Bośnia i Hercegowina
Informacje turystyczne

Bośnia i Hercegowina- Podstawowe informacje

Bośnia i Hercegowina ma dostęp do Morza Adriatyckiego. Kraj ten ma charakter wyżynno-górzysty. Dużą część terytorium zajmują Góry Dynarskie. Krajobrazowi towarzyszy rzeźba krasowa. Lasy porastają ok. 45% powierzchni państwa.

Na terenie Bośni i Hercegowiny znajdują się złoża surowców naturalnych, w tym: rud żelaza, boksytów, węgla brunatnego, rud manganu, cynku, ołowiu, soli kamiennej i azbestu. Duża część energii elektrycznej pozyskiwana jest w elektrowniach wodnych. Wśród rozwiniętych gałęzi przemysłu wymienić można: hutnictwo żelaza, aluminium, przemysł papierniczy, drzewny i sodowy. Na obszarze kraju uprawiane są: pszenica, kukurydza, jęczmień, owies, tytoń, słonecznik, len, oliwki, winorośle oraz brzoskwinie. Hodowane są owce.

Bośnię i Hercegowinę corocznie odwiedza ok. 1,5 miliona turystów.

Atrakcje

Konsulat

Ambasada RP w Sarajewie
ul. Višnjik 20, 71 000 Sarajewo
Tel.: 387 33 290 500
Fax: 387 33 290 519
E-mail: beata.zatovic@msz.gov.pl lub sarajewo.amb.sekretariat@msz.gov.pl
Strona www: https://sarajewo.msz.gov.pl/pl/p/sarajewo_ba_a_pl/

Na granicy

Wybierając się do Bośni i Hercegowiny na okres nie dłuższy niż 90 dni, nie trzeba mieć wizy. Czasami można spotkać się z żądaniem okazania środków finansowych, które mają służyć pokryciu kosztów pobytu (ok. 50 euro na dzień). Dokumentem uprawniającym do przekroczenia granicy jest paszport, który musi być ważny co najmniej 6 miesięcy dłużej niż data planowanego powrotu.

Kultura

Ludność Bośni i Hercegowiny to: Bośniacy (ok. 48% populacji), Serbowie (ok. 37%) i Chorwaci (ok. 14%). Religiami przeważającymi są: islam (ok. 40%), prawosławie (ok. 30%) oraz katolicyzm (ok. 15%). Językami urzędowymi są: język bośniacki, chorwacki oraz serbski.

Wojna domowa na początku lat 90. ubiegłego wieku i przesiedlenia sprawiły, że nastąpiły ogromne zmiany w strukturze etnicznej kraju. Aktualnie jest to państwo wielokulturowe. Bośnia i Hercegowina stanowi połączenie cywilizacji Wschodu i Zachodu. Widoczne jest to głównie w budynkach o charakterze sakralnym. W muzyce w miastach zauważalne są wpływy tureckie, na wsiach natomiast słowiańskie

Mieszkańcy kraju są gościnni oraz serdeczni. To naród postrzegany jako przyjazny. Obowiązkowym elementem powitania jest trzykrotne pocałowanie w policzki. Popularne są spotkania towarzyskie. Nadal kultywowany jest model rodziny wielopokoleniowej. Mężczyzna jest głową rodziny.

Nieodłącznym elementem tutejszej kultury jest parzenie oraz picie kawy. Napar przygotowywany jest w specjalnym garnuszku (dżezwa) oraz pity w kubeczkach (fildżan).

Żywność

Wśród tradycyjnych potraw Bośni i Hercegowiny wyróżnić można:

  • bułki pita z nadzieniem z sera,
  • musaka – zapiekanka z bakłażanów, pomidorów i mięsa mielonego,
  • sevapaisi – siekana wołowina,
  • lomac – gulasz mięsno-warzywny,
  • burek – ciasto faszerowane mięsem,
  • cevapi – grillowane mięso mielone podawane w chlebku pita,  
  • shish kebab – mielone mięso wołowe w formie szaszłyków,
  • pljeskavica – grillowane mięso mielone serwowane w formie hamburgera,
  • ajwar – bakłażanowa pasta z dodatkiem papryki, czosnku i octu,
  • fronda sutlac – pudding ryżowy,
  • hurmasice – słodkie ciastko nasączone syropem,
  • wśród alkoholi popularne są: rakija, piwo.

Bezpieczeństwo

Zaleca się spożywanie wody butelkowanej.

Występuje zagrożenie drobną przestępczością. Należy zwrócić szczególną uwagę na bagaż, portfel oraz dokumenty. Konieczne jest przestrzeganie zakazów na znakach ostrzegawczych ze względu na pozostałości po konflikcie zbrojnym (m.in. niewypały, nierozbrojone miny). Nie zaleca się samotnego podróżowania po nieoznakowanych drogach, lasach oraz górach. Dla własnego bezpieczeństwa lepiej wybierać oznakowane szlaki.

Na ulicach większych miast można spotkać grupy bezpańskich psów – należy na nie uważać.

Bośnia i Hercegowina znajduje się w strefie aktywnej sejsmicznie. Istnieje ryzyko wystąpienia trzęsień ziemi.

Ważne numery alarmowe:

  • 92 – policja,
  • 94 – pogotowie ratunkowe,
  • 93 – straż pożarna,
  • 112 – ogólny numer ratunkowy.

Co zabrac ze sobą

Wybierając się do Bośni i Hercegowiny, warto zabrać ze sobą: lekkie, przewiewne ubrania, nakrycie głowy chroniące przed udarem słonecznym, okulary przeciwdeszczowe, gumowe klapki do wody (ostre kamienie na wybrzeżach i kolczaste ryby morskie) oraz apteczkę z podstawowymi środkami medycznymi.

Honorowane jest międzynarodowe prawo jazdy.

Walutą jest marka zamienna (BAM). Nominały banknotów to: 10, 20, 50, 100 i 200 marek, monet natomiast: 5, 10, 20, 50 fenigów oraz 1, 2, 5 marek. Powszechnie akceptowane są karty płatnicze.

Kiedy jechac

Bośnia i Hercegowina jest kierunkiem całorocznym – wszystko zależy od regionu, do którego zamierzamy się udać. Latem panują wysokie temperatury – powyżej 30 stopni Celsjusza. Najlepszym okresem na wyjazd na narty są miesiące od stycznia do marca.

Inne

Zdrowie. Nie występują zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne. Niewymagane są żadne świadectwa szczepień. Dla własnego bezpieczeństwa można zaszczepić się przeciwko: wirusowemu zapaleniu opon mózgowych typu A i B, błonicy oraz durowi brzusznemu. Zaleca się wykupienie prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Napiwki. Przyjęte są napiwki w wysokości ok. 5 – 10% wartości rachunku.


Akceptuje politykę prywatności i ciasteczka na stronie które zostały opisane w pod adresem https://triptime.pl/polityka-prywatnosci