Argentyna
Informacje turystyczne

Argentyna- Podstawowe informacje

Argentyna to kraj zlokalizowany w południowej części Ameryki Południowej – nad Oceanem Atlantyckim. Zachód kraju to graniczne Andy z Kordylierą Zachodnią oraz Andami Patagońskimi. Obszar ten jest aktywny sejsmicznie. W północno-zachodniej części znajduje się płaskowyż Puna de Atacama z okresowymi słonymi jeziorami. Północno-wschodnia część kraju to natomiast dolina trzech rzek: Paragwaju, Parany oraz Urugwaju. Południe kraju to Wyżyna Patagońska – skalisty, suchy płaskowyż z głębokimi dolinami rzek. Ok. 1/3 powierzchni Argentyny to obszar bezodpływowy.

Argentyna to kraj rolniczy. Przoduje w produkcji wełny, mięsa oraz pszenicy. Istotną rolę odgrywają również uprawy roślin oleistych, kukurydzy, bawełny, trzciny cukrowej i tytoniu. Ok. 60% kraju to pastwiska oraz grunty orne. Argentyna to największy na świecie eksporter taniny pozyskiwanej z twardego drewna kebraczo. Na terytorium kraju znajdują się złoża surowców mineralnych, w tym ropy naftowej, gazu ziemnego, uranu oraz berylu. W przemyśle istotną rolę odgrywa produkcja samochodów, przetwórstwo spożywcze, produkcja wyrobów skórzanych oraz włókienniczych.

Argentynę corocznie odwiedza ok. 5,8 miliona turystów.

Atrakcje

Konsulat

Ambasada RP w Argentynie: 
Alejandro Maria de Aguado 2870 (Palermo Chico)
(1425) Buenos Aires, Republika Argentyńska
Tel.: (00 54 11) 4808 1700
Fax: (00 54 11) 4808 1701
E-mail: secretaria.buenosaires@msz.gov.pl
Strona www: https://buenosaires.msz.gov.pl/pl/

Na granicy

Wiza nie jest konieczna, jeżeli planowany czas pobytu nie przekracza 3 miesięcy. W takim przypadku przy wjeździe wymagane jest jednak okazanie biletu na powrót do kraju. Jeżeli pobyt będzie dłuższy niż 3 miesiące, konieczne jest uzyskanie wizy.

Brak ograniczeń dotyczących wwozu wyrobów tytoniowych i alkoholowych. Ich ilość nie może jednak wskazywać na to, że są przeznaczone do sprzedaży.

Kultura

Kultura argentyńska wzorowała się m.in. na tradycji europejskiej. Ma to związek z emigracją osób z krajów tzw. Starego Świata. Wpływ kultury europejskiej można zauważyć w muzyce, literaturze oraz rzemiośle. W całym kraju popularne są tradycyjne targi, na których można kupić m.in. wyroby lokalnych artystów.

Językiem urzędowym jest hiszpański. Powszechnie można spotkać się również z językami indiańskimi (np. tobas, matacos, guarani). W kraju dominuje katolicyzm. Tutejszej ludności bliskie są także ludowe zwyczaje, np. kult zmarłych czy spirytualizm.

Argentyna jest ojczyzną tanga. Taniec ten wywodzi się z najbiedniejszych przedmieść Buenos Aires. Ze względu na to, że był uznawany za niemoralny, długo pozostawał zakazany w zamożniejszych sferach. Współcześnie jednak jest to taniec zaliczany do klasyki.

Żywność

Argentyna kojarzy się przede wszystkim z soczystą wołowiną oraz winem. W kraju tym można jednak zasmakować również innych potraw. Wśród najpopularniejszych dań na uwagę zasługują:

 • parilla – kawałki wołowiny podane z sosem,
 • steki z wołowiny (np. punto – średnio wysmażony, jugoso – krwisty, bien hecko – mocno wysmażony),
 • asado – grillowane mięso,
 • chorizo – pikantna kiełbasa z wieprzowiny,  
 • empanadas – ciasto nadziewane różnymi składnikami,
 • Dulce de Leche – masa karmelowa ze skondensowanego mleka,
 • submarino – gorące mleko z kawałkami czekolady,
 • yerba mate – tradycyjny napój ziołowy.

Bezpieczeństwo

Argentyna jest jednym z bezpieczniejszych krajów Ameryki Południowej. Turyści powinni uważać na drobne kradzieże, zachowując szczególną ostrożność co do dokumentów, pieniędzy i kosztowności.

Woda z kranu nadaje się do spożycia, zaleca się jednak, aby wcześniej ją przegotować. W przypadku spożywania posiłków w lokalach najlepiej wybierać miejsca, w których jest dużo osób. Aby zmniejszyć ryzyko infekcji układu pokarmowego, należy owoce i warzywa myć w wodzie lub obierać ze skórki, a także unikać odgrzewania ostudzonych posiłków.

Ważne numery alarmowe:

 • 107 – pogotowie,
 • 100 – straż pożarna,
 • 101 – policja.

Co zabrac ze sobą

W ekwipunku turysty wybierającego się do Argentyny nie powinno zabraknąć okularów przeciwsłonecznych, nakrycia głowy chroniącego przed udarem oraz kremu z filtrem UV. Dobrze jest również zabrać ze sobą latarkę oraz scyzoryk.

Walutą w Argentynie jest peso. Nominały banknotów to: 1, 2, 5, 10, 20, 50 oraz 100 peso, natomiast monet 1, 5, 10, 25 i 50 centavos. Powszechnie akceptowane są karty płatnicze Master Card oraz VISA. Warto jednak uważać, ponieważ czasami podczas płatności bezgotówkowej sprzedawcy naliczają narzut (w wysokości ok. 10%).

Nie ma formalnego wymogu posiadania międzynarodowego prawa jazdy. Warto je jednak mieć, gdy zamierzamy podróżować po kraju autem. Konieczne jest także wykupienie ubezpieczenia pojazdu.

Niektóre gniazdka elektryczne są takie same jak w Polsce, inne dostosowane są do wtyczek z trzema bolcami. Zaleca się zabranie odpowiedniego adaptera.

Kiedy jechac

Na północy kraju i w Buenos Aires styczeń oraz luty to najbardziej upalne, wilgotne miesiące. Jest to jednak najlepszy czas na zwiedzanie Andów i południowej Patagonii. Stolica kraju jest najprzyjemniejsza jesienią oraz wiosną.

Inne

Zdrowie. Niewymagane są żadne szczepienia ochronne. Dla własnego bezpieczeństwa zaleca się jednak zaszczepienie przeciwko: żółtej febrze, tężcowi, błonicy, a także durowi brzusznemu. Wskazane jest zażywanie środków antymalarycznych. Na niektórych obszarach Argentyny odnotowano zachorowania na cholerę.

Napiwki. Mile widziane są napiwki w wysokości 10 – 15%.


Akceptuje politykę prywatności i ciasteczka na stronie które zostały opisane w pod adresem https://triptime.pl/polityka-prywatnosci