Nie wszystkie kraje na świecie uznają Tajwan za oddzielne państwo. Często można spotkać się z nazwą Republika Chińska. W przeciwieństwie do Chińskiej Republiki Ludowej w kraju panują rządy demokratyczne.
W skład państwa wchodzi główna wyspa Tajwan oraz szereg przybrzeżnych mniejszych wysp. Od Chin kontynentalnych oddzielone jest Cieśniną Tajwańską. Ponad 60% terytorium to tereny górzyste. Przez kraj przebiegają równolegle cztery pasma górskie. Na zachodzie państwa rozpościera się obszar nizinny. Blisko 60% Tajwanu porastają lasy.
Kraj ten może pochwalić się nielicznymi złożami surowców mineralnych. Głównie pozyskuje się ropę naftową, gaz ziemny oraz sól z wody morskiej. Najważniejszymi gałęziami przemysłu są: przemysł informatyczny, elektroniczny, maszynowy, środków transportu, chemiczny, tekstylny oraz odzieżowy. Wśród upraw największą powierzchnię zajmują: ryż, cytrusy, banany oraz rośliny kwiatowe. Ze względu na wyspiarski charakter Tajwanu znaczenie ma również rybołówstwo, m.in. połowy tuńczyka, mątwy, krabów.
Tajwan corocznie odwiedza ok. 10,7 milionów turystów.
Brak polskiej placówki dyplomatycznej na terytorium Tajwanu. Za opiekę konsularną odpowiada Warszawskie Biuro Handlowe w Tajpej:
Tajwan, Tajpej, TWTC/ITB Suite 1601-1602, No. 333, Sec. 1, Keelung Rd., Taipei 110,
Tel: +886 2 7718 3300
Fax: +886 2 7718 3310
E-mail: taipei.warsaw.office@msz.gov.pl
Strona www: https://poland.tw/pl/
Pobyt, który nie przekracza 90 dni, nie wymaga posiadania wizy. Dokumentem uprawniającym do przekroczenia granicy jest paszport. Musi być on ważny przez co najmniej 6 miesięcy w dniu wjazdu.
Bez cła do Tajwanu można wwieźć (osoby powyżej 20. roku życia): 1 l napojów alkoholowych oraz 200 sztuk papierosów, 25 cygar lub 0,5 kg tytoniu. Łączna wartość wwożonych produktów nie może przekraczać 20000 dolarów tajwańskich. Zabronione jest przywożenie narkotyków, substancji odurzających, artykułów pornograficznych, literatury, która promuje komunizm oraz broni (w tym replik).
W Tajlandii nie ma zwyczaju podawania sobie dłoni na powitanie. Mieszkańcy tego kraju witają się skinieniem głowy. Źle widziane jest publiczne okazywanie gniewu. Językiem urzędowym jest chiński (mandaryński). Miejscowa ludność używa również języków: hakka oraz hokkien.
Religiami dominującymi są: buddyzm oraz taoizm. Wśród najhuczniej obchodzących świąt wymienia się:
Wśród tradycyjnych potraw tajwańskich wyróżnia się:
Kodeks karny w Tajwanie przewiduje surowe kary – w tym karę śmierci za handel, przemyt oraz posiadanie narkotyków lub innych substancji odurzających. Kraj ten uważany jest za bezpieczny, o niskiej przestępczości pospolitej. Często występują trzęsienia ziemi, które jednak nie zagrażają bezpieczeństwu mieszkańców i turystów. Zaleca się spożywanie wody butelkowanej. Nie należy spożywać alkoholu w środkach komunikacji publicznej.
Ważne numery alarmowe:
Aby móc prowadzić pojazd na Tajwanie, należy mieć międzynarodowe prawo jazdy. Zaleca się zabranie ze sobą środków przeciwko komarom.
Walutą jest dolar tajwański (TWD). Nominały banknotów to: 100, 200, 500, 1000 oraz 2000, monet natomiast: 0,5, 1, 5, 10, 20 i 50 dolarów. Powszechnie akceptowane są karty płatnicze: Visa, Master Card, American Express.
Konieczne jest zabranie ze sobą adaptera do gniazdka elektrycznego.
Najlepsze miesiące na odwiedzenie Tajwanu to: październik, listopad, marzec oraz kwiecień. Od czerwca do września temperatury są bardzo wysokie, a także wzrasta ryzyko występowania tajfunów.
Zdrowie. Należy uważać na komary, które mogą przenosić japońskie wirusowe zapalenie mózgu lub tropikalną gorączkę Denga. Wędrując po górach i terenach leśnych, można napotkać węże oraz owady z gatunków jadowitych. Opieka zdrowotna jest na wysokim poziomie, jednak jest kosztowna. Zaleca się wykupienie prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego.
Napiwki. Napiwki najczęściej wliczone są w wartość rachunku. Mile widziane są jednak w hotelach międzynarodowych sieci.