Belgia jest krajem urozmaiconym pod względem krajobrazowym. Północno-zachodnia część to Belgia Niska. Na tym terytorium zlokalizowane są liczne wydmy oraz piaszczyste równiny, którym towarzyszą lasy sosnowe. Belgia Środkowa uważana jest za najżyźniejszą część kraju, leży na wysoczyźnie Condroz i Herve. Belgia Wysoka (południowo-wschodnia) z masywem Ardenów to obszar górzysty, z licznymi wrzosowiskami i dolinami porośniętymi lasami liściastymi. Najlepiej zachowany pod względem naturalnym jest masyw Hautes Fagnes z bogatym światem roślinnym i zwierzęcym.
Belgia jest krajem wysoko rozwiniętym. Zlokalizowane są tu znane światowe koncerny przemysłowe (np. Solway, Cockerill, Petrofina). Najważniejszym ośrodkiem przemysłowym jest Antwerpia z centrum obróbki diamentów. Belgia znana jest także z koronkarstwa – znaczenie zyskuje tradycyjny wyrób koronek. Wysoko rozwinięte jest również rolnictwo.
Belgię corocznie odwiedza ok. 8 milionów turystów.
Ambasada RP w Brukseli
Rue Stevin 139, 1000 Bruksela
Tel.: +32 2 7804500
Fax: +32 (0)2 73 61 881
E-mail: bebruamb2@msz.gov.pl
Strona www: https://bruksela.msz.gov.pl/pl/
W ramach Europejskiego Obszaru Gospodarczego Polacy mogą przekraczać granicę za okazaniem dowodu osobistego lub paszportu. Pobyt na okres dłuższy niż 3 miesiące wymaga odpowiedniego zezwolenia.
Bez cła do Belgii można wwieźć: 200 szt. papierosów, 400 szt. cygaretek, 200 szt. cygar, 1 kg tytoniu, 10 l mocnego alkoholu, 20 l wina ze zwiększoną zawartością alkoholu, 90 l wina (w tym maksymalnie 60 l wina musującego) oraz 110 l piwa. Osoby, które nie ukończyły 17. roku życia, nie mogą przewozić ze sobą wyrobów tytoniowych oraz alkoholowych.
Belgię zamieszkują dwie grupy: Flamandczycy oraz Walonowie. Flamandczycy z północy posługują się językiem zbliżonym do holenderskiego. Walonowie z południa mówią natomiast dialektem języka francuskiego. Na co dzień jednak wśród Belgów jest poczucie wspólnoty narodowej – bez względu na to, kto, jakim językiem się posługuje.
Święta obchodzone w Belgii mają na ogół korzenie chrześcijańskie. Najhuczniej obchodzony jest karnawał, w tym ostatki w Binche. Towarzyszy temu uliczny przemarsz z tancerzami przebranymi w kapelusze z piórami oraz kolorowe ubrania. Inne popularne święta to:
Kuchnia belgijska kojarzona jest na świecie przede wszystkim z czekoladą oraz goframi. W rzeczywistości jednak ma dużo więcej do zaoferowania. Wśród potraw wyróżniających kuchnię belgijską wymienić można:
Istnieje ryzyko padnięcia ofiarą kieszonkowców, dlatego też należy zwrócić szczególną uwagę na dokumenty i pieniądze. Ogólnie Belgia uznawana jest za kraj bezpieczny.
Przepisy lokalne mogą zabraniać spożywania alkoholu w miejscach publicznych.
Ważne numery alarmowe:
Przydatne mogą okazać się: okulary przeciwsłoneczne, płaszcz przeciwdeszczowy oraz parasol. Jeżeli chcemy poruszać się samochodem po Belgii, wystarczy mieć polskie prawo jazdy.
Walutą jest euro (EUR). Powszechnie akceptowane są karty płatnicze: Visa, Master Card oraz Euro Card.
Najlepszy czas na zwiedzanie Belgii to okres od wczesnej wiosny do wczesnej jesieni. Temperatury są przyjemne, a pogoda słoneczna. W zimę może panować wyższa wilgotność powietrza, która może być uciążliwa dla niektórych podróżnych.
Zdrowie. Niewymagane są żadne szczepienia ochronne, o ile nie przyjeżdża się z kraju objętego epidemią. Warto wykupić prywatne ubezpieczenie zdrowotne.
Napiwki. Jeżeli jesteśmy zadowoleni z obsługi, możemy wręczyć napiwek w wysokości 5-10% wartości rachunku.