Kazachstan to terytorium rozciągające się od dolnej Wołgi do Ałtaju oraz od Uralu Południowego i Niziny Zachodniosyberyjskiej do Tien Szanu. Na wschodzie państwa znajduje się Pogórze Kazachskie, na zachodzie – niziny Nadkaspijska oraz Turańska. Naturalną szatę roślinną tworzą: lasy brzozowe, lasostepy, stepy okresowo kwitnące, stepy ostnicowe, lasy wierzbowo-topolowe, błota porastające trzciną oraz półpustynie ostnicowo-piołunowe.
Na terenie Kazachstanu znajdują się złoża surowców mineralnych, w tym: ropy naftowej, gazu ziemnego, rudy żelaza, magnezu, węgla kamiennego, rudy chromu, niklu, kobaltu, miedzi, molibdenu, ołowiu, cynku, boksytów i złota. Wśród rozwiniętych gałęzi przemysłu wyróżnić można: hutnictwo metali nieżelaznych i żelaza, przemysł metaliczny, chemiczny, materiałów budowlanych, szklarski, porcelanowy i spożywczy.
Grunty orne pokrywają ok. 13% powierzchni kraju. Uprawia się głównie: pszenicę, jęczmień, owies, bawełnę, buraki cukrowe, tytoń, słoneczniki i ziemniaki. Hodowane są: owce, bydło, konie i wielbłądy.
Kazachstan corocznie odwiedza ok. 3,5 miliona turystów.
Ambasada RP w Nur-Sułtanie
ul. Saryarka 15, Centrum Biznesowe "Isker", 010000 Nur-Sułtan, Kazachstan
Tel. +7 (7172) 94 44 00
Fax: +7 (7172) 94 44 01
E-mail: astana.amb.sekretariat@msz.gov.pl
Strona www: www.astana.msz.gov.pl
Podczas wyjazdu do Kazachstanu konieczne jest posiadanie wizy. Dokumentem uprawniającym do przekroczenia granicy jest paszport, który powinien być ważny co najmniej 3 miesiące dłużej niż data planowanego powrotu.
Kazachstan jest krajem zróżnicowanym pod względem etnicznym. Najliczniejszą grupę etniczną stanowią Kazachowie (ok. 54% populacji), następnie Rosjanie (30%), Ukraińcy (3%), a także Niemcy, Tatarzy, Uzbecy, Białorusini, Ujgurzy, Koreańczycy oraz Polacy. Zauważalne jest silne zrusyfikowanie. Językiem ojczystym posługuje się ok. 40% mieszkańców kraju. Religią dominującą jest islam (ok. 70% populacji), a następnie chrześcijaństwo (ok. 25%). W niektórych regionach można spotkać osoby wyznające tradycyjne religie etniczne.
Religia pełni ważną rolę w codziennym życiu Kazachów. Głową rodziny jest ojciec. Najmłodszy syn praktycznie zawsze pozostaje w domu, aby pomagać rodzicom na starość. Kazachskie rodziny są zazwyczaj wielodzietne.
Wśród tradycyjnych kazachstańskich potraw wyróżnić można:
Zaleca się spożywanie wody butelkowanej
Występuje zagrożenie przestępczością pospolitą. Należy zwrócić szczególną uwagę na swój bagaż, portfel oraz dokumenty. Kazachstan znajduje się na trasie przemytu narkotyków, z tego też względu należy odmawiać przewożenia jakichkolwiek przesyłek przez granicę.
Zagrożeniem są trzęsienia ziemi. W okresie zimowym mogą wystąpić lawiny śnieżne, wiosną i latem natomiast lawiny z kamieni, błota, śniegu i lodu.
Cudzoziemcy są objęci obowiązkiem meldunkowym. W ciągu 5 dni od przyjazdu konieczne jest zarejestrowanie się we właściwym organie.
Ważne numery alarmowe:
Wybierając się do Kazachstanu, warto zabrać ze sobą: odzież dopasowaną do aktualnych warunków atmosferycznych, ubrania przeciwdeszczowe oraz apteczkę z podstawowymi środkami medycznymi.
Walutą jest tenge (KZT). Nominały banknotów to: 200, 500, 1000, 2000, 5000, 10000 i 20000 tenge, monet natomiast: 1, 2, 5 10, 20, 50 i 100 tenge. Płatności kartą można dokonywać w większych lokalach – hotelach i restauracjach. W niektórych miejscach płatności bezgotówkowe mogą być niedostępne.
Najlepszym okresem na podróż do Kazachstanu jest wiosna (czerwiec) oraz jesień (od września do listopada).
Zdrowie. Niewymagane są żadne świadectwa szczepień. Osoby przybywające z krajów, w których panuje epidemia żółtej febry, powinny zaszczepić się przeciwko tej chorobie. Istnieje ryzyko zarażenia: cholerą, amebozą, giardiozą, zapaleniem wątroby typu A i E oraz durem brzusznym. Zaleca się wykupienie prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego.
Napiwki. Zwyczajowo przyjęte jest wręczanie niewielkich napiwków w wysokości 5 – 10% wartości rachunku.