrycznego.
Walutą jest dolar bahamski (BSD). Nominały banknotów to: 1, 5, 10, 20, 50 i 100 dolarów, monet natomiast: 1, 5, 10, 15 i 25 centów. Powszechnie akceptowane są karty płatnicze, m.in. Visa, Master Card, American Express oraz Diners Club.
Najlepsza pogoda na wyjazd na Bahamy to okres od stycznia do maja oraz od października do grudnia.
Zdrowie. Niewymagane są żadne świadectwa szczepień. Opieka medyczna jest na dobrym poziomie. Zaleca się wykupienie prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego.
Napiwki. Zwyczajowo przyjęte napiwki w wysokości 15% wartości rachunku.