Armenia to kraj o charakterze wyżynno-górzystym. Najwyższym szczytem jest wygasły wulkan Aragac. W ukształtowaniu terenu widoczne są płaskowyże wulkaniczne, kotliny tektoniczne oraz pasma fałdowe. Kraj ten leży na obszarze aktywności sejsmicznej, co wiąże się z występowaniem częstych trzęsień ziemi. Lasy porastają ok. 12% powierzchni Armenii. Naturalną szatę roślinną tworzy roślinność stepowa, subalpejska oraz alpejska.
Na terenie kraju znajdują się złoża surowców naturalnych, głównie: rudy miedzi, molidbenu, cynku, ołowiu, żelaza, platyny oraz metali rzadkich. Wśród rozwiniętych gałęzi przemysłu wymienić można m.in.: przemysł elektrotechniczny, elektroniczny, maszynowy, chemiczny, materiałów budowlanych oraz spożywczy. Pewne znaczenie odgrywa również tradycyjne rzemiosło – produkcja dywanów, ceramiki oraz wyrobów z miedzi.
Użytki rolne pokrywają ok. 42% powierzchni kraju, z czego grunty orne to ok. 16%. Uprawiane są: winorośle, figowce, migdałowce, orzechy, oliwki, pszenica, jęczmień, kukurydza, tytoń, bawełna i buraki cukrowe. Hodowane są: bydło, owce, kozy oraz jedwabniki.
Armenię corocznie odwiedza ok. 1,5 miliona turystów.
Ambasada RP w Erywaniu
Hanrapetutyan 44a, 0010 Erywań, Armenia
Tel.: (+374 10) 54 24 91
E-mail: erewan.amb.sekretariat@msz.gov.pl
Strona www: https://erywan.msz.gov.pl/pl/
Polacy, którzy wybierają się do Armenii na okres nie dłuższy niż 180 dni, nie potrzebują wizy. Dokumentem uprawniającym do przekroczenia granicy jest paszport, który musi być ważny co najmniej 6 miesięcy dłużej niż data planowanego powrotu. Turyści odlatujący z lotniska w Erywaniu muszą liczyć się z opłatą lotniskową w wysokości ok. 20 dolarów.
Bez cła do Armenii można wwieźć: towary do własnego użytku, których wartość nie przekracza 500 dolarów, 400 szt. papierosów oraz 2 l alkoholu. Obowiązuje zakaz wwozu narkotyków, materiałów pornograficznych, broni palnej oraz owoców i warzyw.
Armenia to najstarsze chrześcijańskie państwo na świecie. Ok. 90% Ormian należy do kościoła gregoriańskiego. Pozostali to: rzymscy katolicy, protestanci oraz muzułmanie. Zachód kraju zamieszkiwany jest przez Kurdów, którzy wyznają jazydyzm. Ok. 98% populacji mieszkającej w państwie to Ormianie. Wśród mniejszości etnicznych w Armenii wyróżnić można Rosjan, Ukraińców, Greków oraz Asyryjczyków.
Językiem urzędowym jest język ormiański. W użyciu można spotkać także język rosyjski i angielski.
W Armenii bardzo dobrze widoczny jest podział obowiązków. Kobiety najczęściej zajmują się dziećmi i domem, a to mężczyźni zarabiają pieniądze na jego utrzymanie.
Wśród tradycyjnych armeńskich potraw wyróżnić można:
Wodę z kranu przed spożyciem należy przegotować. Zaleca się jednak spożywanie wody butelkowanej. Należy zachować ostrożność podczas kupowania żywności na bazarach. Owoce i warzywa trzeba dokładnie umyć przed spożyciem.
Jeżeli zamierzamy przemieszczać się samochodem, musimy posiadać miejscowe ubezpieczenie OC, które zakupuje się na przejściu granicznym. Zielona karta nie obejmuje terytorialnie Armenii. Główne drogi są w przyzwoitym stanie, natomiast lokalne często są w złym stanie technicznym.
Występuje zagrożenie drobną przestępczością. Głównie są to kradzieże dokumentów, portfela czy też bagażu.
Ważne numery alarmowe:
Wybierając się do Armenii, warto zabrać ze sobą: wygodne obuwie, lekką, przewiewną odzież, szal do osłonięcia ramion podczas zwiedzania miejsc kultu, cieplejsze ubrania, nakrycie głowy chroniące przed udarem słonecznym, okulary przeciwsłoneczne, apteczkę z podstawowymi środkami medycznymi, krem z filtrem UV oraz odzież przeciwdeszczową.
Walutą jest dram (AMD). Nominały banknotów to: 500, 1000, 2000, 5000, 10000, 20000, 50000 i 100000 dramów, monet natomiast: 10, 20, 50, 100, 200 i 500 dramów. W niektórych miejscach akceptowane są płatności kartą płatniczą.
Najlepszym okresem na podróż są miesiące od maja do października. Należy liczyć się z tym, że w Armenii występują duże wahania temperatur zależne od wysokości.
Zdrowie. Brak zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych. Niewymagane są żadne świadectwa szczepień. Dla własnego bezpieczeństwa można zaszczepić się przeciwko: żółtaczce typu A i B, tężcowi, błonicy oraz polio.
Napiwki. W wielu lokalach napiwek doliczany jest do wartości rachunku. Jest to zazwyczaj ok. 10% wartości zamówienia.