Australia
Informacje turystyczne

Australia- Podstawowe informacje

Australia to zarówno państwo, jak i kontynent. Ze wszystkich stron otoczone jest Oceanem Spokojnym i Indyjskim. Na wschodzie kraju dominują tereny górzyste Wielkich Gór Wododziałowych. Australia słynie również z pustynnych obszarów (np. Pustynia Gibsona, Wielka Pustynia Piaszczysta) oraz terenów z jeziorami (np. Jezioro Eyre). Jedną z najbardziej rozpoznawalnych form skalnych jest Ayers Rock, czyli największa skała na świecie i jednocześnie święte miejsce Aborygenów.

Australia to kraj wysokorozwinięty gospodarczo. Na jego terenie jest dużo zasobów surowców mineralnych (m.in. węgiel kamienny, boksyty, aluminium, rudy żelaza, cynk, srebro, złoto). Państwo jest również producentem wełny, pszenicy, bawełny oraz mięsa. W Argyle znajduje się największy zespół kopalni diamentów na całym świecie. Dobrze rozwinięty jest również przemysł przetwórczy (m.in. metalowy, spożywczy), sektor usługowy oraz rolnictwo. Naturalne pastwiska stanowią ok. 50% kraju.

Australię corocznie odwiedza ok. 8,8 milionów turystów.

Atrakcje

Konsulat

Ambasada RP w Canberze
7 Turrana Street, Yarralumla ACT 2600 Australia
Tel.: (+61-2) 6272 1000
Fax: (+61-2) 6273 3184
E-mail: canberra.amb.sekretariat@msz.gov.pl
Strona www: https://canberra.msz.gov.pl/pl/

Konsulat Generalny RP w Sydney
10 Trelawney Street, Woollahra NSW 2025, Australia
Tel: (+61 2) 9363 9816
Fax: (+61 2) 9327 2216
e-mail: sydney.kg.sekretariat@msz.gov.pl 
Strona www: https://sydney.msz.gov.pl/pl/

Na granicy

Wyjeżdżając do Australii w celach biznesowych lub turystycznych na okres nie dłuższy niż 3 miesiące, trzeba posiadać wizę. Jest ona bezpłatna. Paszport powinien być ważny na czas całego pobytu w Australii (nie krócej jednak niż 6 miesięcy).

Bez cła do Australii można wwieźć: 250 papierosów lub 250 g tytoniu (lub cygar), 1,125 l napojów alkoholowych, a także prezenty, których wartość nie przekracza 400 AUD.

Kultura

Duży wpływ na ukształtowanie się kultury Australii miało ograniczenie imigracji. Na kontynent przyjeżdżali głównie Brytyjczycy, przez co kraj nasiąknął ich kulturą. Z czasem na terenie kraju osiedlać zaczęli się emigranci z Azji. Niemniej jednak styl życia w Australii jest bardzo zbliżony do europejskiego. Językiem urzędowym jest angielski.

Ważną część kultury australijskiej stanowią Aborygeni. W niektórych aborygeńskich wioskach ich mieszkańcy nadal kultywują tradycyjne obyczaje i kulturę. Na całym świecie znane są skalne malowidła Aborygenów. Czerpali oni inspirację z przyrody oraz własnej mitologii. Do tej pory większość z nich wierzy w tradycyjne bóstwa. Zakładane są także szkoły z językiem aborygeńskich.

Dominującą religią jest chrześcijaństwo. Kraj zamieszkują również licznie wyznawcy buddyzmu i islamu.

Wśród sportów narodowych przoduje rugby, krykiet, piłka nożna oraz wyścigi konne.

Najbardziej rozpoznawalnymi imprezami są:

  • gonitwa koni Melbourne Cup,
  • Surf Carnivals – święto surfingu (sportu chętnie uprawianego w Australii),
  • Wielki Finał Australian Rules Football,
  • Adelaide Arts Festival – festiwal sztuki, tańca, muzyki, rzemiosła, opery, teatru oraz baletu, zjeżdżają się na niego artyści z całego globu,
  • obchodzonych jest wiele regionalnych festiwali i uroczystości,
  • każde większe miasto ma swoje własne święto.

Żywność

Wśród najbardziej rozpoznawalnych australijskich potraw wymienia się: fish and chips (ryba z frytkami), BBQ z tomato sauce, Tim Tam (wafelki z masą), Lamingtons (deser australijski), Vegemite (pasta do pieczywa na bazie drożdży), a także mięso z kangura. Australia słynie również z bardzo dobrych win.

Bezpieczeństwo

Wodę można spożywać jedynie po przegotowaniu. Zaleca się jednak używanie wody butelkowanej. Australia uważana jest za kraj bezpieczny, jednak w dużych miastach istnieje ryzyko padnięcia ofiarą kieszonkowca. Osoby, które zamierzają poruszać się po kraju samochodem, powinny pamiętać, że obowiązuje ruch lewostronny.

Zwiedzając Australię, należy uważać na dzikie zwierzęta. Konieczne jest bezwzględne przestrzeganie przepisów przeciwpożarowych, ponieważ w porze suchej łatwo o wywołanie pożaru.

Spożywanie alkoholu w większości miejsc publicznych jest zabronione.

Ważne numery alarmowe:

  • 000 – pogotowie ratunkowe, policja, straż pożarna (odpowiednik europejskiego 112).

Co zabrac ze sobą

W przypadku podróży do Australii koniecznie należy zabrać ze sobą okulary przeciwsłoneczne, okrycie głowy chroniące przed udarem oraz krem z filtrem UV. Dobrze jest także zaopatrzyć się w preparaty przeciwko komarom. Osoby chcące zwiedzić obszar Australii, który zachował wysoki poziom naturalności, powinny wyposażyć się w nieprzemakalne ubrania i obuwie, latarkę oraz scyzoryk.

Aby móc wynająć samochód należy mieć ukończone 21 lat oraz posiadać Międzynarodowe Prawo Jazdy. Walutą jest dolar australijski (AUD). Nominały banknotów to: 5, 10, 20, 50 i 100 dolarów australijskich, monet natomiast 1 i 2 dolary australijskie oraz 5, 10, 20 i 50 centów. Powszechnie akceptowane są karty MasterCard, Visa, Diners Club oraz American Express.

Konieczne jest zabranie ze sobą adaptera do gniazdek.

Kiedy jechac

Za najlepszy okres na wyjazd do Australii uważa się czas od listopada do kwietnia. Wówczas jest tu najcieplej, a pogoda sprzyja zwiedzaniu całego kontynentu.

Inne

Zdrowie. Jeżeli turysta przyjeżdża z kraju, w którym panuje żółta febra, konieczne jest posiadanie międzynarodowego świadectwa szczepień. W innych przypadkach nie jest to wymagane.

Napiwki. W Australii napiwki nie są obowiązkowe ani oczekiwane. Pozostawienie ich jest dobrowolne. Najczęściej jest to 10% wartości rachunku.


Akceptuje politykę prywatności i ciasteczka na stronie które zostały opisane w pod adresem https://triptime.pl/polityka-prywatnosci