Austria
Informacje turystyczne

Austria- Podstawowe informacje

Austria jest krajem o przewadze górzystych form terenu (ponad 75% powierzchni). Tereny nizinne to głównie Kotlina Wiedeńska. Terytorium kraju przecina Dunaj. Krajobrazowi austriackiemu towarzyszą także jeziora i niepowtarzalne zabytki.

Austria jest zaliczana do krajów wysokorozwiniętych. W rolnictwie zatrudnionych jest jedynie 3% społeczeństwa. Pomimo tego kraj ten osiąga wysokie plony, pokrywając zapotrzebowania Austriaków na warzywa i zboża. Najczęściej można spotkać uprawy: ziemniaków, buraków cukrowych, rzepaku, roślin pastewnych, zbóż i winogron do produkcji wina. Ważną rolę odgrywa gospodarka leśna.

W Austrii wydobywane są surowce mineralne, m.in. magnezyt, rudy żelaza, węgiel brunatny, sól kamienna, grafit, kwarc oraz surowce ceramiczne. Ponad 70% energii pozyskiwane jest dzięki elektrowniom wodnym, co jest możliwe dzięki licznym rzekom górskim. W przemyśle znaczącą rolę odgrywa hutnictwo aluminium, stali i żelaza, przemysł maszynowy, optyczny oraz petrochemiczny.

Austrię corocznie odwiedza ok. 26 milionów turystów.

Atrakcje

Konsulat

Ambasada RP w Wiedniu
Auhofstraße 19 B, 1130 Wien
Tel.: (+43 1) 87015-115
Fax: (+43 1) 87015-132
E-mail: wieden.amb.sekretariat@msz.gov.pl
Strona www: wieden.msz.gov.pl/pl/

Na granicy

W ramach Europejskiego Obszaru Gospodarczego granicę Austrii można przekroczyć bez wizy – konieczne jest posiadanie paszportu lub dowodu osobistego.

Bez cła do Austrii można wwieźć: 800 sztuk papierosów, 400 cygaretek, 200 cygar lub 1 kg tytoniu, 10 l spirytusu, 20 l napojów alkoholowych o maksymalnej mocy 22%, 90 l wina oraz 110 l piwa.

Kultura

Kultura Austrii jest bardzo bogata. Kraj ten znany jest na całym świecie przede wszystkim z utworów muzycznych (np. Mozart, Schubert, Strauss, Beethoven). Ogromną popularnością cieszy się Orkiestra Filharmoników Wiedeńskich oraz Wiedeńska Opera Narodowa. Muzyka jest bardzo ważna, co odzwierciedlają liczne imprezy muzyczne w całym kraju. Austriackie miasta zachwycają również architekturą.

Dużo tradycji ma swe korzenie w wiejskim stylu życia oraz pracy. Stałym elementem są imprezy folklorystyczne. Niektóre obyczaje przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Na uwagę zasługuje również piękny austriacki strój ludowy oraz bale wiedeńskie. Odbywają się one w Wiedniu w czasie karnawału. To coroczna tradycja, której korzenie sięgają XIX wieku.

Żywność

Kuchnia Austrii jest bardzo różnorodna. Widać tutaj wpływy włoskie, niemieckie, czeskie, węgierskie, a nawet polskie. Wśród tradycyjnych austriackich potraw należy wymienić:

 • frittatensuppe – rosół wołowy z knedlami i naleśnikami pokrojonymi w paski,
 • wienerschnitzel – sznycel wiedeński z mięsa cielęcego,
 • tafelspitz – duszona wołowina z ziemniaczanym puree i sosem chrzanowym,
 • kässpätzle – kluski lane z tyrolskim serem i smażoną cebulą,
 • knedle pod różną postacią, np. ze szpinakiem, boczkiem czy serem,
 • kaiserschmarren – deser z mąki, jajek i mleka,
 • tort Sachera – ciasto czekoladowe przełożone konfiturą ze śliwki i oblane gorzką czekoladą,
 • wśród alkoholi popularne są: piwa jasne, wina (w tym grzane) oraz wódka Schnaps (z Tyrolu). 

Bezpieczeństwo

Woda z kranu jest zdatna do spożycia. Austria uznawana jest za jedno z najczystszych państw na świecie. To kraj bezpieczny, jednak zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności w największych miastach, zatłoczonych miejscach i poza szlakami turystycznymi.

W Austrii nie ma zakazu picia alkoholu, jednak przepisy miejscowe mogą wprowadzać inne unormowania.

Ważne numery alarmowe:

 • 122 – straż pożarna,
 • 133 – policja,
 • 144 – pogotowie ratunkowe,
 • 112 – ogólny numer ratunkowy.

Co zabrac ze sobą

Pogoda w Austrii jest bardzo zbliżona do tej w Polsce. Należy zabrać ze sobą odzież dopasowaną do warunków atmosferycznych. Również zimą nie można zapomnieć o ciepłych ubraniach oraz okularach przeciwsłonecznych i kremie UV, które ochronią przed promieniami słonecznymi na górskich stokach.

Walutą w Austrii jest euro. Powszechnie akceptowane są karty płatnicze: Visa, Euro Card i Master Card.

Kiedy jechac

Zima to idealna pora na szaleństwa po ośnieżonych stokach. Lato doskonale nadaje się do górskich wędrówek i wspinaczek. Wiosna i jesień natomiast na wycieczki krajoznawcze.

Inne

Zdrowie. W Austrii respektowana jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Zaleca się jednak dodatkowe wykupienie prywatnej polisy zdrowotnej. Żadne szczepienia ochronne nie są wymagane.

Napiwki. Brak napiwku może oznaczać niezadowolenie z jakości obsługi. Jeżeli jesteśmy zadowoleni z wykonanej usługi, zaleca się zostawienie standardowych 10% wartości rachunku.


Akceptuje politykę prywatności i ciasteczka na stronie które zostały opisane w pod adresem https://triptime.pl/polityka-prywatnosci