Dzień
1
2
3
4
5
6
7
8
Dzień pierwszy
1
Wrocław
Zabytki i ciekawe miejsca
Dworzec Główny we Wrocławiu to stacja kolejowa na osiedlu Huby, znajdująca się w pobliżu dworca autobusowego. Elementem charakterystycznym obiektu jest hala peronowa. Podczas II wojny światowej obiekt doznał niewielkich uszkodzeń, które usunięto do 1949 roku.
2
Wrocław
Zabytki i ciekawe miejsca
Pomnik Anonimowego Przechodnia we Wrocławiu składa się z czternastu postaci naturalnych rozmiarów. Znajdują się one po obu stronach ulicy Świdnickiej – na skrzyżowaniu z ulicą Piłsudskiego. Pomnik powstał w 2005 roku, w całości wykonany jest z brązu.
3
Wrocław
Zabytki i ciekawe miejsca
Kościół Świętej Magdaleny we Wrocławiu to budowla utrzymana w stylu gotyckim. Została wzniesiona w latach 1342 – 1362 po pożarze starego kościoła znajdującego się w tym samym miejscu. Budynek został częściowo zniszczony podczas II wojny światowej i odbudowany w latach powojennych. Wewnątrz zachowała się m.in. renesansowa ambona z XVI wieku.
Dzień drugi
4
Wrocław
Zabytki i ciekawe miejsca
Muzeum sztuki we Wrocławiu, oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu, założone w 1893 we Lwowie, od 1980 we Wrocławiu; eksponuje cykloramiczny obraz Bitwa pod Racławicami namalowany w latach 1893–1894 przez zespół malarzy pod kierunkiem Jana Styki i Wojciecha Kossaka
5
Wrocław
Zabytki i ciekawe miejsca
Archikatedra Jana Chrzciciela we Wrocławiu znajduje się przy Placu Katedralnym na Ostrowie Tumskim. To pierwsza w pełni gotycka budowla na terenie Polski. W tym samym miejscu wcześniej znajdowały się 3 inne kościoły. Jej współczesny kształt to zasługa nie tylko architektury gotyckiej, ale także barokowych uzupełnień i restauracji po II wojnie światowej.
6
Wrocław
Zabytki i ciekawe miejsca
Most Tumski we Wrocławiu nazywany jest także mostem zakochanych. Powstał w 1889 roku nad odnogą Odry. Łączy Ostrów Tumski z Wyspą Piasek. Most został wykonany ze stali, zastępując wcześniejszą, drewnianą kładkę.
8
Wrocław
Zabytki i ciekawe miejsca
Ostrów Tumski jest najstarszą częścią Wrocławia. Niegdyś była to wyspa u ujścia Oławy do Odry. W X wieku znajdował się tu gród Piastów. W XIV wieku Ostrów Tumski został przekazany władzom kościelnym, tworząc tzw. małe państwo kościelne. Na jego terenie znajduje się Archikatedra św. Jana Chrzciciela.
Dzień trzeci
10
Wrocław
Zabytki i ciekawe miejsca
Synagoga Pod Białym Bocianem we Wrocławiu została wzniesiona w XIX wieku. Podczas nocy kryształowej została zdewastowana przez hitlerowców. Budynek odrestaurowano w stylu klasycystycznym z elementami architektury rzymskiej.
Dzień czwarty
11
Wrocław
Zabytki i ciekawe miejsca
Hala Stulecia we Wrocławiu pełni rolę obiektu widowiskowo-sportowego. Budynek został wzniesiony w latach 1911 – 1913. Obiekt przetrwał II wojnę światowej. Uszkodzeniu uległy wyłącznie organy znajdujące się wewnątrz. Przed budynkiem znajduje się Iglica o wysokości 90,3 metra.
12
Wrocław
Zabytki i ciekawe miejsca
Mulimedialna Fontanna w Pergoli to największa fontanna w Polsce. Wyposażona została w różnego rodzaju dysze wodne oraz punkty świetlne. Pokazy multimedialne odbywają się w rytm muzyki. Najbardziej efektowne są nocne przedstawienia.
13
Wrocław
Zabytki i ciekawe miejsca
Iglica we Wrocławiu znajduje się w pobliżu Hali Stulecia. Została wzniesiona w 1948 roku z okazji Wystawy Ziem Odzyskanych. Konstrukcja mierzy 90,3 metra. Początkowo mierzyła 106 metrów, jednak jedna z burz zniszczyła górną część obiektu.
Dzień piąty
14
Wrocław
Zabytki i ciekawe miejsca
Stary Cmentarz Żydowski we Wrocławiu ma powierzchnię ok. 4,6 ha. Umieszczonych zostało na nim blisko 12 tysięcy nagrobków. Cmentarz wyróżnia się bogato zdobionymi macewami, wzorowanymi nawet na stylu egipskim. Obecnie jest to Muzeum Sztuki Cmentarnej.
15
Wrocław
Zabytki i ciekawe miejsca
Sky Tower we Wrocławiu to największy budynek w Polsce. Na dachu 51-kondygnacyjnej wieży znajduje się taras widokowy, z którego rozpościera się widok na całe miasto. Na przedostatnim piętrze budynku znajduje się oszklony punkt widokowy.
Dzień szósty
16
Wrocław
Zabytki i ciekawe miejsca
Stadion miejski we Wrocławiu spełnia wymagania najwyższej czwartej kategorii UEFA. Elementem rozpoznawczym jest elewacja, która została wykonana z półprzezroczystego włókna szklanego pokrytego teflonem. Dach konstrukcji został częściowo przeszklony dla lepszego oświetlenia murawy.
Dzień siódmy
17
Wrocław
Zabytki i ciekawe miejsca
Jatki Wrocławskie były niegdyś ulicą otoczoną przez sklepy rzeźnicze. Początkowo były to 42 jednokondygnacyjne budynki. Podczas II wojny światowej zabudowania zostały częściowo zniszczone. W latach powojennych odbudowano niektóre budynki. W pobliżu znajduje się pomnik Ku Czci Zwierząt Rzeźnych.
18
Wrocław
Zabytki i ciekawe miejsca
Jaś i Małgosia we Wrocławiu to dwie średniowieczne kamieniczki znajdujące się w jednym z narożników rynku. Budynki połączone są ze sobą arkadą. Najprawdopodobniej zostały wzniesione w XV wieku. Budynki mają przypominać postacie z baśni Grimm – mniejszego Jasia oraz większą Małgosię.
19
Wrocław
Zabytki i ciekawe miejsca
Uniwersytecki Kościół Rzymskokatolicki pw. Najświętszego Imienia Jezus został wzniesiony w latach 1689 – 1698 na miejscu dawnego zamku cesarskiego. Jego pozostałością są renesansowe portale okien oraz drzwi. Wewnątrz kościoła znajduje się bogaty barokowy wystrój.
21
Wrocław
Zabytki i ciekawe miejsca
Wrocławski Ratusz jest jednym z najlepiej zachowanych historycznych ratuszy w Polsce. Budowany w kilku etapach przez ok. 250 lat (od XIII do XVI wieku). Pod koniec II wojny światowej budynek doznał niewielkich zniszczeń. Po 1949 roku został odremontowany. Aktualnie znajduje się w nim Muzeum Sztuki Mieszczańskiej.
Dzień ósmy
22
Wrocław
Zabytki i ciekawe miejsca
Centrum Edukacji Ekologicznej Hydropolis we Wrocławiu łączy w sobie wystawy oraz edukację. Znajduje się w XIX-wiecznym neogotyckim zbiorniku czystej wody, który został wyłączony z użytku w 2011 roku. W Hydropolis na zwiedzających czekają wystawy tematyczne, a także warsztaty praktyczne.
23
Wrocław
Zabytki i ciekawe miejsca
Most Grunwaldzki we Wrocławiu to stalowa konstrukcja nad rzeką Odrą. Wzniesiony w latach 1908 – 1910. Podczas II wojny światowej jego konstrukcja została poważnie uszkodzona. Most odbudowano w latach powojennych. Początkowo nosił nazwę mostu Cesarskiego, a także mostu Wolności.