Zabytki i ciekawe miejsca Polska - strona 3

Polska, Polska Północna, Gdańsk
4.5

Ulica Długa niegdyś pełniła funkcję traktu kupieckiego. Jej przedłużeniem był owalny plac. Ulica ta od zawsze zamieszkiwana była przez najzamożniejszych Gdańszczan. Podczas II wojny światowej została całkowicie zniszczona. Po odbudowaniu stała się wizytówką miasta i atrakcją turystyczną. Znajdują się przy niej liczne, malownicze kamieniczki.
Polska, Polska Centralna, Warszawa
4.5

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie mieści się w pałacu królewskim z okresu baroku. Budynek wraz z parkiem i innymi zabudowaniami zachował swą niezmienioną formę architektoniczną. Doceniany za swe walory artystyczne i historyczne. W 1994 roku został uznany za pomnik historii.
Polska, Polska Północna, Gdańsk
4.5

Ulica Mariacka w Gdańsku przebiega przez historyczną Dzielnicę Mariacką. Swój bieg rozpoczyna przy Bazylice Mariackiej, a kończy przy Bramie Mariackiej. W średniowieczu znajdowały się przy niej liczne warsztaty szewskie. Budynki zlokalizowane przy tej ulicy mają charakterystyczne przedproża.
Polska, Polska Południowa, Kraków
4.5

Park Planty otacza Stare Miasto w Krakowie. Został założony na miejscu dawnych murów obronnych, fosy i wałów ziemnych. Podczas II wojny światowej w parku zostały wycięte krzewy, a ogrodzenie zdemontowane. Pod koniec XX wieku park przeszedł rewitalizację. Planty podzielone zostały na osiem różnych ogrodów.
Polska, Polska Centralna, Warszawa
4.5

Pomnik Powstania Warszawskiego powstał ku czci powstańców. Swą formą nawiązuje do operacji prowadzonych podczas powstania. Część przedstawionych osób wchodzi do kanału, co koresponduje do ewakuacji Starówki. Pozostali wybiegają spod konstrukcji przypominającej walącą się ścianę. Pomnik znajduje się przy gmachu Sądu Najwyższego Rzeczypospolitej Polskiej.
Polska, Polska Północna, Gdańsk
4.5

Konkatedralna Bazylika Wniebowzięcia NMP znana jest pod nazwą Bazyliki Mariackiej, a także Korony Gdańska. Budowla zachowała swą historyczną formę architektoniczną, czego potwierdzeniem jest m.in. ikonografia z XVI wieku oraz wystrój wnętrza z dziełami średniowiecznymi. Podczas II wojny światowej część bazyliki uległa zniszczeniu. W 1946 roku podjęto prace budowlane i przywrócono budowlę do pierwotnego stanu.
Polska, Polska Południowa, Kraków
4.5

Plac Bohaterów Getta podczas II wojny światowej znajdował się w obrębie getta. To w tym miejscu gromadzono ludność żydowską przed wysyłką do obozów koncentracyjnych. Na rogu z ul. Targową zlokalizowana była apteka „Pod Orłem” prowadzona przez Tadeusza Pankiewicza. Mężczyzna nie był Żydem, mimo tego Niemcy pozwolili mu na zamieszkanie na terenie getta. Na placu znajduje się pomnik upamiętniający getto krakowskie.
Polska, Polska Centralna, Łódź
4.5

Ulica Piotrkowska to jedna z najdłuższych ulic handlowych w Europie. Uchodzi za reprezentacyjny trakt Łodzi. Zaczyna się przy pl. Wolności, a kończy przy pl. Niepodległości. Przed II wojną światową stanowiła centrum rozrywki i handlu. To tu koncentrowało się życie Łodzian. Współczesny klimat tego miejsca doceniany jest zarówno przez mieszkańców, jak i turystów.
Polska, Polska Południowa, Wrocław
4.5

Ostrów Tumski jest najstarszą częścią Wrocławia. Niegdyś była to wyspa u ujścia Oławy do Odry. W X wieku znajdował się tu gród Piastów. W XIV wieku Ostrów Tumski został przekazany władzom kościelnym, tworząc tzw. małe państwo kościelne. Na jego terenie znajduje się Archikatedra św. Jana Chrzciciela.
Polska, Polska Południowa, Kraków
4.5

Brama Floriańska pochodzi z okresu średniowiecza. Stanowi pozostałość po starych murach obronnych. Zlokalizowana jest na Starym Mieście w Krakowie. Umieszczone zostały na niej płaskorzeźby, m.in. orła piastowskiego oraz św. Floriana. Wewnątrz znajduje się ołtarz z początku XIX wieku.
MAPA

Zabytki i ciekawe miejsca


Akceptuje politykę prywatności i ciasteczka na stronie które zostały opisane w pod adresem https://triptime.pl/polityka-prywatnosci